Alīse Ose-Stunda

lv
Ziņot redaktoram

Kolekcijas (1)

Darbi: Darba autors (12); Recepcijas persona (4)

Attēli: Persona attēlā(2)

VārdsAlīse Ose-Stunda
Papildu vārdiAlise Magdalēna Stunda, Alise Ose–Stunda
KopsavilkumsLiterāte Alīse Ose–Stunda (1894–1982) dzimusi Jelgavā lieltirgotāja un bankas direktora Dāvida Stundas un Jelgavas latviešu biedrības teātra aktrises Annas Sārtones–Stundas ģimenē. 1. pasaules kara laikā devusies uz Petrogradu, kur aktīvi piedalījusies bēgļu organizāciju darbībā un periodikā publicējusi stāstus. Pēc atgriešanās Latvijā bijusi prezidenta Jāņa Čakstes sekretāre. Sarakstījusi drāmu "Sods" (1924). Ieguvusi medicīnisko izglītību, darbojusies Latvijas tuberkulozes apkarošanas biedrībā. 2. pasaules kara laikā strādājusi latviešu karavīru lazaretē. 1944. gadā emigrējusi uz Vāciju, vēlāk pārcēlusies uz ASV, Kalmazū. Grāmatā publicējusi īslugu "Pateicības diena Amerikā" (1972). Apkopojusi un izdevusi grāmatā Eduarda Vulfa vēstules "Dzejnieks un nezināmā" (1973). Publicējusi savas atmiņas par Aspaziju.
Personiska informācijaDzimusi lieltirgotāja, bankas direktora Dāvida Stundas un Jelgavas latviešu biedrības teātra aktrises Annas Sārtones–Stundas ģimenē.
Bērnībā kopā ar māsu Annu Stundu spēlējusi bērnu lomas Jelgavas teātrī.
20. gadsimta sākumā: kopā ar ģimeni no Jelgavas pārcēlusies uz Rīgu.
1. pasaules kara laikā: devusies uz Petrogradu, kur aktīvi piedalījusies bēgļu organizāciju darbībā.
1916–17: sarakstījusies ar Edvardu Vulfu. Vēlāk vēstules apkopojusi un izdevusi grāmatā "Dzejnieks un nezināmā. Eduards Vulfs Pirmā pasaules kara vidē" (1973).
1920: pēc atgriešanās Latvijā kādu laiku bijusi prezidenta Jāņa Čakstes sekretāre.
Apmeklējusi Tautas augstskolu.
1920: abas ar māsu Annu iepazinušās ar Aspaziju un Raini. Vēlāk publicējusi savas atmiņas par Aspaziju "Prom no dzīves un tomēr dzīvo" ("Laikmets", 1953, 22. nr.), "Neizdzēšamās atmiņas" ("Raiņa un Aspazijas gadagrāmata 1968. gadam").
Pēc apprecēšanās ar agronomu Jāni Osi darbojusies viņa dzimtajā pagastā Baldonē.
Pēc vīra nāves ieguvusi medicīnisko izglītību, darbojusies Latvijas tuberkulozes apkarošanas biedrībā,
2. pasaules kara laikā: strādājusi latviešu karavīru lazaretē.
1944: emigrējusi uz Vāciju.
1950: pārcēlusies uz ASV, Kalmazū.
Profesionālā darbība1917: publicējusi stāstus periodikā.
1924: drāma "Sods".
1953: publicējusi atmiņas par Aspaziju "Prom no dzīves un tomēr dzīvo" ("Laikmets", 22. nr.).
1968: publicējusi atmiņas par Aspaziju "Neizdzēšamās atmiņas" ("Raiņa un Aspazijas gadagrāmata 1968. gadam").
1972: grāmatā publicējusi īslugu "Pateicības diena Amerikā".
1973: apkopojusi un grāmatā izdevusi saraksti ar Edvardu Vulfu "Dzejnieks un nezināmā. Eduards Vulfs Pirmā pasaules kara vidē".
Citātu galerija

Par grāmatu "Dzejnieks un nezināmā" (Daugavas Vanagu apgāds, 1974)

