Svina garša

KolekcijaIzdevniecība "Dienas Grāmata"
NosaukumsSvina garša (Latviešu valoda)
SērijaMēs. Latvija, XX gadsimts
Papildu informācija
Māra Bērziņa romāns "Svina garša" ir sērijas "Mēs. Latvija, XX gadsimts" sestais darbs. Ilzes Jansones pēcvārds.

Publicitātes informācija

Nepilni trīs gadi (1939-1941) Torņakalna mālderzeļļa Matīsa Birkena dzīvi apmet kājām gaisā. Puisi, kurš lielā mērā mīt grāmatu pasaulē, priecīgs remontē dzīvokļus, meklē īsto meiču, kuru mīlēt uz mūžu, apkārtējo notikumu centrifūga ierauj pašā virpuļa serdē, liekot uz sevi paskatīties pilnīgi citām acīm:

"Man liekas jocīgi, ka pēkšņi tādas morāli nenoturīgas būtnes kā es un Rūdis esam kļuvuši tik pašaizliedzīgi, ka vai cildens mitrums acīs metas. Par Koļu es daudz nebrīnos, bet mēs ar Rūdi? Neticami! Bet varbūt nemaz tik nesavtīgi neesam? Es rakstura vājuma dēļ nespēju atteikt draugam. Rūdim azartiski gājieni tīk jau kopš bērna kājas. Pats reiz izteicās: kad dari to, kas ir aizliegts, tevi pārņem eiforija un patīkami kņudinoša trauksme, it kā veiktu pārgalvīgu triku. Ja izdosies – gods un slava, ja ne – ar seju dubļos vai beigts un pagalam."

Par to arī Māra Bērziņa romāns "Svina garša" – par varoņiem nepiedzimst. Bet gadās, ka par tādiem kļūst visikdienišķākie ļaudis.
Arvis Kolmanis: "Divu okupāciju skaudrā pieredze, atainota caur šķietami vienkārša cilvēka skatījumu šķietami vienkārši veidota teksta ritējumā. Tomēr vienkāršu cilvēku gluži vienkārši nav, un šķietamā teksta vienkāršība nav nejaušība. Māra Bērziņa romānā vispār nav nejaušību, kaut cilvēka dzīves gājumam liktenīgu nejaušību tur ne mazums, un katrai no tām sava simboliska nozīme, kas iezīmējas jo spilgtāka, tuvojoties noslēguma apokalipsei. Līdz sāpēm izcili."

Kultūras žurnāliste un literāro projektu vadītāja Liega Piešiņa: "Jūtīgs un domājošs ne tipisks strādniekpuisis, kas ir romāna varonis, liek domāt. Domāt arī par laikmetu, humānismu, piederību. Domāt un izjust lasīto. Liek apzināties, ka ne tikai miesa un asinis, bet arī sirds un dvēsele nepieciešama ikdienišķībā un mūžīgajā. Māra Bērziņa domas un valodas mānīgais vienkāršums atstāj laikmeta radīto patiesības pēcgaršu."

Literatūras un latviešu valodas skolotāja, literatūrzinātniece Lita Silova: "Romāns "Svina garša" ir par robežām. Vienkāršā robeža starp cilvēku un varoni. Traģiski trauslā robeža starp mieru un karu. Provocējošā robeža starp vārdiem un rīcību. Robeža starp neiesaistīšanos un aktīvu attieksmi. Romāna pamatā dzīves (parastās) dzīļu filozofija – tajā vienlīdz būtisks komiskā un traģiskā līdzsvars (vai līdzsvara neiespējamība) situācijās, vārdos, pārdzīvojumos. Un ir skaudri apzināties, ka dzīves ikdienišķās gaitas reizēm rit laikā, kas vairs neļauj tām būt parastām nedz vienas ģimenes vai draugu kopas ietvaros, nedz daudzu tautu liktenī."

Avots: laligaba.lv

Apbalvojumi

2016: Latvijas literatūras gada balva nominācijā "Labākais prozas darbs".
IzdevējsDienas Grāmata
Izdevuma veidsgrāmata
Darba veidsoriģināldarbs
ISBN9789984887814
Kategorijas
Darba autors
Komentāra autors
Mākslinieks
Redaktors
Faili
Saistītie darbi
Izdošanas gads/vieta2015
Tiek rādīti ieraksti 1-9 no 9.
NosaukumsAutorsIzdošanas gadsIzdošanas vieta
Atmiņu politika un Latvijas brīvvalsts (1918–1940) reprezentācija romānu sērijā "Mēs. Latvija, XX gadsimts"Benedikts Kalnačs
2018
Garšo pēc lodesBārbala Simsone
2015
Izdzīvojušo atbildībaKristīne Želve
2015Rīga
Izrāvumi no tumsasBenedikts Kalnačs
Viesturs Vecgrāvis
Eduards Liniņš
Bārbala Simsone
Arnis Koroševskis
Inese Dreimane
2018Rīga
Mazais cilvēks ir varonisArturs Skutelis
2015
Miera un iznīcības laikiRudīte Kalpiņa
2015Rīga
Paradoksu meistarsKristīne Ilziņa
2015
Saruna ar Māri BērziņuIlmārs Šlāpins
2016
Sava ceļa gājējiArnis Koroševskis
2018Rīga
Tiek rādīti ieraksti 1-9 no 9.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.