Daina Sirmā

1 picture
Roles: poet, teacher

Dzejniece Daina Sirmā dzimusi 1958. gadā Dikļos. Pēc Valmieras Valsts ģimnāzijas absolvēšanas studējusi filoloģiju Latvijas Valsts universitātē. Patlaban strādā par latviešu valodas un literatūras skolotāju Valmieras Valsts ģimnāzijā. Daina Sirmā savus dzejoļus sākotnēji publicējusi ar dzimto Dainas Lustes vārdu. Līdz 1981. gadam tie parādās izdevumos "Karogs", "Literatūra un Māksla", "Draugs" un "Padomju Students", tomēr pēc šīm publikācijām seko vairākus gadus ilga pauze. Daina Sirmā literatūrā ar jaunu sparu atgriežas 2012. gadā, kad iznāk viņas pirmais dzejoļu krājums "Kailsals", par ko autore iegūst Latvijas Literatūras gada balvu. Veiksmīgajai debijai seko krājumi "Iekšpagalms" (2014, iegūta žurnāla "Latvju Tekstu" balva dzejā) un "Dievaines" (2017). Kritiķi atzīmējuši, ka Dainas Sirmās dzejai piemīt īpašs miers un episks vēriens, oriģināli poetizējot dažādas Latvijas dramatiskās vēstures epizodes, kā arī iedziļinoties konkrētos dzīvesstāstos.

Birth time/place

10.11.1958
Valmiera

Professional activity

Pirmā publikācija1977: "Mūsdienīgs dzejolis" Valmieras laikrakstā "Liesma" (19.01.)
Darbu tulkojumi citās valodās2014: Dainas Sirmās dzeja iekļauta latviešu sieviešu dzejas izlasē "Девичий виноград" (krievu valodā), izdevniecība Русский Гулливер, Maskava, 2014. Atdzejojis Sergejs Moreino.
Goda nosaukumi un nominācijas2017: Goda valmieriete 2017

2017: grāmata “Dievaines” nominēta laikraksta “Diena” gada balvai kultūrā 2017
2018: grāmata “Dievaines” nominēta Latvijas Literatūras gada balvai 2017, kategorijā “Dzeja”

Quotes

Par dzejoļu krājumu "Kailsals" (Pētergailis, 2012)"Lakoniskums un izteikta precizitāte kopā ar pamatīgu un autorei raksturīgu tēlu sistēmu (dabas, gadalaiku u. c tēli) veido stabilu, oriģinālu un pārliecinošu poētiku. Dzejniece valodu lieto prasmīgi, tekstiem nav raksturīgas manipulācijas ar valodu, tukšas valodspēles, rotaļas ar vārdiem šeit ir izteiksmes līdzeklis, nevis pašmērķis."

Kuduma, Katrīna. Sulīgu dzērveņu sauja kā ēsma. Satori, 13.06.2012.

Par dzejoļu krājumu "Iekšpagalms" (Pētergailis, 2014)
"Domājot, kāpēc šie teksti tik ļoti fascinē un pievelk, gribas apgalvot, ka Dainas Sirmās dzejas varone šībrīža latviešu dzejā iemieso Mātes lomu: šajos dzejoļos ir kāds īpašs miers un pārliecība, kas tos padara iespaidīgākus par intelektuāliem vai emocionāliem izvirdumiem vai priecāšanos par savu asprātību, erudīciju vai fantāzijas pārbagātību."

Vērdiņš, Kārlis. Pakasīt Zaļkalna cūkai aiz auss. Kultūras Diena un Izklaide, Nr. 199, 2014.

Par dzejoļu krājumu "Dievaines" (Pētergailis, 2017)"Dievaines" iespējams uzlūkot arī kā Sirmās līdzšinējās dzejas poētikas pilnbriedu un zināmā mērā galapunktu – nenoliedzot pieņēmumu, ka autori interesējošās tēmas un motīvi nemitīgi tiecas virzībā uz bezgalību. Respektīvi, viņas dzejai šķietami nav robežu visdažādākās vēsturiskās pieredzes rekonstruēšanā, kamēr vien pašai autorei tas ir interesanti, apmēram tāpat kā ar igauņu klasiķa Matsa Trāta "Haralas dzīvesstāstu" apjomīgo tekstu korpusu. Abu iepriekšējo krājumu – "Kailsals" (2012) un "Iekšpagalms" (2014) – kontekstā "Dievaines" iespējams teorētiski pieņemt par skaļi nepieteiktas triloģijas noslēgumu, ja vēlamies vienkārši spēlēties ar skaitļa "trīs" maģisko pievilcību. Vienlaikus Sirmā laikam uzklausījusi iepriekš izskanējušo kritiķes Andas Baklānes aicinājumu “pieķerties kādai garākai dzejas formai”, un jaunāko krājumu veido gandrīz tikai klasiski izkārtoti dzejoļu cikli."

Madris, Aivars. Atgriezties mājās pie savējiem. Punctum, 07.02.2018.

Occupations

Name at birth

Daina Luste

Education

Valmiera State Gymnasium
Absolvējusi Valmieras Valsts ģimnāziju.

1982
Pētera Stučkas Latvijas Valsts universitāte (1958–1990)
Visvalža iela 4a, Rīga
Filoloģijas fakultāte, latviešu valodas un literatūras pasniedzēja

2000
University of Latvia
Jūrmalas gatve 74/76, Rīga
Iegūts maģistra grāds pedagoģijā.

2010
Latvian Writers’ Union
Lāčplēša iela 48/50 – 12
Dzejas meistardarbnīca (vadītājs Ronalds Briedis).

Participation in organisations

2016
Latvian Writers’ Union
Aleksandra Čaka iela 37 - 1, Rīga

Awards

Ata Kronvalda balva
2002

Annual Latvian Literary Award
Balva piešķirta par darbu "Kailsals".
Debija
2013

Žurnāla "Latvju Teksti" dzejas balva
Balva piešķirta par krājumu "Iekšpagalms".
Dzeja
2015

Annual Latvian Literary Award
Balva piešķirta par dzejas krājumu "Dievaines".
Labākais dzejas krājums
2018