Zemgalieši (1.daļa)

CollectionApgāds "A. Reinbergs"
TitleZemgalieši (1.daļa)
Additional informationStepermaņu Krustiņa darbu sērijas "Burtniecība" pirmā grāmata, luga sacerēta 1883. gadā. Kā autors pats raksta, tā ir bēdluga (traģēdija) piecos cēlienos, veltīta Bīriņu Elzai (Zetai) par piemiņu - Stepermaņu Krustiņa vēlākās sievas Grietiņas Bīriņas māsai. Luga balstīta vēsturiskos notikumos - Nameja jeb Nameiša vadītajām zemgaļu cīņām ar vācu krustnešiem un Livonijas ordeni 13. gadsimta beigās.

No skolas pārnācis, jūnijā pa vaļas brīžiem sāku nodarboties ar rakstniecību un apmeklēju Mežotnes pilsdrupas. Tur manī radās vēlēšanās uzrakstīt kaut ko par zemgaliešu cīņām ar ienācējiem vāciem, un tanī pašā vasarā sarakstīju vēsturisku lugu piecos cēlienos "Zemgalieši".
Stepermaņu Krustiņš. Citēts pēc: Voldemārs Bergs. Vircava: novada vēsture. Valters un Rapa, 1940, 145. lpp.

Viņa pirmā iespiestā 5 cēl. traģēdija "Zemgalieši" I d. (1887) ir arī pirmā latviešu vēsturiskā drāma. (..) še mākslīgi darināta valoda, kuras katrs atsevišķs teikums ir kā baroka miniatūra, un aizmisrtībā nogrimušā Latvijas dižā senatne. Šo lugu lasot var just, ka viņas autoram to sacerot ir bijuši dižāki mākslas mērķi acu priekšā nekā toreiz tie latviešu dramatiskā rakstniecībā bija parasti, tikai viņamākslinieka spēks ir bijis par mazu šo mērķu realizēšanai.
Paula Jēgere-Freimane. Latviešu literatūras vēsture. 3 sēj., L.Bērziņa virsredakcijā. Rīga, 1935, 80.-81. lpp.

PublisherA. Reinbergs
Formatbook
Work typeoriginal work
Klasifikators
Author
Publishing year/ place1887
Lielā iela 17, Jelgava
Lielā iela 17, Jelgava, LV-3001

Map legendShowing 1-1 of 1 item.
#LocationDateTypeType of place
  
1Lielā iela 17, Jelgava
(Lielā iela 17, Jelgava, LV-3001)
1887Publishing year/ placeBuilding, house

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.