Alberts Jērums

1 picture

01.01.1919 – 06.01.1978

Alberts Jērums (1919–1978) – diriģents un komponists. 1996. gadā Ingas Jērumas sakārtojumā izdota grāmata "Olimpā bez lifta: grāmata par komponista Alberta Jēruma dzīvi".

Birth time/place

01.01.1919
Valkas apriņķis
Dzimis Karolā.

Place/time of death

06.01.1978
Londona

Personal information

Vecākiem piederēja lauku mājas Puriķas. Tēvs Jēkabs Jērums, māte Minna Jēruma, dzimusi Abula. Abi zemnieku kārtas.
Kad Albertam Jērumam bija pieci gadi, ģimene pārcēlās uz Valku. īpaši māte nebija gribējusi palikt Igaunijas pusē, bet dzīvot Latvijā. Pusotra kilometra no Valkas, Lugažu pagastā, Jērumi iepirka lauku mājas Šķirstniekus. Tur arī pagāja bērnības un skolas gadi Albertam un viņa māsai Zentai. No Puriķām bija paņemtas līdzi arī kara laikā tēva pirktās klavieres.

1943: apprecas ar Dailes teātra aktrisi Veltu Krūzi, piedzima meita Inga; sieva ar meitu palika Latvijā.
1943: iesaukts Latviešu leģionā.
1947: Eiropas darba akcijas (EVW) ietvaros ieceļo Anglijā; nosūtīts lauku darbos lauksaimniecības nometnē Bērlejā.
1948: pārcēlās uz Londonu, kļuva par Latvju biedrības Lielbritānijā sekretāru.
1952: apprecējās otrreiz ar Laumu Tālnora, meita Jalna - mācītāja.

Professional activity

Apmēram sešu gadu vecumā sūtīts klavieru stundās pie Lugažu baznīcas ērģelnieka Andreja Mudīga, kas bija skolojies Cimzes seminārā. Neilgu laiku mācījies klavierspēli pie kādas Karlsona kundzes. Īstā skolotāja bija Drēzdenes konservātorijas absolvente baronese Anna fon Dāle.

Patstāvīgā mūzikālā darbība sākās ar koriem.
1938. gada 28. janvārī: kā jauktā kora Fortissimo diriģenta Jāņa Dreimaņa palīgs vada savu pirmo kormēģinājumu, bet 1939./40. gadā viņam ir savs Skolotāju savienības koris.
1942: vada Valsts papīrspiestuves kori un tai pašā gadā ir arī virsdiriģents novada dziesmu svētkos Ogrē.
1940–1943: Dailes teātra orķestrants, spēlē elektriskās ērģeles. Orķestri vada komponists Marģeris Zariņš, koncertmeistars Alberts Bērziņš.

Neilgi pirms kapitulācijas nokļūst Huzumā, spēlē ērģeles latviešu dievkalpojumos, bet angļu armijas klubā — trio ansamblī kopā ar vijolnieku F. Heinrichsonu un čellistu Ingu Nārunu.
1945. gada vasaras beigās pārcēlās uz latviešu bēgļu nometni Detmoldā, kur tolaik mitinājās komponists Jāzeps Vītols. 

Detmoldā nodibinātajā Baltijas mūzikas skolā ar Jāzepa Vītolu priekšgalā Alberts Jērums bija viens no mūzikas teorijas skolotājiem.

1948: augustā izveidoja Londonas latviešu jaukto kori.

1949: pēc Alberta Jēruma ierosmes tika sarīkotas Pirmās latviešu dziesmu dienas Anglijā; pēc tam nostiprinājās arī dziesmu dienu tradīcija Anglijā.

Quotes

PAR ALBERTA JĒRUMA PERSONĪBU

"Alberts Jērums ir arī izcils un rūdīts publicists. Viņa kritikas, recenzijas un apceres par latviešu mūzikas problēmām un mūzikas darbiniekiem pierāda viņa bagātās zināšanas, aso spriešanas spēju, izkopto valodu un skaidro domu gājienu. Šīs gara dāvanas jau bija pamanījis Jānis Zālītis, aicinot viņu par savu asistentu rakstīt "Jaunākajās Ziņās", jo Zālītis viens pats nespēja noklausīties visus Rīgas koncertus, operas izrādes, mūzikālos sarīkojumus. Reiz sācis, Alberts Jērums turpināja recenzenta pienākumus cauri visiem kara gadiem. [..] Alberts Jērums pieder pie mūsu modernāko komponistu grupas. Saprotams, viņa (tāpat kā katra cita komponista) attīstība nav notikusi bez ietekmes, neuzsūcot sevī to, kas tuvs viņa mūzikālai pārliecībai un aistētikas principiem. Solo dziesmās manāmas Jāņa Zālīša mūzikas atbalsis, protams, ejot daudz tālāk — līdz pat politonālitātei, bet tautasdziesmu apdarēs Jērums sekojis Melngaiļa, Graubiņa takām, izveidojot savu paša stilu, kas pilns latviska kolorīta. Instrumentālajās kompozicijās Alberts Jērums turpretim ir internacionālāks. Sākumā viņš padevās Skrjabina ietekmei, kas nebūt nepārsteidz. Laba daļa latviešu komponistu kādreiz aizrāvās ar šā novātora ekspresīvo, emocionālo mūziku, harmoniju krāsu bagātībām."
Helmers, Pavasars. Mūsu mūzikas dzīves vadītājs Alberts Jērums. Latvju Mūzika, Nr. 2, 1969.

Affinities

Inga Jēruma - Daughter
Jāna Grīnberga - Daughter
Jāzeps Vītols - Teacher
Lonija Kukura - Cousin

Occupations

Education

1932–1939
Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzija
Raiņa iela 28A, Valka
Skolā bijis orķestris, un Alberts Jērums kļuva par tā vadītāju, ātri iemācīdamies spēlēt visus šī orķestra instrumentus no trombona līdz tūbai.Orķestrim komponē valšus, maršus u. c. līdzīgus darbus, ko atskaņo skolas vakaros. Komponēti arī tāda paša rakstura darbi klavierēm.

1937–1940
Latvijas Konservatorija
Rīga
Mācījās kompozīcijas klasē pie Jāzepa Vītola.

1940
Latvijas Konservatorija
Rīga
Iestājās profesora Nikolaja Vanadziņa ērģeļmūzikas klasē.

Service

1943
Latvian Legion
Iesaukts.