Emīls Melngailis

CollectionReviews, interviews and articles about Latvian musicians
TitleEmīls Melngailis
Additional information

Bibliogrāfija

Brēmss, Maksis. Emīls Melngailis. Latvijas Kareivis, Nr. 145, 1926. 4. lpp.
PeriodicalLaikraksts "Latvijas Kareivis"
Formatpublication
Work typereception
No145
Linkhttps://periodika.lndb.lv/periodika2-viewer/view/index-dev.html?lang=fr#panel:pa|issue:/p_001_lkar1926n145|article:DIVL251|issueType:P
Papildus klasifikators
Author
Person of reception
Publishing year/ place06.07.1926
Rīga
Rīga
Open

Emīls [Emilis] Melngailis,
ar koncertu 4. jūlijā Edinburgā, jūrmalas saules un viļņu irdzai, pievienoja savu dziesmu īpatnējo skaistumu: rādot jauno kori un viņa panākumus. Savus skaņu darbus Melngailis mīl pamatot uz tautas melodiju ieskaņām, sniedzot harmonisko uzbūvi viegli vijīgā kontrapunkta, bez akordu krāsu sablīvējumiem. Viņš meklē tautas dvēseles pirmatnējo mirdzumu, tiru, nebojātu, bez svešam pieskaņām. Tam liekas mazsvarīgāki mājdarba uzbūves technisko [tehnisko] iespējamību bagātības, ari mazāk intresē vai mūsu dziesmu birzēs nevar izraut pa lielākam eksportkokam, ar ko paduļkot svešzemju ūdeņus. Komponists paliek sirsnīgi smaidošs, klausoties mūsu birstalu sidraboto lapu čalā, jūtot prieku kā viņas šalc ar savu īpatnējo smalkumu. Melngaillm līdzīgi ir angļu komponisti Moerans un Hughes ar saviem tautas dziesmu apstrādājumiem, kas tik labi padevās ievērojamai angļu tautas dziesmu teicējai Rosel Standfield, kura piedalījās koncertā. Standfield nav dziedātāja parastā nozīmē, viņa ir īsta dziesmu teicēja kas, galvenam kārtām saista ar dziesmu satura izsmeļošu atdarinājumu. Balss patīkamais tembrs, modulējošu nokrāsu smalkās pārejas, dikcijas rotaļīgais dzidrums un muzikāli izturētas nianses viņas deklamējoši apgaroto priekšnesumu padara klausītajam mīļu.
Klausītāji uzņēma dziesmas ar lielu sajūsmu, vajadzēja dziedāt daudz piedevu, starp kurām ļoti jauki skanēja dažas mūsu tautas dziesmas. Visām dziesmām klavieru pavadījumus izpildīja Melngailis, panākot dziļu, smalkjūtīgu saskaņu. Dziedātāja saņēma daudz krāšņu ziedu un rožu saini ar lentu valsts krāsās.
Koncertā piedalījis tenors Vitings, ienesot banālu pieskaņu, jo dziedātājs vēl [..] savām patvaļībām, staipīt un grūstīt frāzes, nerēķinoties ar dziesmu autoriem; ari dziesmu beigās viņš nenogaida klavieru pavadījuma noslēgumu, bet aiziet no skatuves, — sak', Vitinga balss ir noskanējuse un ar to pietiek.
Tādi paņēmieni gan lietojami Uralu tuvumā un mūs pie tiem nepieradinās. M. Brems.

Map legend

Showing 1-3 of 3 items.
#LocationDateTypeType of place
  
1Edinburga
(Edinburgh, Scotland, United Kingdom)
06.07.1926Mentioned in textCity
2Brīvības prospekts 30, Jūrmala
(Brīvības prospekts 30, Jūrmala, LV-2015)
06.07.1926Mentioned in textBuilding, house
3Rīga
(Rīga)
06.07.1926Publishing year/ placeCity

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.