Lekcija par Mazstraupes un Lizdēnu muižas privātbibliotēkām

Logo_Privatbiblioteka.jpg

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Draugu telpā (1. stāvā) izstādes "Neredzamā bibliotēka" pasākumu programmas ietvaros notiks kuratores, LNB pētnieces vēsturnieces Kristīnes Zaļumas lekcija, kas ļaus iepazīt privātbibliotēku vēsturiskās kolekcijas Mazstraupes un Lizdēnu muižā. Dalība bez maksas.Mazstraupes un Lizdēnu muižām ir atšķirīga bibliotēku veidošanās un pastāvēšanas vēsture, bet to likteņus vienādoja Pirmā pasaules (1914–1918) un Latvijas Neatkarības kara (1918–1920) notikumi, kuru rezultātā daļa kultūras vērtību no šīm vietām nonāca Valsts bibliotēkas (tagad – LNB) krājumā.

Mazstraupes muižas pils bibliotēku vairākās paaudzēs jau kopš 18. gadsimta otrās puses veidojuši fon Meiendorfu (von Meyendorff) dzimtas pārstāvji. LNB krājumā glabājas vairāki kādreizējās Mazstraupes pils īpašnieka diplomāta Frīdriha Adeldagusa Fēliksa fon Meiendorfa (Friedrich Adeldagus Felix von Meyendorff, 1834–1871) bibliotēkas eksemplāri – spoži starpkultūru un diplomātijas vēstures liecinieki. Mazstraupes muižas pils bibliotēkas katalogi un saglabājušies grāmatu eksemplāri sniedz plašu ieskatu lasīšanas paradumos un katalogu veidošanas tradīcijās muižu bibliotēkās, kā arī – spilgti atspoguļo franču kultūras ietekmi 18. un 19. gadsimta Latvijas lauku muižās, kalpojot kā nozīmīgi un būtiski vēstures avoti.

Lizdēnu muižas īpašnieks, pasaulē pazīstamais ornitologs Haralds Georgs Gideons fon Loudons (Harald Georg Gideon von Loudon, 1876–1959) līdzās bibliotēkai un arhīvam muižā glabāja izcilas dabas priekšmetu kolekcijas – putnu izbāzeņu, putnu ādiņu, ligzdu, olu, tauriņu un medību trofeju. LNB glabājas slavenā ornitologa H. fon Loudona apjomā bagātīgs privātais arhīvs, kas atspoguļo būtisku Latvijas dabaszinātņu attīstības posmu, plašus zinātniskos un saimnieciskos sakarus un ikdienas dzīvi muižā Vidzemes laukos. Arhīvā atrodamas unikālas fotogrāfijas un apraksti par medībām Latvijā un ārpus tās, kā arī rūpīgi dokumentētas ekspedīcijas Centrālajā Āzijā un Kaukāzā.

Izstādes “Neredzamā bibliotēka” pavadošo pasākumu programmu veido priekšlasījumi un sarunas par LNB, kā arī citu Latvijas atmiņas institūciju vēsturiskajām kolekcijām. Izstādes kuratores Kristīnes Zaļumas lekcijas, kas notiek pasākumu programmas ietvaros, sniegs padziļinātāku skatu uz 14 LNB vēsturiskajām kolekcijām, kas veidojušas bibliotēkas krājuma pamatu un ir izstādes “Neredzamā bibliotēka” centrā. Izstāde, kas skatāma līdz 2020. gada 1. martam, LNB 100. gadskārtā vēlas izcelt to krājuma daļu, kas ir bibliotēkas sākotne. Krājums ietver daudznacionālus stāstus, vēsturiskās kolekcijas, notikumus, cilvēkus, vietas un dokumentus, kas sniedzas daudz tālākā pagātnē par bibliotēkas dibināšanu 1919. gadā un aptver visu Latvijas teritoriju.

Izstāde “Neredzamā bibliotēka” nominēta Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio gada balvai “Kilograms kultūras” nominācijā “Gada notikums”.

Pirms lekcijas plkst. 17.00 interesanti aicināti uz kuratores Kristīnes Zaļumas vadītu ekskursiju izstādē “Neredzamā bibliotēka”. Dalība bez maksas. Lūdzam iepriekš pieteikties šeit: https://bit.ly/2nbLlXT
Izstāde “Neredzamā bibliotēka” un tās pasākumu programma norit valsts pētījumu programmas projekta “Dokumentārā mantojuma izpēte sinerģijas starp pētniecību un sabiedrību veicināšanai” ietvaros.

Ar izstādi saistīto pasākumu cikls notiek sadarbībā ar LNB Atbalsta biedrību.

Foto: Lizdēnu muižas bibliotēkas un arhīva materiāli. LNB. Foto: Madara Gritāne, 2019

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.