Uģis Segliņš

4 bildes

Uģis Segliņš (1963) – dramaturgs, žurnālists un dzejnieks. Mācījies Rīgas 49. vidusskolā un Latvijas Valsts universitātes Filoloģijas fakultātes Žurnālistikas nodaļā, ko absolvē 1986. gadā. Strādājis Dailes teātrī par literāro direktoru. Periodikā publicēti raksti par teātri. 80. gadu beigās un 90. gadu sākumā aktīvi publicē lugas, daļa no tām iestudētas Latvijas teātros. Dramatiskos darbus raksturo formveides principu dažādība, niansēti attēlota varoņu psiholoģija un darbības risināšana nosacītā vidē. Dzeja apkopota krājumā "Sejas panti" (2013), savukārt grāmata "Lieso laiku laimes formulas" (2011) veidota dienasgrāmatas formā, aplūkojot 21. gadsimta sākuma Latviju. Pašlaik ir praktizējošs psihodrāmās speciālists.

Dzimšanas laiks/vieta

05.04.1963
Rīga

Profesionālā darbība

PIRMĀ PUBLIKĀCIJA

1977: dzejolis "Ziedi apskauj mani..." (Skola un Ģimene, Nr. 10).
DZEJA

2013: "Sejas panti" (Iespēju grāmata).
PROZA 

2011: "Lieso laiku laimes formulas. Dienas un nedienas, ziņas un neziņas" (Mansards).
DRAMATURĢIJA

1987: luga "Kaktiņš" kopkrājumā "Virtuss" (Liesma).  Pirmiestudējums Liepājas teātrī 1987.g.
PERIODIKĀ UN TEĀTROS1989: luga "Kādas sēdes gulta" (Teātra Vēstnesis). Pirmiestudējums Jaunatnes teātrī 1991. g.1990: luga "Pasažieru ievērībai" (Jaunā Gaita, 1990, Nr. 177). Iestudēta Dailes teātrī 1991. g. ar nosaukumu "Gabalu gabals". Piešķirta Kultūras ministrijas prēmija par labāko oriģināldramaturģijas iestudējumu 1991. gadā.1991: luga "Biezpiensieriņš, pepsikola, sērkociņš un ola". Pirmiestudējums Rēzeknes Tautas teātrī 1993. g.1991: luga "Trakts" (Jaunā Gaita, 1991, Nr. 185, 186).2012: luga-monologs "Līgavainis". Iestudēta Pannas teātrī (izrāžu apvienība "Panna").2018: luga "Optimists". Iestudēta Pannas teātrī (izrāžu apvienība "Panna").
LĪDZDALĪBA TELEVĪZIJAS UN TEĀTRA PROJEKTOS

1985–1988: scenārija autors LTV raidījumam "Oriģināldramaturģija".1985–1989: scenārija autors LTV portretraidījumiem par Dinu Kupli, Ņinu Leimani, Māru Zālīti, Baņutu Rubesi, Leldi Stumbri, Veroniku Strēlerti, Mārtiņu Zīvertu.1992: scenārija autors cikla "Seserija" multfilmai "Ceļš".1992–1993: scenārija autors LTV raidījumam "Miedziņš nāk!".1993–1994: scenārija autors četrām cikla "Fantadroms" multfilmām: "Pudelīte", "Saldējums", "Sacensības", "Zemestrīca".
Lugu tulkojumi (iestudēti Dailes, Valmieras, Daugavpils, "Austrumu robežas" teātrī): Antona Čehova "Ķiršu dārzs", Nikolaja Gogoļa "Precības", Džozefa Keserlinga "Arsēns un vecas mežģīnes", Kena Ludviga "Aizdodiet man tenoru", Martina Makdona "Spilvencilvēks", Nikolo Makjavelli "Mandragora", Robina Moema "Kalpotājs", Moljēra "Skopulis", Jevgeņija Švarca "Pelnrušķīte", Ivana Turgeņeva "Liekulis", Emīla Zolā "Terēza Rakēna" u.c.

Dziesmu tekstu autors izrādēm "Kazanovas mētelis" (Dailes teātris, 1989), "Brālītis Karlsons, kas dzīvo uz jumta" (Latvijas Leļļu teātris, 2008), "Pelnrušķīte" (Liepājas teātris, 2002) un "Mazais princis" (Liepājas teātris, 2001).

