Oskars Seiksts

1 picture
Roles: author

Oskars Seiksts (1973) – rakstnieks, tulkotājs. Tiek uzskatīts par postmodernisma literatūras aizsācēju latgaliešu literatūrā. Dzeju sācis rakstīt vidusskolā, pirmie dzejoļi publicēti ar literatūras skolotājas iniciatīvu. 1993. gadā piedalījies jauno autoru seminārā Rīgā. Dzeja, īsproza, raksti par latgaliešu valodas un literatūras jautājumiem publicēti laikrakstos "Latgolas Bolss", "Zemturs" un žurnālos "Jaunuo Dzeive", "Tāvu zemes kalendars". Kopā ar latviešu rakstnieku un literatūrzinātnieku Valentinu Lukaševicu sarakstījis dzejoļu krājumu "Seppuku iz saulis vādara", kas ir pirmā Latgalē izdotā grāmata, kurā tradicionālo tautas lietišķību un romantismu aizstāj novatoriski formas eksperimenti, un pirmo postmodernisma romānu latgaliešu literatūrā "Valerjana dzeive i redzīni". Kopā ar Līgu Gagaini sarakstījis romānu "Reitišku mads". Esejas par dažādu laiku latgaliešu rakstniecības pārstāvjiem, viņu darbiem, dzejas kopa, kā arī atdzejojumi no angļu un lietuviešu valodas, īsas anotācijas par atdzejai izvēlētajiem autoriem publicētas latgaliešu jauno literātu kopkrājumā "Pagrauda". Publikācijas arī kopkrājumos "Latgalīšu dzejas antologija", "Latgale: valoda, literatūra, folklora", "Saulis spaiti iz spīgeļu" un "Susātivs: myusdīnu latgalīšu dzejis antologeja".

Birth time/place

15.11.1973
Rēzekne

Personal information

Dzimis šofera Jāņa un ierēdnes Regīnas ģimenē.

Professional activity

LITERĀRĀ DARBĪBA

Pirmā publikācija
1990: literatūras skolotājas aiznestie dzejoļi uz Rēzeknes rajona laikrakstu "Darba Karogs".
1991: nākamā publikācijs – pieci dzejoļi laikrākstā "Mōras Zeme".

Dzejoļu krājumi
1995: "Seppuku iz saulis vādara" (Saule) kopā ar Valentinu Lukaševiču.
2021: "Vokora vuordi draugim" (Cymuss).
2024: "Atīsmis" (Latgalīšu kulturys bīdreiba).

Proza
1996: romāns "Valerjana dzeive i redzīni" (SAB) kopā ar Valentinu Lukaševiču.
2000: romāns “Reitišku mads” (Latgales Kultūras centra izdevniecība) kopā ar Līgu Gagaini.

Quotes

PAR OSKARA SEIKSTA LITERĀRO DARBĪBU

"Seiksta dzeja un arī īsproza paša autora apzīmējumā ir etnofutūristiska, romāni − postmodernistiski un eksistencionāli. Daži kritiķi (piem., L. Zolnerovičs) viņa daiļradi sauc par fenomonoloģisku. Lai nu kā, tā ir izteikti netradicionāla, pilna meklējumiem un arī atradumiem. Seiksta un Lukaševiča kopdarbu stils ir apzināti veidots un konsekventi ieturēts. Arī valoda ir mērķtiecīgu meklējumu un pūliņu rezultātā tapusi."

Salceviča, Ilona. Mūsdienu latgaliešu rakstniecība. Jaunā Gaita, nr. 231, 232, 233, 2002–2003.

"Oskars Seiksts ir sarakstījis divus apziņas plūsmas romānus. Abi darbi izpelnījās atzinību diezgan šaurā vietējo valodnieku un estētu lokā, kur tos mēdza pielīdzināt Džoisa "Ulisam". Plašākai publikai tie bija grūti uztverami fragmentārā vēstījuma un brīvdomīgo valodas eksperimentu dēļ. [..] Toties jauno dzejnieku un literātu aprindās tie kļuva gandrīz vai par kulta romāniem. [..] Seiksta daudzslāņainā proza atveidoja domāšanas procesu tik sīkās detaļās, ka likās drosmīgāka par publisku izģērbšanos, bet bezgalīgās atsauces, simboli un mājieni savienojumā ar ļoti klasiskām latgaliešu ikdienas detaļām veica dīvainas un neizskaidrojamas manipulācijas ar Rēzeknes realitāti, vismaz uz brīdi uzburot ilūziju, ka turpat autoostā vai pie pilskalna ir iespējams izdzert dvuļu kopā ar Barouzu un Ginsbergu."

Kuzmins, Svens. Apkārtceļā. Rīgas Laiks, 2019.

Affinities

Līga Seiksta - Ex-wife

Occupations

Education

–1991
Rezekne Secondary School No.5
Rūpnīcas iela 11, Rēzekne

1991–1993
University of Latvia
Daugavpils
Studējis Latvijas Universitātes Latgales filiāles Filoloģijas fakultātē.

1993–1997
Rēzeknes Augstskola
Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne
Studējis Rēzeknes Augstskolas Humanitārajā fakultātē.

Participation in organisations

1998
Latvian Writers’ Union
Krišjāņa Barona iela 12, Rīga
Biedrs.