Zemgalieši (1.daļa)

KolekcijaApgāds "A. Reinbergs"
NosaukumsZemgalieši (1.daļa)
Papildu informācijaStepermaņu Krustiņa darbu sērijas "Burtniecība" pirmā grāmata, luga sacerēta 1883. gadā. Kā autors pats raksta, tā ir bēdluga (traģēdija) piecos cēlienos, veltīta Bīriņu Elzai (Zetai) par piemiņu - Stepermaņu Krustiņa vēlākās sievas Grietiņas Bīriņas māsai. Luga balstīta vēsturiskos notikumos - Nameja jeb Nameiša vadītajām zemgaļu cīņām ar vācu krustnešiem un Livonijas ordeni 13. gadsimta beigās.

No skolas pārnācis, jūnijā pa vaļas brīžiem sāku nodarboties ar rakstniecību un apmeklēju Mežotnes pilsdrupas. Tur manī radās vēlēšanās uzrakstīt kaut ko par zemgaliešu cīņām ar ienācējiem vāciem, un tanī pašā vasarā sarakstīju vēsturisku lugu piecos cēlienos "Zemgalieši".
Stepermaņu Krustiņš. Citēts pēc: Voldemārs Bergs. Vircava: novada vēsture. Valters un Rapa, 1940, 145. lpp.

Viņa pirmā iespiestā 5 cēl. traģēdija "Zemgalieši" I d. (1887) ir arī pirmā latviešu vēsturiskā drāma. (..) še mākslīgi darināta valoda, kuras katrs atsevišķs teikums ir kā baroka miniatūra, un aizmisrtībā nogrimušā Latvijas dižā senatne. Šo lugu lasot var just, ka viņas autoram to sacerot ir bijuši dižāki mākslas mērķi acu priekšā nekā toreiz tie latviešu dramatiskā rakstniecībā bija parasti, tikai viņamākslinieka spēks ir bijis par mazu šo mērķu realizēšanai.
Paula Jēgere-Freimane. Latviešu literatūras vēsture. 3 sēj., L.Bērziņa virsredakcijā. Rīga, 1935, 80.-81. lpp.

IzdevējsA. Reinbergs
Izdevuma veidsgrāmata
Darba veidsoriģināldarbs
Klasifikācija
Darba autors
Izdošanas gads/vieta1887
Lielā iela 17, Jelgava
Lielā iela 17, Jelgava, LV-3001

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1Lielā iela 17, Jelgava
(Lielā iela 17, Jelgava, LV-3001)
1887Izdošanas gads/vietaĒka, māja

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.