Žurnāls "Lāpa"

OrganizācijaŽurnāls "Lāpa"
Papildu informācija

Lapa1.JPG

Mēnešraksta 1. numurs 1946. gadā.

1. numura ievadā Ernests Ābele rakstīja: "Lai dzīvi veidotu par ražena un svētīga darba cēlienu, par maz ir apmierināties tikai ar klasē sniegtajām mācībām. [..] Patīkami vērot, ka pagājušā gada atsevišķo klašu žurnāli saplūst vienā kopīgā skolēnu žurnālā. Tas liecina, ka mūsu ģimnāzijas jaunatne jau pārkāpj šauro klases loku un mācās sadarboties lielākā vienībā. Tas ļauj cerēt, ka darba kvalitāte pieaugs. Strādāt un nepagurt darbā, sirds degsmi un domas tautas nākotnei, tas mans vēlējums jums, jauno vagu sākot." Latviešu Studentu Savienība. Apskats, Nr.1 (01.01.1946)

Laapa.JPG

Mēnešraksta vāka zīmējumu veidojis ģimnāzists Edmunds Šternbergs (1929–1981).


Latviešu jaunatnes mēnešraksts, kas izdots latviešu bēgļu nometnē Fišbahā (1946–1948). Mēnešraksta izdevēji Kārļa Skalbes ģimnāzijas audzēkņi Fišbahā.

1946. gada 1. numura redaktors bija Pēteris Lielzuika, redaktori Ilze Šķipsna, Ilmārs Lūsis un Edmunds Šternbergs; 3. numura galvenais redaktors Pēteris Lielzuika, galvenā redaktora vietnieks Gunnars Vārpa, literārās daļas redaktore Ilze Šķipsna, vispārējās daļas redaktore Velta Vasiļevska, grafiskais redaktors Edmunds Šternbergs, tehniskais redaktors Ilmārs Lūsis; 4. numura galvenais redaktors bija Gunnars Vārpa, galvenā redaktora vietnieks Ilmārs Lūsis, literārās daļas redaktore Ilze Šķipsna, vispārējās daļas redaktors Velta Vasiļevska, tehniskais redaktors Jūlijs Ulms, grafiskais redaktors Edmunds Šternbergs; 5. numura galvenais redaktors Gunnars Vārpa, galvenā redaktora vietnieks Ilmārs Lūsis, literārās daļas redaktore Ilze Šķipsna, vispārējās daļas redaktors Velta Vasiļevska, grafiskais redaktors Edmunds Šternbergs, tehniskais redaktors Jūlijs Ulms.

1947. gada 3–5, 6–8, 9–12. numura atbildīgais redaktors un izdevējs Gunnars Vārpa, atbildīgā redaktora vietnieks Ilmārs Lūsis, tehniskais redaktors Zigurds Krauze un vispārējās daļas redaktors Vilmārs Kukainis, 1–2, 6–8. numura literārā redaktors bija Ilze Šķipsna.

1948. gadā “Lāpa” sakarā ar žurnāla pārorganizācijas darbu iznāca neregulāri. Kā apvienotais 1. un 2. numurs tika izdota M. Kārkliņas un prof. Kārļa Kārkliņa sastādītā dzejoļu izlase tautskolām ar nosaukumu "Lāpa". 3. numurs izdots mēnešraksta formā, tā galvenais redaktors bija Gunnars Vārpa, literārās daļas redaktore Solvita Kalniņa, vispārējās daļas redaktors Vilmārs Kukainis, tehniskais redaktors Zigurds Krauze. Savukārt kā apvienotais 4./6. mēnešraksta numurs tika izdots stāstu krājums jaunatnei "Lāpa" rakstnieka Jāņa Širmaņa sastādījumā. Krājumā ietverti šādi autori: Jānis Jaunsudrabiņš, Knuts Lesiņš, Jānis Širmanis, Lidija Pērļupe, Mirdza Timma, Alfreds Dziļums, Rūta Skujiņa, Nikolajs Kalniņš, Andrejs Eglītis, Mirdza Čuibe u. c. Ar šo tad arī noslēdzās "Lāpas" izdošana.

Mēnešraksts izdots ar Headquarters European Command Civil affairs division atļauju, UNRRA atļauju.

Drukāts F. Willmy G. M. B. H., Nurnberg, Winklerstrasse 11.

Mēnešrakstā publicēti ģimnāzistu literārie darbi, apceres (par Kārli Skalbi, Zinaīdu Lazdu, Rūtu Skujiņu, Knutu Lesiņu, Jēkabu Poruku, Zentu Mauriņu un citiem), raksti, arī par cittautu literatūru, kā arī aplūkoti notikumi, ko var uzlūkot arī par sava veida hroniku, ģimnāzijas sabiedriskajā un kultūras jomā: sarīkojumi, teātra izrādes, koncerti, sporta spēles, skautu un gaidu aktivitātes u. tml.

Saistītās organizācijasKārļa Skalbes ģimnāzija
KrājumiLatvijas literatūra

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1Fišbaha
(Fischbach bei Nürnberg, Bavaria, Germany)
(Nav norādīts)Atrašanās vietaPilsētas daļa
Persona
Vieta, notikums
Veids
No
Līdz
Literārā redaktore.
Fischbach bei Nürnberg, Bavaria, Germany
Darbavieta
1946
1947

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.