Jānis Balodis

lv
Ziņot redaktoram

Kolekcijas (1)

Darbi: Darba autors (2); Recepcijas persona (4)

Attēli: Persona attēlā(4)

VārdsJānis Balodis
KopsavilkumsBalodis Jānis (dzimis 1950, Austrālijā) – lugu rakstnieks.
Personiska informācijaVecāki 1948: no Vācijas izceļojuši uz Austrāliju, tēvs strādāja cukurniedru plantācijā, pēc tam cukurfabrikā.

1993, 1994: pirmoreiz apmeklēja vecāku dzimteni Latviju.
Profesionālā darbībaBeidzis Taunsvilas skolotāju koledžu, specializējoties drāmā.
1971–1972: skolotājs.
1972: pilnīgi pievērsies teātrim: skatuves strādnieks Kvīnslendas Teātra sabiedrībā.
1975: pārgājis uz La Boite teātri Brisbenā, sācis tēlot nelielas lomas, pa dienu pelnīdams iztikas līdzekļus, rakstot telefona rēķinus.
1976–1979: mācījies E 15 teātra skolā Londonā, vēlāk vadījis režijas un lasījis lekcijas.
1979: atgriezies Austrālijā, pārcēlies uz dzīvi Sidnejā, sācis rakstīt lugas.
1984: saņēma Australia Council Literature Board stipendiju jaunas lugas uzrakstīšanai.
1985: saņēma Austrālijas Kultūras fonda stipendiju jaunas lugas rakstīšanai.
Kā pats atzinis: lugas sācis rakstīt, lai izpētītu savu vietu sabiedrībā. Viņam dažkārt pārmet rupju vārdu
lietošanu, pārāk naturālu dzimumdzīves attēlojumu lugās, bet to viņš darot, lai kritizētu kādu sabiedrības
daļu. Tā Aizmājas pagalmu varētu uzlūkot par austrāliešu dzīves un autoram netīkamu vīriešu un sieviešu attieksmju kritiku. Autora uztverē sievietes tomēr ir stiprākas par vīriešiem.

1980: Nimroda teātris Sidnejā izrādīja lugu "Backyard" ("Pagalms"), režisors Rods Vislers (Wissler).
1985: Sidnejas teātra ansamblis iestudēja lugu "Too young for ghousts" ("Spokiem par jaunu").
Dažādos austrāliešu teātros izrādītas lugas: "Summerland" ("Vasaras zeme", 1984), "Wet and dry" ("Slapjš un sauss", 1987), "Heart for the future" ("Sirds nākotnei", 1989), "No going back" ("Atpakaļ ceļa nav", 1992), "My fathers father" ("Mans vectēvs", 1996).

1997: lugas publicētas grāmatā "The ghosts trilogy" ("Spoku triloģija", 1997).

Latvijas periodikā publicēti dažu lugu tulkojumi (1989, 1990).
Citātu galerija

Par Jāņa Baloža personību

"Jānis Balodis ir stiegraina auguma, slaids, pašauru, patumšu seju. Viņa vecāki kā vieninieki Austrālijā ieradušies 1948. gadā ar vienu no pirmajiem transportiem. Caurlaides nometnē salaulājušies un tad nosūtīti divus līgumā paredzētos gadus nostrādāt uz karstās Ziemeļkvīnslendas cukurniedru laukiem. Ģimenē saradušies četri dēli un meita, un vecāki vēl joprojām dzīvo tur, kur bija nosūtīti. Jānis dzimis 1950. gada 30. sept., lietainākajā Austrālijas apvidū, mazpilsētā Talijā, Klusā okeāna krastā. Tur patvēries līdz 17. mūža gadam, kad pabeidzis vidusskolu. Tālāk skolojies Taunsviles skolotāju koledžā un pēc diploma iegūšanas divus gadus nostrādājis cukurniedru laukos iekārtotajās skolās, kur pāris desmit bērnus mācījuši divi skolotāji. 1974. gadā pieteicies par skatuves darbinieku Kvīnslendas pavalsts galvas pilsētas Brisbenas teātrī. Pa dienu strādājis telefona centrālē, vakaros bez atlīdzības tēlojis mazākas lomas. Neapmierināts ar ''klusajiem ūdeņiem", devies uz Angliju un pieteicies Londonas E 15 teātra skolā. Pēc tās absolvēšanas palicis turpat strādāt par lektoru, vēlāk par režisoru un režisoru. Tomēr arī Londonā nevarējis iedzīvoties un 1979. gadā atgriezies Austrālijā. Apmeties Sidnejā un divos mēnešos sarakstījis lugu "Backyard", ko ieskaitīja pārrunu programmā lugu rakstnieku seminārā Kanberā un ko Nimrods uzņēma repertuārā. [..] "Backyard" bija labs atspēriens, lai iekļūtu austrāliešu teātra pasaulē. Ja to spēlēja mazā eksperimentāla teātrī, tad nākošās lugas izvēlējās lielāki teātri. Pagaidām viņa augstākais sasniegums ir luga "Too young for ghosts" - "Spokiem par jaunu". To gandrīz vienlaicīgi spēlēja Adelaides,
Melburnas un Sidnejas lielajos valsts atbalstītajos teātros."
Zariņš, Aleksandrs. Jānis Balodis. LaRA`s Lapa, Nr. 39, 1986.

