Manifests. No futūrisma līdz mūsdienām

KolekcijaIzdevniecība "Neputns"
NosaukumsManifests. No futūrisma līdz mūsdienām
Papildu informācija

Publicitātes informācija

Grāmatā “Manifests. No futūrisma līdz mūsdienām” apkopoti 102 mākslas manifesti, kas tapuši 20. un 21. gadsimtā.

“Šī izlase parāda mākslas manifesta kā eksperimentālas un provokatīvas domāšanas formas ceļu no 20. gadsimta sākuma līdz pat mūsdienām. Izlase stāsta par to, kā mainījušās globālās sabiedrības noskaņas un idejas, kā dažādas uzskatu sistēmas cīnījušās cita ar citu, mēģinot atrast savam laikam atbilstošākos mākslas principus,” tā izlases sastādītājs literatūrzinātnieks un dzejnieks Artis Ostups.

Grāmatu ievada virkne vēsturiskajam avangardam – futūrismam, dadaismam, supremātismam, konstruktīvismam un sirreālismam – piederīgu tekstu, kurus var uzskatīt par manifesta kā unikāla literāra žanra sākumu: F. T. Marineti “Futūrisma dibināšana un manifests”, Valentīnas de Senpuānas “Sievietes-futūristes manifests”, Hugo Balla “Manifests dadaistu pirmajam vakaram”, Olgas Rozanovas “Kubisms. Futūrisms. Supremātisms”, Andrē Bretona “Sirreālisma manifests” u. c. “Tieši šie pirmie huligāniskie darbi visspilgtāk iezīmē manifesta atšķirību no esejām, rakstiem, traktātiem un citiem izklāsta veidiem,” norāda Ostups.
Avangarda periodam seko pēckara un mūsdienu manifesti, kas šķiet mazāk utopiski un agresīvi nekā to priekšteči. Minot dažus no tiem: Jurģa (Džordža) Mačūna “Fluxus manifests”, Gustava Mecgera “Pašdestruktīvā māksla”, Gilberta un Džordža “Ko nozīmē mūsu māksla”, Bilija Čaildiša un Čārlza Tomsona “Remodernistu manifests”, Ādama Pendltona “Melnā dada”.
Izlasē nozīmīgus pasaules paraugus organiski papildina arī latviešu mākslinieku un rakstnieku manifesti – Niklāva Strunkes “Jaunā māksla”, Teodora Zaļkalna “Mūsu māksla”, Hardija Lediņa un Jura Boiko “Aptuvenās mākslas manifests”, Preiļu konceptuālistu manifests u. c.

Izlasi papildina Arta Ostupa priekšvārds par manifesta kā specifiska literāra žanra vēsturi, tā formas īpatnībām, vietu mākslas vēsturē, šodienas aktualitāti un atlases principiem. Par katru no izlases manifestiem sniegta arī neliela anotācija, kurā vēstīts par tā tapšanas apstākļiem, autoru vai autoriem.
IzdevējsNeputns
Izdevuma veidsizlase
Darba veidsoriģināldarbs
ISBN9789934601095
Klasifikators
Darba autors
Mākslinieks
Redaktors
Sastādītājs
Tulkotājs
Faili
Izdošanas gads/vieta2021
Rīga
Rīga

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1Rīga
(Rīga)
2021Izdošanas gads/vietaPilsēta

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.