Citātu galerija

PAR UĢA SEGLIŅA DRAMATURĢIJU

"Kas pie Uģa Segliņa, šī ļoti talantīgā jaunā drāmas rakstnieka, saista — blakus sižetu oriģinalitātei, tēmu bagātīgumam un spējām spēlēties ar valodu, — ir viņa meklējumi dramatiskās formas atrisinājumos. Katra no Segliņa četrām līdz šim sarakstītām lugām veidota citā dramatiskās prezentācijas stilā. Ar visu vielas bagātīgumu "Kaktiņš" skatītājam paslīd garām kā graciozs menuets. "Sēdes gulta" (publicēta Teātra Vēstnesī, 1990. g. febr.) ir pagarāks teātra joks, kurā sēdes dalībnieki — teātra direktors, galvenais režisors, aktrise un kritiķe mēģina apspriest jauna autora lugu, kuras lasījumu visi nogulējuši. "Pasažieru ievērībai" sarakstīta viduslaiku morālas pamācīšanas lugas stilā, kur abstrakcijas (grēki un labie darbi) runā un izturas kā personas — tipi. Segliņa vēl nepublicētā lugā "Trakts" savienojas absurdā teātra (apmēram Beketa stilā) un instalāciju teātra manieres."

Beķere, Ingūna. Aizrobežnieka vērtējums. Karogs, 01.07.1991.

PAR LUGU "KAKTIŅŠ" (KOPKRĀJUMS "VIRTUSS" (LIESMA, 1987)

"Tāpat gaidu noskatīties Kaktiņu, Uģa Segliņa pirmo lugu. Ar saviem 25 gadiem, Segliņš ir jaunākais rakstnieks šai krājumā. Nesen beidzis studēt žurnālistiku, gatavo raidījumus par oriģināldramaturģiju Latvijas televīzijai un strādā Dailes teātrī kā literārais konsultants. Viņa luga uzkrīt ar ātro tempu, krāšņo ikdienas un "ielas" valodu un ar pavisam brīvo, spīvo, piparoto satīru. [..] Segliņam tīri teatrālā izjūta ir vēl dīglis − sāls un pipars, nevis pati kotlete. Tomēr: Segliņš ir moderns. Segliņam ir žults. Labi, ka viņš ir tik jauns; no viņa var daudz ko vēl sagaidīt."

Rubesa, Baņuta. Virtuss. Jaunā Gaita, 1990, Nr. 177.

PAR LUGU "PASAŽIERU IEVĒRĪBAI" (ŽURNĀLĀ "JAUNĀ GAITA", 1990, NR. 177)

"U. Segliņa lugās vērojami biežāki jaunas formas meklējumi. "Pasažieru ievērībai" autors atteicies gan no lielo burtu, gan no pieturas zīmju lietojuma Var tādu paņēmienu uzskatīt par U Segliņa rotaļāšanos, var ari uzskatīt, ka šajā lugā nevienu personu vārdu un nevienu teikumu nav vērts uzsākt ar lielo burtu. U. Segliņš netēlo individualitātes, lugas personas ir bezkrāsainā, vienaldzīgā un agresīvā pūļa sīkas sastāvdaļas, un viņu izrunātie teikumi kalpo tikai personisko interešu aizstāvībai. Lugas varoņi ir remarka, kas priecājas, ka beidzot pati tikusi pie vārda [..]. 

Kalniņa, Ieva. Nezināmā dramaturģija. Karogs, 01.09.1991.

Darbavieta

Latvijas Televīzija
Zaķusalas krastmala 33, Rīga

1987
Dailes teātris
Brīvības iela 75, Rīga
Literārās daļas vadītājs.

Izglītība

Rīga
Moreno institūtsPsihodrāmas, sociometrijas specialitāte.

1981
Rīgas 49. vidusskola
Iegūta vidējā izglītība.

1986
Pētera Stučkas Latvijas Valsts universitāte (1958–1990)
Absolvēta Filoloģijas fakultātes Žurnālistikas nodaļa.

Dalība organizācijās