"Pēterpilī, latviešu laikrakstā strādādams, Vulfs sāk sarakstīties ar personīgi nepazīstamu jaunu literāti Alīsi Stundu. (..) Grāmatai piemīt dažas kuriozitātes. Nav īsti nosakāms tās nosaukums: uz sējuma vāka ar zelta burtiem iespiests "Dzejnieks un nepazīstamā", bet iekšpusē, titullapā: "Dzejnieks un nezināmā". Grāmatā ievietoti apskati: "Biogrāfiskas kontūras" un "Dzejnieks un nepazīstamā". Pirmajam nav atzīmēts autors. Tas ir dzejnieks Kārlis Štrāls. Raksts (saīsināts) ņemts no Vulfa kopotiem rakstiem, kurus 6 sējumos 1937. /38.g. Rīgā izdeva Grāmatu Draugs. Otrs apskats ir vēstuļu saņēmējas Alises Oses-Stundas. Sevišķi nepazīstama viņa jau nu nav bijusi. Pēc gada sarakstīšanās, abi korespondētāji Pēterpilī tomēr satiekas. Stunda savā laikā bijusi sološa literāte. Vulfs ievieto savā avīzē viņas rakstus, cildina tos un pastāvīgi mudina strādāt. Par viņas spējām liecina arī ievietotā ap 60 lpp. garā biogrāfiskā skice, kodolīga, tēlaina, skaidra. Viņa pagūst teicami noraksturot nevien rakstnieku, bet arī laikmetu: kara juku apstākļus, sākotnējo sajūsmu par revolūciju un brīvību, drīzo vilšanos, dezorganizāciju, bezjēdzīgās nacionalizācijas vērtību tīšu iznīcināšanu, terroru, badu, kad pārpilnībā dzīvo vienīgi nedaudzie revolūcijas vadoņi un viņu sargi, baigā un visspēcīgā drošības policija čeka. Kāpēc pēc cerīgā sākuma senajos laikos, kad viņa rakstījusi lugas un romānus, no Alises Stundas nav izveidojusies rakstniece? Pirms dažiem gadiem LPB biļetēnā "Brīvais Vārds", viņa publicēja interesantu, rūgtena humora apstrāvotu atmiņu rakstu par dīvainiem negadījumiem, kas allaž izjaukuši viņas cerības un labākos nodomus. Žēl, ka šis raksts nav pievienots grāmatai. Tas dotu tai interesantu noapaļojumu."

Anšlavs Eglītis. Viņa aktualitāte nav zudusi.
Laiks, Nr.32 (20.04.1974)
SaiknesAnna Stunda (1896–1986) - Māsa
Nodarbesliterāte
Dzimšanas laiks/vieta21.08.1894
Jelgava
Jelgava
IzglītībaRīgas Tautas augstskola
Rīga
Rīga

Pēc vīra nāves ieguvusi medicīnisko izglītību.

Darbavieta1920

Prezidenta Jāņa Čakstes kancelejas sekretāre.

Dalība organizācijās1918 – 1919
Latvju sieviešu nacionālā līga Petrogradā
Sanktpēterburga
Saint Petersburg, Leningrad Oblast, Russia
Viena no dibinātājām. LSNL sekretāre.
Emigrē1914 – 1920 (Datums nav precīzs)
Sanktpēterburga
Saint Petersburg, Leningrad Oblast, Russia

Aktīvi darbojusies vairākās tā laika latviešu organizācijās, – bija viena no Latvju sieviešu nacionālās līgas dibinātājām, darbojās arī Latviešu nacionālajā padomē.


1944
Vācija
Germany

1950
Kalamazū
Kalamazoo, Michigan, United States
Miršanas laiks/vieta19.06.1982
Kalamazū
Kalamazoo, Michigan, United States
ApglabātsRiversaidas kapsēta
Gull Rd 1015, Kalamazoo, Michigan, United States

Kartes leģenda

Tiek rādīti ieraksti 1-8 no 8.
#VietaDatumsVeidsVietas tips
  
1Jelgava
(Jelgava)
21.08.1894Dzimšanas laiks/vietaPilsēta
2Kalamazū
(Kalamazoo, Michigan, United States)
19.06.1982Miršanas laiks/vietaPilsēta
3Sanktpēterburga
(Saint Petersburg, Leningrad Oblast, Russia)
1914 - 1920EmigrēPilsēta
4Vācija
(Germany)
1944EmigrēValsts
5Kalamazū
(Kalamazoo, Michigan, United States)
1950EmigrēPilsēta
6Riversaidas kapsēta
(Gull Rd 1015, Kalamazoo, Michigan, United States)
(Nav norādīts)ApglabātsKapsēta
7Rīga
(Rīga)
(Nav norādīts)IzglītībaPilsēta
8Sanktpēterburga
(Saint Petersburg, Leningrad Oblast, Russia)
1918 - 1919Dalība organizācijāsPilsēta
"Grūti būs atrast vēl otru tik dedzīgu latviešu sievieti ar tik plašu dzīves apjomu politisku vērienu un patriotismu, no mājturības mākas līdz Latvijas pirmā valsts prezidenta Jāņa Čakstes kancelejas sekretārei, no lugu autores līdz karavīru "audžumātei", raksta Osvalds Akmentiņš. Latvija Amerikā, Nr.35 (31.08.1974)

