"Kosmopolītu" lieta un Aleksandrs Čaks

KolekcijaLU Akadēmiskais apgāds
Nosaukums"Kosmopolītu" lieta un Aleksandrs Čaks
Papildu informācija

Publicitātes informācija

Silvijas Radzobes grāmata ""Kosmopolītu" lieta un Aleksandrs Čaks" ir veltīta dzejnieka pēdējiem pieciem dzīves gadiem. Autore to nosaukusi par dokumentālu hroniku ar komentāriem, un šis ir otrais izdevums Latvijas Universitātes (LU) Humanitāro zinātņu fakultātes (HZF) Latvistikas un baltistikas nodaļas sērijā "Latvijas gadu gredzeni literatūrā".
Balstoties uz dažādu arhīvu, muzeju fondu, bibliotēku materiāliem un publikācijām presē, kā arī Aleksandra Čaka laikabiedru intervijām un vēsturisko pētījumu datiem, grāmatā atklāta VK(b) partijas iniciētā 1949. gada teātra kritiķu – "kosmopolītu" kampaņas patiesā būtība un tās loma dzejnieka dzīvē un priekšlaicīgajā nāvē. Dramatiskā procesa izsekojums dod ieskatu Latvijas literārās vides represīvajā atmosfērā 40. gadu otrajā pusē.
Par neapskaužamo situāciju padomju laikā Silvija Radzobe raksta: "[..] ir gadījumi, kad pie varas esošie (arī Rakstnieku savienības amatvīri) demokrātiskus, bet naivus vai baiļu apstulbotus māksliniekus izprovocē uz savu biedru uzrādīšanu, publiski apsūdzot tos pretpadomju rīcībā. Šais gadījumos varbūt jārunā par kolaboracionisma elementiem intelektuāļu rīcībā. Arī Čaks kļūst par šādas provokācijas upuri. Protams, tagad viegli spriedelēt par mākslinieku toreizējās sadarbošanās nožēlojamām formām, jo to cēloņus mēs varam tikai racionāli mēģināt saprast, nevis emocionāli vairs izjust. Bailes no represijām, iespējas ne tikai zaudēt darbu un maizi, bet arī tikt apcietinātam un deportētam (vienam pašam vai kopā ar ģimeni) – tās ir 40. gadu reālijas. Un tomēr jautājums – vai sadarboties un izkalpoties jaunā režīma priekšā nebija iespējams mazāk aktīvi, saglabājot lielāku pašcieņu, kura daudzos gadījumos toreiz tika pilnīgi pazaudēta. Ārkārtīgi reti ir gadījumi, kad kāds literāts publiski mēģina apšaubīt padomju ideoloģijas neprāta diktētās akcijas. [..]
Represīvais padomju režīms ne tikai iznīcināja latviešu mākslas, tostarp literatūras, attīstību uz vismaz 10 gadiem, bet arī atsvešināja cilvēkus, pat draugus un kolēģus, sašķēla sabiedrību pie varas esošajos un tajos, kam tās nebija. Ikdienas ideoloģiskais terors atraisīja, pat mudināja netalantīgu cilvēku skaudību, greizsirdību un agresiju pret talantīgajiem, zākājot tos no tribīnēm dažādās publiskās sēdēs. Izpētītie materiāli ļauj secināt, ka tieši personiskais netalantīgo ieinteresētības faktors izcelties, ja citādi nevar, tad ar talantīgo personu vajāšanu, nepamatotu kritizēšanu, gvelžot prosovjetiskas frāzes, situāciju Latvijā padara īpaši smagu."
IzdevējsLU Akadēmiskais apgāds
Izdevuma veidsgrāmata
Darba veidsoriģināldarbs
ISBN9789934182457
Klasifikācija
Darba autors
Recepcijas persona
Redaktors
Faili
Saistītie darbi
Izdošanas gads/vieta2017
Rīga
Rīga

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
#VietaDatumsVeidsVietas tips
  
1Rīga
(Rīga)
2017Izdošanas gads/vietaPilsēta
Tiek rādīti ieraksti 1-7 no 7.
NosaukumsAutorsIzdošanas gadsIzdošanas vieta
Aleksandrs Čaks un okupācijas režīmsIeva Kalniņa
2017Rīga
Asins dunaIlva Skulte
2017Rīga
Brošūra par pārdzīvotu naiduZanda Gūtmane
2017Rīga
Čaka bailesDaina Bleiere
2017Rīga
Maza klizma ar komunismuArno Jundze
2017Rīga
Spriedzes un apdraudējuma sajūtas ēnā Arno Jundze
2017Rīga
Vai tu zini, kas ir bailes!?Kārlis Vērdiņš
2017Rīga
Tiek rādīti ieraksti 1-7 no 7.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.