Valerija Seile

lv
Ziņot redaktoram

Kolekcijas (1)

Darbi: Recepcijas persona (4)

Attēli: Persona attēlā(4)

VārdsValerija Seile
PseidonīmsBreivais Putneņš
Personiska informācijaSEILE Valerija (1891.23.VI Makašānu pag. Seiļu c. Jugasīšos - 1970.10.V Rīgā, apbed. Daugavpils katoļu kapos) - pedagoģe, publiciste, bibliogrāfe.
Dz. trūcīga zemnieka ģim. 1895 ģim. pārcēlusies uz Pēterburgu, kur tēvs strād. par fabrikas strādnieku. S. māc. šīs fabrikas skolā. Ar sudraba medaļu beigusi Ņikiforovas privātģimn. (1912), ar izcilību Bestuževa Augstāko sieviešu kursu Filol. un vēst. fak (1916). S. atteicās no piedāvātā zin. darba Pēterburgas univ. un 1916 sāka strādāt par skolotāju Rēzeknē. Rīgas 3. ģimn. skolotāja (1919), Rēzeknes apr. skolu inspektore (1920), Krāslavas ģimn. direktore (1923), Daugavpils skolotāju inst. direktore (1923-40). 1. pas. kara laikā darbojusies latgalieša bēgļu palīdzības b-bā; vienīgā sieviete, kas piedalījusies Latgales kongresa organizēšanā (1917), bijusi kongresa rezolūcijas līdzautore. Ljas Tautas padomes un Satversmes sapulces loc. (1918-22), izglītības ministra b. (1921-22), Latgaliešu skolotāju sav. (vēlāk Latgaliešu skolotāju Centrālā b-ba) dibinātāja un vadītāja (1917-40). Aktīvi darbojās publicistikā. S. vadībā tika nodibināts laikr. "Latgolas Vōrds" (1920). Laikr. "Latgolas Vōrds" red. loc. (1919-20), rediģējusi žurn. "Dzimtenes Skaņas" (1925) un "Latgolas Škola" (1921-23, 1925-26).
Sar grām.: "Latvīšu valūdas sintakse. (Latgalīšu izlūksne)" (1921), "Latgolas likteni bēgļu laikmetā" (1934), "Sistematiskais leidz 1935. godam latgalīšu izlūksnē izdūtūs gromotu rodeitojs (1935, faktiski 1938), "Grāmatas Latgales latviešiem" (1936), "Paidagoģikas vēsture" (1, 1944). Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliere (1926), Tēvzemes balvas laureāte (1940).
Pēc Daugavpils skolotāju inst. slēgšanas S. strād. Rēzeknē - Ekonom. tehnikumā, komercsk. un Skolotāju institūtā, Rēzeknes 1. vidusskolā. 1946.8.X no darba skolā atbrīvota. S. pārcēlās uz dzīvi Rīgā un strād. par kr. val. skolotāju Rīgas 2. vsk. (1953-57). - Ps.: Breivais Putneņš.
Tēlnieka B.Buļa veidots kapa piemineklis Daugavpils katoļu kapos (atklāts un iesvētīts 1991. 26.V). Pie kādreizējā Daugavpils skolotāju inst. ēkas piemiņas plāksne (tēln. I.Folkmanis). Pie S. dzimtajām mājām tag. Audriņu pag. uzstādīts A.Rancāna veidots krucifikss.
L. Pabērzs J. 500 gaismas nesēju audzinātāja // Karogs, 1981, 6; Kudiņa Ģ. Latgalei atdots mūžs // Avangards, 1989, 11.II; Vaivode E. "Darīju to, ko pratu" // Izglītība, 1991, 14.VI; Valerijai Seilei - 100. Daugavpils, 1991 [lit.]; Broks J. Valerija Seile // Broks J. Latgales kultūras darba entuziasti. R., 1995; Vējāns A. Jāņu vainags Valerijai Seilei // Vējāns A. Latgales rakstu gaisma. R., 1996.
I. Salceviča
SaiknesStepons Seiļs - Radinieks
Nodarbespubliciste
politiķe
bibliogrāfe
pedagoģe
politikas aktīviste
Dzimšanas laiks/vieta23.06.1891
Izglītība
mācījies
fabrikas skolā Pēterburgā

nezināms – 1912
mācījies
ar sudraba medaļu beigusi Ņikiforovas privātģimnāziju

nezināms – 1916
studējis
atteicās no zinātniskā darba Pēterburgas universitātē
ar izcilību beigusi Bestuževa Augstāko sieviešu kursu Filoloģijas un vēstures fakultātē
Darbavieta00.11.1918 – 30.04.1920
Latvijas Republikas Tautas Padome

Padomes locekle Latgaliešu frakcijā

Darbojusies Izglītības, Pareizrakstības, Pārtikas lietu un Pieprasījumu komisijā.

No 1919. gada 19. augusta Skolu (vēlāk - Izglītības) komisijas priekšsēdētāja.


01.05.1920 – 07.11.1922
Latvijas Republikas Satversmes sapulce
Rīga
Rīga

Deputāte, ievēlēta no Latgales zemnieku partijas.

Darbojās Izglītības, Pieprasījumu un Satversmes komisijās.

Izglītības komisijas priekšsēdētāja.


01.07.1921 – 15.11.1922
Latvijas Republikas Ministru kabinets
Rīga
Rīga
Izglītības ministra biedre

00.07.1923 – 00.07.1940
Daugavpils skolotāju institūts
Daugavpils
Daugavpils, Daugavpils novads
Direktore
Dalība organizācijās1917 – 1917
Latgales pagaidu Zemes padome
Rēzekne
Rēzekne
Padomes locekle

09.05.1917 – 10.05.1917
Latgales kongress 1917. gada 9.-10. maijā
Rēzekne
Rēzekne
Dalībniece

1920 – 1926 (Datums nav precīzs)
Latgales zemnieku partija

Deputāte Satversmes sapulcē


00.10.1926 – 00.06.1931
Latgales demokrātiskā zemnieku apvienība

Padomes locekle


00.06.1931 – 00.05.1934
Latgales zemnieku progresīvā apvienība

Daugavpils nodaļas valdes locekle

No 1932. gada - Centrālās komitejas revīzijas komisijas locekle

Miršanas laiks/vieta10.05.1970
Rīga
Rīga
Apglabāts
ApbalvojumiTriju Zvaigžņu ordenis
Triju Zvaigžņu ordeņa virsniece ar 1926. gada 16. novembra lēmumu.
IV šķira
1926

Latvijas Republikas atbrīvošanas cīņu 10 gadu jubilejas piemiņas medaļa
Apbalvojot "valdības vīrus".
1929

Tēvzemes balva
1940

Kartes leģenda







Tiek rādīti ieraksti 1-6 no 6.
#VietaDatumsVeidsVietas tips
  
1Rīga
(Rīga)
10.05.1970Miršanas laiks/vietaPilsēta
2Rīga
(Rīga)
01.05.1920 - 07.11.1922DarbavietaPilsēta
3Rīga
(Rīga)
01.07.1921 - 15.11.1922DarbavietaPilsēta
4Daugavpils
(Daugavpils, Daugavpils novads)
01.07.1923 - 01.07.1940DarbavietaPilsēta
5Rēzekne
(Rēzekne)
1917 - 1917Dalība organizācijāsPilsēta
6Rēzekne
(Rēzekne)
09.05.1917 - 10.05.1917Dalība organizācijāsPilsēta

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.