Dzejas ieskaņošanas akcija par godu Latvijas Nacionālās bibliotēkas simtgadei

Logo_Dzejas rats.jpg

Atzīmējot Latvijas Nacionālās bibliotēkas 100. jubileju, no 21. augusta ikviens aicināts skaļi nolasīt un ieskaņot kādu no simts 1919. gadā tapušiem un/vai publicētiem dzejoļiem vietnē lasi.literatura.lv/lnb100. Akcija norisināsies līdz septembra beigām, klātienē akcijā būs iespēja piedalīties bibliotēkas jubilejas norisēs 31. augustā Latvijas Nacionālās bibliotēkas 5. stāvā. Apsveic bibliotēku, ierunā dzejoli!

Ar saukli “Apsveic bibliotēku, ierunā dzejoli”, tiek uzsākta akcija “Dzejas rats 1919”. Šādi LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts (LU LFMI) sumina Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) tās simtgadē, izceļot 1919. gadātapušo dzeju un aicinot ikvienu to skaļi nolasīt kā sveicienu LNB jubilejā. Simboliskais dzejas rats sastāv no simts dzejoļiem, kas atklāj gan tā laika romantisko, gan nacionāli patētisko, gan revolucionāro, gan satīrisko un dažkārt diletantisko stīgu. Sociālpolitiskās situācijas dēļ latviešu dzejā šis gads nav no ražīgākajiem, iznāk nedaudzi dzejoļu krājumi, dienas presē ir neregulāras publikācijas. Tomēr daži no dzejoļu krājumiem ir spilgti un nozīmīgi līdz šodienai, piemēram, Raiņa “Sveika, brīvā Latvija!” un “Daugava”, Edvarta Virzas “Dievišķīgās rotaļas”, zīmīgs ir kreisi ievirzītais latviešu strādnieku rakstnieku savienības dzeju krājums “Sarkanie pavedieni”.

Dzejnieks Andrejs Kurcijs trāpīgi to nodēvējis par “gaviļu un moku gadu”, kur “šausmu laiks” –- jaunizveidotās valsts apdraudējums, varu maiņas, iebrukumi, karadarbība, trūkums mijas ar nācijas kultūrai un izglītībai svarīgu institūciju dibināšanu (Latvijas Universitāte, Valsts bibliotēka, Vēsturiskais arhīvs, Nacionālā opera, Latvijas Nacionālais teātris, Latvijas Konservatorija, Latvijas Mākslas akadēmija); 1919. gada 30. novembrī, izrādot Raiņa dramatisko poēmu “Daugava”, notiek Latvijas Nacionālā teātra oficiālā atklāšana.

Ikviens tiek aicināts savā datorā vai mobilajā ierīcē veikt audioierakstu un augšupielādēt vietnē lasi.literatura.lv/lnb100. Pēc ieraksta apstiprināšanas uz e-pastu tiks nosūtīta saite uz dzejoļa lasījumu, ar to varēsi dalīties sociālajos tīklos. Akcijas mājas lapā varēs uzzināt akcijas populārāko dzejoli, kā arī balsot par sev tīkamāko dzejas lasījumu. Paralēli tiks veidota akcijas redaktoru izlase Youtube kanālā “Lasi skaļi”.

Akciju organizē LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts (LU LFMI) ES ERAF finansētā projektā “Stiprinot zināšanu sabiedrību” (Nr. 1.1.1.1/16/A/040) ietvaros.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.