"Mollīns, protams, bija vidusmēra tipogrāfs, un mēs nesalīdzināsim viņu ar šīs profesijas izcilākajiem pārstāvjiem tālaika Eiropā – ar grāmatu iespiedējiem, kuru vārdus saglabājušas hronikas un kuru attēli skatāmi gravīrās un gleznās. Par Mollīna dzimtu vēsture gandrīz vai klusē. Mēs pat nemaz skaidri nezinām, kāpēc viņš atstāja lielo Eiropas grāmatniecības centru Antverpeni, kur Kristofa Plantēna veidoto tipogrāfiju dēvēja par astoto pasaules brīnumu, lai dotos uz svešu zemi un citas tautas vidū sāktu visu no gala.
Un tomēr ar savām apmēram 180 Rīgā iespiestajām grāmatām čaklais un enerģiskais nīderlandietis iznirst no gadsimtu krēslas un paliek mūsu atmiņā. Ar pirmajām rīdziniekiem un līdz ar to latviešiem izdotajām grāmatām, kas tapušas par spīti nebeidzamiem militāriem konfliktiem, par spīti badam, mērim, stihiskām nelaimēm. Par spīti trūcīgajai iespiedtehnikai un pilsētas rātes iecelto inspektoru uzmācībai, kas raudzījās, lai Mollīns "viscentīgi sargātos no viltus rakstiem, ķecerībām, paskvilam un citām nelietībām, lai kādos vārdos tās sauktos.""
Ojārs Zanders. Tipogrāfs Mollīns un viņa laiks. Rīga: Zinātne, 1988, 5.–6. lpp.
"80. gados Rīgā risinājās t. s. "kalendāra nemieri" – pilsētas opozicionāro slāņu cīņa pret patriciātu. Nemieru laikā 1587. vai 1588. g. Rīgā no lielā Rietumeiropas grāmatniecības centra Antverpenes ieradās tipogrāfs Nikolajs Mollīns – turienes iespiedēju ģimenes atvase, jau ar 12 gadu darba praksi un, kā liekas, arī ar savu tipogrāfijas iekārtu. Viņu bija ataicinājusi vai nu viena, vai otra cīnītāja puse, kurām tipogrāfija būtu noderējusi uzsaukumu, pamfletu, aizstāvēšanās rakstu iespiešanai, ar ko varētu iegūt arī citzemju sabiedriskās domas atbalstu. [..] 1588. g. rāte sāka gādāt Mollīnam Polijas karaļa privilēģiju, ko 1590. g. beidzot dabūja. 1591. g. atjaunoja rakstu, ar ko rāte Mollīnu iecēla par pilsētas tipogrāfu. Privilēģija, piedraudot ar sodu, aizliedza citiem Polijas valstī pārdrukāt Mollīna izdotās grāmatas un ieviest šādus pārdrukājumus no ārzemēm. Kad 1621. g. Rīgu ieņēma zviedru karaspēks, Mollīns sev un saviem pēctečiem dabūja līdzīgu privilēģiju no Zviedrijas karaļa. Ar minēto iecelšanas rakstu Mollīns bija pieņemts amatā līdz pat nāvei."
Aleksejs Apīnis. Latviešu grāmatniecība. Rīga: Liesma, 1977, 42. lpp.
Avoti
Aleksejs Apīnis (b. g.). Šķirklis Mollīns Nikolajs. Datubāze "Latviešu grāmatniecības darbinieki līdz 1918. gadam". http://lgdb.lnb.lv/index/person/522/