Šampinjonu derība

CollectionApgāds "Daugava" (1945–)
TitleŠampinjonu derība
Additional informationRomānā bez darba un iztikas palikušu Latvijas iedzīvotāju laimes meklējumu stāsts Īrijas šampinjonu «laukos» meistarīgi savīts ar dažādu tautu kultūras zīmēm, trāpīgi mūsdienu pasaules vērojumi - ar dzīvelīgu optimismu; tas viss pamīšus ar īstām sēņu pagatavošanas receptēm pasniegts spilgtā un skanīgā stāstītājas balsī.

"Trejdeviņu zemju, laimes meklēšanas, aizej tur – nezin kur, garās pupas u. c. arhetips joprojām turpina darboties – gan literatūrā, gan realitātē. Laima Muktupāvela sapin abus kopā: pati braukusi uz Īriju laimi/naudu meklēt – un uzrakstījusi par to romānu, kurš gan, uzreiz jāpiebilst, vispirmām kārtām ir nevis reālās pieredzes atspoguļojums (tomēr, cik noprotams, arī reālu pieredzējumu tajā netrūkst), bet gan tieši romāns – apbrīnojami dzīvs, āķīgi izstrādāts un aizraujošs lasāmgabals. Īva Baranovska dodas uz Īriju laimi meklēt. Laimi neatrod, toties jau pirmajās nodaļās nonāk cietumā, tiesa, tikai uz īsu brīdi. Pēc tam spiesta iejusties baltās verdzenes ādā (romāna apakšvirsraksts gana daiļrunīgs: Melnie balti ķeltos). Bēg no verdzības, atrod jaunu vietu, kur verdzība mazliet liberālāka. Pasaule lēnā garā galē Īvu nost, bet viņa, apveltīta ar apskaužamu optimisma devu, spurojas pretī. Satiek daudzus neciešamus, grūti paciešamus un pat itin sakarīgus ļaužus. Beigu galā brauc atpakaļ uz Latviju. Tas būtībā viss, kas notiek romānā. Drūma un pelēka ikdiena bez jebkādas ķeltiskas eksotikas, šampinjonu lasīšana no agra rīta līdz vēlam vakaram komplektā ar šampinjonu pusdienām (taupības nolūkos). Taču autorei piemīt reti sastopamais ķēriens šīs pagalam ikdienišķās norises aprakstīt spilgti un eleganti." (Guntis Berelis)
PublisherApgāds "Daugava"
Formatbook
Work typeoriginal work
ISBN9789984644905
Categories
Author
Files
Linked works
Publishing year/ place2002
Rīga
Rīga

Map legendShowing 1-1 of 1 item.
#LocationDateTypeType of place
  
1Rīga
(Rīga)
2002Publishing year/ placeCity
Showing 1-4 of 4 items.
TitleAuthorPublishing yearPublishing placeCategory
ChampinjontestamentetLaima Kota
2011Stokholmanovel
Das Champignonvermächtnis: Schwarzarbeit auf der Grünen InselLaima Kota
2008Bonnanovel
Pievagrybių testamentasLaima Kota
2003Viļņanovel
Заповедь от шампиньоновLaima Kota
2004Rīga novel
Showing 1-4 of 4 items.
Showing 1-6 of 6 items.
TitleAuthorPublishing yearPublishing place
Latviešu "sēņu vecenes" nepatriotiskā identitāteIveta Ruskule
2002Rīga
Par baltu zemei nevajadzīgajiem melnajiemAstra Roze
2002
Romāns šampinjonu mērcēGuntis Berelis
2002Rīga
Sēnes sirdij, prātam, vēderamIeva Kolmane
2002Rīga
Skarbā derībaBiruta Sūrmane
2002
Vēl vienu sēnīti, lūdzu!Edvīns Raups
2002Rīga
Showing 1-6 of 6 items.

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.