Marts Pujāts

lv
Ziņot redaktoram

Darbi: Darba autors (26); Atdzejotājs (3); Recepcijas persona (22)

VārdsMarts Pujāts
Profesionālā darbība

Pirmā publikācija

1998: dzejoļi "sintoists lūdz savu mākoņu dievu..." un "kaķēns ķēmojas bet tad guļ pa migu..." laikrakstā "Literatūra. Māksla. Mēs" (03.09.).

Cittautu autoru darbu tulkojumi

2003: piedalījies Semjona Haņina (Семен Ханин) dzejoļu krājuma "tikko" atdzejošanā (Neputns).
2008: atdzejojis Aleksandras Kostenjukas (Александра Костенюк) dzejoļus (publicēti interneta žurnālā "Satori").
2014: piedalījies Vladimira Svetlova (Владимир Светлов) dzejoļu krājuma "lietots" atdzejošanā (Orbīta).
Citātu galerija

Par dzejoļu krājumu "Nāk gaismā pati lampa" (Mansards, 2013)

"Pujāta dzejoļus – jau iepriekš, bet sevišķi jaunākajā krājumā – var skatīt kā matemātiskas formulas vai jēgas nesēju paradigmas, kurās brīvi ievietoti mainīgie, demonstrējot, kā risināma kāda valodas un domāšanas izteiksme. Nozīmju kolāžas neatspoguļo privātu vai kolektīvu apziņas-bezapziņas muzeju, kurā katrs artefakts ir erotiski uzlādēts ar cilvēcei nozīmīgu vēsturisku vai pārlaicīgu jēgu. Tās drīzāk ir kritiskas variācijas par to, kā šī jēga tiek radīta vai nevilšus rodas. (Pujāts gan teiktu, ka šāds noteikti nav dzejoļu nolūks, visas kombinācijas tapušas tikai tāpēc, ka tas licies "skaisti".)"

Baklāne, Anda. Pujāta dzeja, kā es to saprotu. Latvju Teksti, Nr. 5, 2013.

Par dzejoļu krājumu "Mūsu dziesma" (p–Art, 2006)

"Pujāta pasaules skatījums šajā grāmatā krietni atšķiras no to mūsdienu latviešu dzejnieku darbiem, kuros autori visu tiecas ieraudzīt nozīmīgu, jēgpilnu, tūkstoš neredzamām saitēm saistītu. Viņš atļaujas demonstratīvi norādīt, ka jēga, ja tāda vispār ir, šai dzīvē jāmeklē ar uguni, un to var atrast tikai dažās lietās – iespējams, mīlestībā, mūzikā, skaistumā. Viņam nav ilūziju, ka meklēšana varētu būt viegla un patīkama. Bet no viņa mokām dzimst tīra un skaista dzeja."

Vērdiņš, Kārlis. Pie mikrofona Marts Pujāts. Diena, Nr. 127, 2006.

Par dzejoļu krājumu "Tuk tuk par sevi" (Pētergailis, 2000)

"Autors vispatiesāk atklājas netieši – tēmās, tēlos, ritmos un citās formas niansēs, bet, lūk, tur es Martu Pujātu neieraugu. Neredzu spoguli, kurā saskatāma Marta Pujāta pasaule – viņa dzīvespieredze (lai cik tā īsa viņa gados), izpratne par cilvēkiem, lietām, to attiecībām, sakarībām un īpašībām. Par maz ir ieraudzīt to, uz ko skatās autors. Svarīgi ir, kā viņš visu to redz, svarīga ir atlase – kas no redzētā ir atspoguļojams dzejā. Svarīga ir autora noteiktā robeža starp būtisko un nebūtisko, iekšējo jēgu un ārpusējību. "Tuk tuk par sevi" – krājuma virsrakstā piesola Marts Pujāts, bet viņa tur na, gandrīz nav."

Veidemane, Ruta. "Stacijas princips jeb "migla aptuvena", "notirpusi ikdiena". Karogs, Nr. 3, 2001.
Nodarbesdzejnieks
Dzimšanas laiks/vieta07.02.1982
ApbalvojumiKlāva Elsberga prēmija
Prēmija piešķirta par dzejoļu krājumu "Tuk tuk par sevi".
2000

Žurnāla "Latvju Teksti" dzejas balva
Nāk gaismā pati lampa
Balva piešķirta par krājumu "Nāk gaismā pati lampa".
Dzeja
2013

Latvijas Literatūras gada balva
Nāk gaismā pati lampa
Balva piešķirta par krājumu "Nāk gaismā pati lampa".
Dzeja
2014

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.