Tāla zeme, tuvi ļaudis

Publicitātes informācijaLU LFMI vadošās pētnieces Ingunas Daukstes-Silasproģes monogrāfija “Tāla zeme, tuvi ļaudis. Latvieši Austrālijā: dzīve, literārais process, personības” atklāj mazzināmas lappuses vienā latviešu trimdas rakstniecības, kultūras un literārās dzīves atzarā, kas kopš 1947. gada izskaņas veidojies tālajā, nereti mītiem atvītā kontinentā, latviešu vidū sauktā par 5. kontinentu – Austrālijā un nedaudz arī Jaunzēlandē, un aizsniedzas līdz Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanas laikam.Līdzās citām mītnes zemēm (ASV, Kanāda, Lielbritānija u. c.), uz kurām 20. gs. 40. gadu izskaņā izceļoja bijušie bēgļi (DP, dīpīši), mazāk zināms ir par latviešu gaitām tālajā Austrālijā, kur 50. gadu sākumā bija ieceļojuši ap 22 tūkstošiem latviešu.
Grāmata, veidota kā vēsturisks atskats un apskats, reizē ir arī pateicība ikvienam latvietim Austrālijā, kurš gadiem ilgi dzīvojis domās par Latviju. Mazzināmajam, raugoties no Latvijas puses un arī latviešu trimdas kontekstā, rodami objektīvi iemesli – uz Austrāliju izceļoja salīdzinoši neliels skaits rakstnieku, lielākā tiesa tieši šajā kontinentā izveidojās par rakstniekiem, latviešu trimdas rakstniecību bagātinot ar jaunās mītnes zemes iespaidiem, vērojumiem, pieredzi un līdz pat šodienai saglabājot latvisku kultūras vidi. Literāriem tekstiem ierādīta būtiska vieta šajā pētījumā, faktiski tos caurvijot visām grāmatas nodaļām. Liela daļa faktu un datu apkopoti vairākos pielikumos, kas atklāj norišu/notikumu intensitāti, līdzdarbojošos skaitu un notikumu ‘ģeogrāfiju’.
Pētījumā autore vairāk, skatot literāros tekstus, analizējusi, skatījusi un akcentējusi to atšķirīgo, ko visai apjomīgajā latviešu trimdas literāro tekstu kopumā jaunpienesa tieši šis kontrastainais, eiropietim svešādais kontinents.Pētījums veidots kā starpdisciplinārs, jo skatīt literāro procesu un literāros tekstus atrauti no dzīves, ikdienas (everyday life), svešās vides tvēruma u.tml. ir neiespējami. Rakstot par literatūru, šajā gadījumā nozīmē rakstīt arī sava veida Austrālijas latviešu kultūras vēsturi, skatīt un analizēt vēstures procesus un notikumus, jaunās mītnes zemes Austrālijas ģeopolitisko situāciju un tapšanu par multikulturālu sabiedrību, skatīt sava un svešā attiecības.

Publisher

LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts

Type of publication

Book

Type of work

Original work

ISBN

9789984893112

Publishing year/ place

2014