Literāte Alīse Ose–Stunda (1894–1982) dzimusi Jelgavā lieltirgotāja un bankas direktora Dāvida Stundas un Jelgavas latviešu biedrības teātra aktrises Annas Sārtones–Stundas ģimenē. Bērnībā kopā ar māsu Annu Stundu spēlējusi bērnu lomas Jelgavas teātrī.

1. pasaules kara laikā ar māti un 4 māsām devusies bēgļu gaitās uz Petrogradu, kur aktīvi piedalījusies bēgļu organizāciju darbībā. 1916. gadā Eduards Vulfs laikrakstā "Baltija" sāk publicēt Alīses Stundas rakstiņus par bēgļu gaitām "No latviešu bēgles dienas grāmatas". Eduarda Vulfa un Alīses Oses–Stundas sarakstīšanās turpinās un kādā no vēstulēm Vulfs raksta: "No jūsu rakstiem dveš pretim skaidra sirds un aiz rindiņām redzama simpātiska latvju jaunavas seja." Un citreiz: "Jūsu proza skan kā dzeja. Katrs vārds kā pērle uzvērta rotā..." (Alīse Ose–Stunda. Dzejnieks un nezināmā. Toronto, DV izdevums, 1973, 41. un 51. lpp.)

Ievadā grāmatai "Dzejnieks un nezināmā", kurā publicētas Eduarda Vulfa vēstules Alīsei Osei–Stundai, viņa raksta: "Es cerēju, ka būšu reiz rakstniece, jo rakstīju tāpat kā Vulfs, ar visu sirdi – ātri, viegli, vienā steigā, lai tik dabūtu uz papīra to, ko galva diktē. Biju arī daudz sarakstījusi. Lielu romānu par manu pirmo aizraušanos ar Vulfu. Saprotams, ne jau īstajā vārdā. Nosaukums – Kādas meitenes dienas grāmata. Kādreiz sarunā izteicos par to tēva draugam advokātam Jānim Kreicbergam. Viņš nedeva miera, kamēr visu viņam izlasīju priekšā. (..) Viņš bija pārliecināts, ka šī grāmata būs vienreizēja, jo tikai reizi esot lasījis ko līdzīgu, kādas Šveices rakstnieces darbu – tik patiesu, tik atklātu un izjustu. (..) " (52. lpp.)

Pēterpilī Alīse Ose–Stunda strādā Latviešu nacionālā padomē un piedalās Sieviešu nacionālās līgas dibināšanā. Atgriezusies Latvijā, viņa strādā Latvijas valsts pirmā prezidenta Jāņa Čakstes kancelejā. Šajā laikā viņa arī tuvāk iepazinusies arī ar Aspaziju.

Līdzās sabiedriskajai darbībai Alīse Ose–Stunda darbojas arī literatūrā, publicē prozu žurnālā "Sieviete", rakstus mājturības žurnāliem, radiofonam, saraksta drāmu "Sods" (1924), kas tikusi iestudēta uz vairākām provinces skatuvēm.

Vēlāk Alīse Ose–Stunda ieguvusi medicīnisko izglītību, darbojusies Latvijas tuberkulozes apkarošanas biedrībā, bet 2. pasaules kara laikā strādājusi latviešu karavīru lazaretē. 1944. gadā emigrējusi uz Vāciju, vēlāk pārcēlusies uz ASV, kur dzīvojusi Kalmazū. Grāmatā publicējusi īslugu "Pateicības diena Amerikā" (1972). Apkopojusi un izdevusi grāmatā Eduarda Vulfa vēstules "Dzejnieks un nezināmā" (1973). Publicējusi arī savas atmiņas par Aspaziju.

Informāciju 2019. gada augustā sagatavoja Zita Kārkla.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.