Ontons Zvīdris

lv
Ziņot redaktoram

Darbi: Darba autors (7); Mākslinieks (1); Recepcijas persona (2)

Attēli: Persona attēlā(1)

VārdsOntons Zvīdris
Personiska informācijaZVĪDRIS Ontons (dz. 1911.23.VI Makašēnu pag. Lielpujatu c. - 1992. 22.V Toronto, Kanādā) - rakstnieks un mākslinieks.
Dz. zemnieku ģim. Divu gadu vecumā zaudējis tēvu, četru gadu vecumā - māti. Beidzis Rogovkas sešklasīgo pamatskolu. Pēc Tukuma valsts piensaimniecības sk. beigšanas strād. Jaunkalsnavas pienotavā, tad Rīgas galv. pastā par pastnieku, Valmierā pasta autobusos par kasieri. kopš psk. sapņojis par studijām Mākslas akadēmijā. Pirms kara uzgleznojis savu pirmo gleznu "Pret saulrietu". 1942 izsūtīts darbos uz Vāciju. Pēc kara Diseldorfas Mākslas akadēmijā stud. 2 semestrus. Izceļojis uz Angliju, 1949 XII pārcēlies uz Kanādu, apmeties Draidenē (Ontario provincē), vēlāk Toronto. Ar atzinību beidzis Vašingtonas (Kanādā) trīsg. mākslas skolu. Sarīkojis vairāks izstādes.
Z. talants izpaužas divās jomās - tēlotājā mākslā, gk. tēlniecībā, kā arī glezniecībā, un lit., gk. dzejā. Izd. grām. "Tu" (1974, B. Spūļa prēm. 1976) un "Kod sirds tūp guņkurs" (1981), kur ievietoti dzejoļi, ludziņas un prozas tēlojumi latgaliešu rakstu valodā. Tie ir gan liriski, bērnības atmiņu ainu dzejoļi, gan satīriski darbi, kas vērsti pret cilvēkiem, kuri necenšas glabāt savu nac. kultūru, garu un saknes, savu latviskumu un latgaliskumu. Ludziņas "Sōpeite", "Boltais Tīsnesis", "Teika" un "Zalta zūbyns, kas pats cārt" veltītas Latgales vēsturei. Z. aktīvi darbojies Latgaļu pētniecības institūtā, bijis tā biedrs; laikr. "Latgolas Bolss" un žurn. "Dzeive" līdzstr., vēlāk redaktors. Trīs Z. lugas iekļautas krāj. "Dramas" (1977). Ljā 2001 izd. paša autora sast. dzejoļu krāj. "Dvēseles ilgas un sōpes" ar iepriekš nepublic. dzejoļiem un Z. mākslas darbu reprodukcijām.
Bagātīgs Z. arhīvs un mākslas darbu kolekcija pārvesta uz Rēzeknes kultūrvēstures muzeju.
L. Latkovskis L. Mokslinīkam Ontonam Zvīdram 60 gadu // Dzeive, 1971, 109; Valeinis V. Ontons Zvīdris // Valeinis V. Latgaliešu lirikas vēsture. R., 1998..
I. Salceviča
Nodarbesmākslinieks
rakstnieks
Dzimšanas laiks/vieta23.06.1911
Izglītība
mācījies
Tukuma valsts piensaimniecības skolā

studējis
studē Mākslas akadēmijā Diseldorfā

mācījies
Rogovkas sešklasīgajā pamatskolā

studējis
2 semestrus Diseldorfas Mākslas akadēmijā

mācījies
beidzis ar atzinību
Vašingtonas (Kanādā) trīsg. mākslas skolu
Miršanas laiks/vieta22.05.1992
ApbalvojumiBroņislava Spūļa piemiņas komitejas prēmija
Tu
Atzinības godalga piešķirta par grāmatu "Tu".
1976

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.