"Septembra beigās savu vecāku dzimtenē Latvijā viesojās Austrālijā pazīstamais lugu rakstnieks Jānis Balodis. Viņš dzimis Austrālijā, mācījies E 15 teātra skolā Londonā, strādājis par skolotāju, skatuves strādnieku, tēlojis lomas un vadījis izrāžu režijas. Jau 30 gadu gar urnā Jāņa Baloža drāmatiskos darbus iestudē dažādos austrāliešu teātros, latviski tulkotas četras viņa lugas, bet neviena no tām nav izrādītas. Austrālijas teātra un dramatiķu sabiedrībā tiek augstu vērtēts rakstnieka devums drāmas, mūzikla un televīzijas scenāriju jomā, viņš darbojas arī profesionālās rakstnieku organizācijās un ir mācībspēks dažādās augstskolās. Rakstnieks dzīvo klusā mazpilsētā, netālu no Lismores, taču bieži viņu var sastapt Melburnā, Brisbenē vai Sidnejā. [..] Jāni Balodi no Austrālijas pēc atgriešanās mājās gaida atbildīgs darbs - Austrālijas latviešu kultūras dienās decembrī paredzētas divu lugu pirmizrādes, tās būs divas no tā saucamās "Spoku triloģijas" lugām - "Pārāk jauni, lai būtu spoki" un "Mans vectēvs". Izrādes iestudēs pats autors un viņa meita Brigita, kas ir diplomēta režisore, dekorācijas veidos Austrālijā pazīstamais scenogrāfs Ivars Tillers, šīs "spoku triloģijas" lugas postmodernā manierē risina tagadnes, pagātnes un nākotnes attiecības, kas vēl joprojām ir aktuālas latviešiem un viņu pēctečiem vispasaulē, tajās ietverti arī autobiogrāfiski motīvi. Kā jādzīvo cilvēkiem, lai atmiņas par pagātni, par dzīvi dzimtenē tos nevajātu līdzīgi spokiem? Varbūt pienāks diena, kad kāda no Jāņa Baloža lugām piedzīvos iestudējumu Latvijā, ja padomā, tas nemaz nav tik nereāli."
Saulīte, Gundega. Latvijā viesojas dramatiķis Jānis Balodis no Austrālijas. Laiks, 2010, 9. okt.
Nodarbesrakstnieks
dramaturgs
Dzimšanas laiks/vieta21.09.1950
Tālija
Tully QLD 4854, Australia
IzglītībaTaunsvilla
Townsville QLD 4810, Australia
Beidzis Taunsvillas Skolotāju koledžu.

1976 – 1979
Londona
London, Greater London, United Kingdom

Mācījies E 15 teātra skolā Londonā

Darbavieta1987 – 1993
Melburna
Melbourne, Victoria, Australia

Uzņēmās MelbourneTheatre Company direktora palīga darbu, iestudējot ap 10 lugu.

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-4 no 4.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1Tālija
(Tully QLD 4854, Australia)
21.09.1950Dzimšanas laiks/vietaPilsēta
2Londona
(London, Greater London, United Kingdom)
1976 - 1979IzglītībaPilsēta
3Taunsvilla
(Townsville QLD 4810, Australia)
(Nav norādīts)IzglītībaPilsēta
4Melburna
(Melbourne, Victoria, Australia)
1987 - 1993DarbavietaPilsēta

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.