Indra

CollectionLaikraksts "Jaunākās Ziņas"
TitleIndra (Latvian)
Additional informationSenindiešu "Rigvēdas" 11. nodaļas tulkojums.

Tulkojums visticamāk veikts ar vācu valodas starpniecību, jautājums būtu vēl pētāms.
Fragments no senindiešu “Rigvēdas” 11. nodaļas. Siliņš tulkojuma komentārā raksta Rigveda savos vecākos posmos, kāds arī Indra, reprezentē visas indoeiropiešu cilts visvecāko dzejisko un pie tam ticības izteiksmi no gadu līdz divi tūkst. pirms Kristus (Matīsa Siliņa dzīves apraksts 1934.g. 12.maijā. RMM Rokr. Nr. 88.664 M.Sil. R1/1, 7.lpp.). Komentāra galā Siliņš velk paralēles starp senindiešu un latviešu kultūru: Tā apbrīnojama savas skaistās ticības dēļ. Indra ir senindiešu dievību pats augstākais un ar savu nosaukumu apzīmē arī “Mēnesi”, kas viņš jēgumā pirmatnēji gan tad ir bijis. Tāda skaista paļāvīga ticība Dievam izpaužas arī latviešu tautas dziesmās. Arī še pie mums Dieva jēguma “Vecā tēva” pasākums, kā izprotams, atausis no mēneša.
Siliņa "Rigvēdas" un latviešu senticības paralēļu meklējumus var skatīt arī plašākos kontekstos. 1926. gadā Latvijas Republikas Garīgo lietu pārvalde oficiāli reģistrē Latvju Dievturu draudzi ar tās idejisko līderi Ernestu Brastiņu vadībā. Jau iepriekš, 1925. gadā Brastiņš ir publicējis plašu darbu “Latviešu dievturības atjaunojums”, kurā skaidrots pamats latviešu – indiešu vēsturiskajai un kultūras kopībai. "Rigvēdu" vēlāk latviskā augsnē gulda arī Voldemārs Leitis grāmatā “Latviskā Indijas Rigveda” (1938). Šo izdevumu Brastiņš uzņem ar sajūsmu. Kaut arī nav ziņu, ka Matīss Siliņš būtu bijis dievturu draudzē, viņš nepārprotami šai kustībai kā latviskuma stiprinātājai simpatizēja.
Title in original languageRigveda
PeriodicalLaikraksts "Jaunākās Ziņas" (1911–1940)
Formatpublication
Work typetranslation
No15
Linkhttp://periodika.lv/periodika2-viewer/?lang=fr#panel:pp|issue:579437|article:DIVL166|block:P5_TB00017
Papildus klasifikators
Translator
Publishing year/ place19.01.1934
Rīga
Rīga

Map legendShowing 1-1 of 1 item.
#LocationDateTypeType of place
  
1Rīga
(Rīga)
19.01.1934Publishing year/ placeCity

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.