Andrievs Salmiņš

1 picture
Roles: author

12.04.1932 – 14.02.1978

Andrievs Salmiņš (1932–1978) – rakstnieks. Rakstījis dzeju un īsprozu, kopā ar māti rakstnieci Aīdu Niedru izdots krājums "Melnas plūmes pie sarkanām lūpām" (1964). Rakstījis arī angļu valodā, tulkojis mātes Aīdas Niedras darbus angļu valodā.

Birth time/place

12.04.1932
Rīga

Place/time of death

14.02.1978
Venisa

Personal information

Tēvs – jurists Voldemārs Salmiņš, māte – rakstniece Aīda Niedra.

Professional activity

Literārā darbība1947: Eslingenā pie Nekāras tautskolas audzēkņu žurnālā "Meklētājs" publicēti agrīnie prozas mēģinājumi, daži ar pseidonīmiem parakstīti dzejoļi publicēti latviešu bēgļu periodiskajos izdevumos nometņu gados.

Studiju gados Oregonas Valsts koledžā Korvalisa iesaistījās koledžas avīzes "Oregon State Barometer" veidošanā, vaīja tās reliģisko
nodaļu, darbojas par reportieri, publicējas arī citos laikrakstos.

1953: laikrakstā "Latvija Amerikā" publicētajā Margaritas Kovaļevskas rakstā par kādu rietumkrasta literāro sarīkojumu, cita starpā pieminēts, ka "Jaunais autors [ Andrievs Salmiņš] sagatavojis iespiešanai savu pirmo grāmatu par šīs zemes cilvēkiem un viņu īpatniem likteņiem." Latvija Amerikā, Nr.12 (14.02.1953)

1959: laikrakstā "Londonas Avīze" turpinājumos publicēts romāns "Sarkanais avots" (Nr. 677.-689.)

Quotes

"Jaunā Andrieva Salmiņa dzeja ir biklas dvēseles staigāšana gar bīstamām aizām un klintīm, kas raugās bezdibeņos." Laiks, Nr.22 (17.03.1956)

Par Andrieva Salmiņa literāro devumu"Salmiņa latviskie dzejoļi izkaisīti periodikā. Tos raksturo diezgan rezignētas atziņas par pasauli, ko moca nebeidzami, nenovēršami un pa laikam arī gluži veltīgi nemieri un cīņas. Daļa no viņa prozas parādījās kopā ar māti publicētajā stāstu krājumā ar neparasto virsrakstu "Melnas plūmes pie sarkanām lūpām" (Vaidava. 1964). Deviņos stāstos (kopā ap 150 Ipp.) Salmiņš parādās kā ass apkārtnes un sabiedrības vērotājs un vērtētājs, rakstīdams krāsainā, visai koncentrēti stilā, ko nereti iezīmē ironija. Notikumi risinājās galvenokārt Sanfrancisko, tēlojot latviešus pasaules pilsētas raibajā vidē un apstākļos. Viņa tēlu galerija ir visai dažāda — latvieši strādā gan kā trauku mazgātāji restorānos, vālīšu uzstādītāji bumbotavā (toreiz bumbotavas vēl nebija automatizētas), gan kā žurnālisti amerikāņu laikraksta redakcijā. Tie apgrozās "hipiju" krodziņos, japāņu, nēģeru, meksikāņu u. c. krāsainajā sabiedrībā un. piem., svin Jauno gadu ķīniešu budistu templi, ēd dīvainus, eksotiskus ēdienus kā cukurotas zivtiņas, sālītas plūmes u.tml. Latvietis sastopas ar visai ērmotiem tipiem."
Eglītis, Anšlavs. Noslēdzies traģisks literāta mūžs. Laiks, Nr.18 (04.03.1978)

Affinities

Aīda Niedra - Mother
Ojārs Krātiņš - Schoolmate

Occupations

Education

Štutgarte
Beidzis latviešu pamatskolu.

Oregona
Studējis Oregonas koledžā.

Amerikas Savienotās Valstis
Studējis sociālo psiholoģiju.

Štutgarte
Štutgartes Latviešu ģimnāzija.

01.12.1945–14.03.1948
Eslingenas latviešu tautskola
Eslingene pie Nekāras
Beidzis pilnu kursu ar tiesībām iestāties ģimnāzijā.Mācījies kopā ar Ojāru Krātiņu, Albertu Legzdiņu, Eiženu Streipu un citiem.

1950
Korvalisa
Studējis žurnālistiku un vēsturi Oregonas Valsts universitātē, ieguvis bakalaura grādu.

Participation in organisations