Cilvēki un notikumi latviešu zemēs no ledus aiziešanas līdz Latvijas valstij

KolekcijaIzdevniecība "Neputns"
NosaukumsCilvēki un notikumi latviešu zemēs no ledus aiziešanas līdz Latvijas valstij
Papildu informācija

Publicitātes informācija

Apgāds "Neputns" laidis klajā unikālu vēstures liecību apkopojumu – literatūrzinātnieka, Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras teorijas un vēstures katedras vadītāja Raimonda Brieža un autoru kolektīva sastādīto hroniku "Cilvēki un notikumi latviešu zemēs no ledus aiziešanas līdz Latvijas valstij".

Sagaidot Latvijas valsts simto gadadienu, tapis enciklopēdisks izdevums, kas paredzēts plašam lasītāju lokam un sniedz visaptverošu hronoloģisku pārskatu par notikumiem Latvijas kultūrtelpā vairāk nekā desmit gadsimtos. Tas iecerēts kā vērtību arhīvs, kas atklāj daudzveidīgo un bagāto kultūras slāni, uz kura pamata veidojusies Latvijas valsts un sabiedrība. Par hronikas sākuma brīdi izraudzīts laiks, kad Baltijas telpa atbrīvojās no ledus, bet par beigu posmu – 1918. gads, kad tika proklamēta Latvijas valsts.

Izdevuma nolūks ir veicināt interesi par Latvijas vēsturi un kultūru, aktualizēt parādības, kas saistītas ar dažādu kultūras lauku pārklāšanos, kā arī rosināt pētījumus par vēl nepētītām un mazzināmām tēmām. Tā adresātu loks ir ne vien pētnieki, bet arī studenti, skolotāji, kultūras žurnālisti, literāti utt., kā arī ikviens, kas gribētu kādu notikumu vai personību ieraudzīt citu tālaika norišu un personību kontekstā, lai apjaustu jaunas kopsakarības un labāk izprastu kultūras vietu sabiedrības attīstībā.

Hronikas veidotāji notikumu atlasē apvienojuši gan bieži minētus, gan mazzināmus faktus, personas, literārus, mākslas, teātra un mūzikas darbus, līdztekus "lielajiem" notikumiem saglabājot ikdienas klātbūtni, "lielajai" vēsturei – "mazos" notikumus un šķietami nenozīmīgas norises, kas parasti pazūd plašāku pētījumu vispārinājumos.

Hronikai izvēlēts ērti pārskatāms sinoptisko tabulu formāts, kas ļauj to lasīt gan horizontāli, gan vertikāli un vienotā kopainā parādīt gan vēstures, sociālo un kultūras notikumu gaitu, gan arī atsevišķu norišu sinhronitāti un paralelitāti. Uzsverot notikumu vienlaicīgumu un secīgumu, fakti kārtoti ailēs: NOTIKUMI (vēsturiskas, politiskas, sociālas norises), VIDE (sabiedrības emancipācija), TELPA (arhitektūra, telpiski objekti), LIETAS (tēlotāja un lietišķā māksla, mākslas dzīve), RAKSTI (literārā dzīve un rakstniecība), SPĒLES (teātra un mūzikas dzīve, kino, izklaides). Kā ornaments hronikas tekstā iesaistās arī BALSIS – cilvēku izteikumi, kas raksturo konkrēto laiku un notikumus.

Izdevumu papildina atsevišķs rādītāju pielikums, kurā alfabētiskā secībā kārtoti CILVĒKI un VIETAS. Vēsturiskām personībām norādīta vārdu oriģinālrakstība un/vai dažādu rakstību veidi, dzīves gadi un darbības lauks atbilstoši laikposmam, kurā tas fiksēts hronikā, kā arī visi gadi, kuros attiecīgā personība pieminēta.

Raimonds Briedis (1965), Dr. philol., sarakstījis grāmatas “Teksta cenzūras īsais kurss: Prozas teksts un cenzūra padomju gados Latvijā” (2010), “Latviešu literatūras hronika sastatījumā ar notikumiem pasaulē un Latvijā, 1888–1944, 1945–2005” (1–2, 2006), par kuru saņēmis "Literatūras gada balvu 2006" literatūrzinātnē. Sastādījis grāmatas un rakstu krājumus: “Latviešu romānu rādītājs” (2014), "Latviešu literatūra” (1994–1995) “Jaunākā latviešu literatūra” (1996, 1997, 2001, 2002), „Pazīstamāko latviešu dzejoļu simts” (2004), “Latviešu zelta stāsti” (2007) u. c. Kopš 1992. gada Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras teorijas un vēstures katedras vadītājs un docētājs. Kopš 1989. gada pētnieks Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūtā (LFMI). No 1998. līdz 2009. gadam bijis LFMI žurnāla Letonica redaktors. Kā eksperts piedalījies Latvijas kultūras kanona izveides darba grupā. Darbojies Valsts kultūrkapitāla fonda ekspertu komisijā literatūras nozarē.

Izdevuma idejas autors, sastādītājs un redaktors: Raimonds Briedis
Tekstus atlasījuši un sagatavojuši: Raimonds Briedis, Zane Gailīte, Juris Goldmanis, Zane Grigoroviča, Māra Grudule, Līga Ulberte
Literārās redaktores: Sigita Kušnere, Sanda Rapa
Personu un vietu rādītāju literārā redaktore: Agita Kazakeviča
Dizains: Anta Pence
Apjoms: 1040 lpp. hronika, 272 lpp. rādītāju pielikums
IzdevējsNeputns
Izdevuma veidsgrāmata
Darba veidsoriģināldarbs
Darba autors
Redaktors
Sastādītājs
Faili
Izdošanas gads/vieta2018
Rīga
Rīga

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1Rīga
(Rīga)
2018Izdošanas gads/vietaPilsēta
Tiek rādīti ieraksti 1-4 no 4.
NosaukumsAutorsIzdošanas gadsIzdošanas vieta
Enciklopēdisks izdevums par Latvijas vēsturi2019Rīga
Izkapts, melnais balzams un raganu prāvasKristīne Ilziņa
2019Rīga
Latvija pirms LatvijasEgīls Zirnis
2018Rīga
Pēc ledus aiziešanasIngmāra Balode
2019Rīga
Tiek rādīti ieraksti 1-4 no 4.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.