Jānis Alksnis

lv
Ziņot redaktoram
VārdsJānis Alksnis
KopsavilkumsJānis Alksnis (1818–1912) – grāmatu iesējējs, tirgotājs, izdevējs. Ap 1838. gadu apguvis grāmatsējēja amatu no apkārtstaigājoša ebreju tautības iesējēja. Uzskatāms par pirmo profesionālo latviešu tautības grāmatu tirgotāju. Kolportiera un grāmatsējēja darbību uzsācis, iegādājoties no Cēsu grāmatu tirgotāja un iesējēja E. Friša grāmatas 25 rubļu vērtībā. Turpmāk grāmatas pārdošanai apkārtnes tirgos iepircis Cēsu un Rīgas grāmatnīcās. Lielā skaitā realizējis dziesmugrāmatas un kalendārus. 1844. gadā bijis viens no atkalpārdevējiem K. Kaktiņa grāmatu izplatīšanas pasākumā. Ap 1840. gadu Valtenbergas Alkšņu mājās atvēris savu grāmatu pārdotavu, ko 1873. gadā pārcēlis uz Rūjienu. Apgādājis dažus tautā populāru grāmatu atkārtotus izdevumus.
Personiska informācijaDzimis nomas saimnieka ģimenē. Skolas izglītību nav ieguvis.
Divas reizes precējies. Pirmā sieva nomirusi pēc gada.
Laulībā ar Maiju (dzimusi Kaktiņa) dzimuši seši bērni, no tiem divi dēli miruši agrā bērnībā. Dēls Ādams Alksnis (1864–1897) – mākslinieks.

Ap 1907. gadu zaudējis redzi.
Citātu galerija"Jānis Alksnis, kas nomira 2. jūlijā, cik man zināms, bija pirmais latviešu grāmatu tirgotājs Vidzemē. Viņš bija garīgi apdāvināts vīrs. Uz skolas sola gan nevienu stundu nesēdējis, bet pats samācījies ar saviem spēkiem daudz ko. Vācu valodu izmācījies, viņš mīlēja lasīt ziniskas grāmatas, uz to viņš vēlāk skubināja arī savus mācekļus. Viņa dzīve bija visai priekšzīmīgi, tā ka viņu cienīja tā augsti, kā zemi. Viņa māja bija viesmīlīgs nams priekš katra, kas viņā nonāca. Viņa dabā nebija plātīties, bet klusumā strādāt un rādīt un mācīt labu.
Jānis Alksnis dzimis 3. aprīlī 1818. g. Valtenberģu Vecalkšņos, kur viņa tēvs un laikam arī tēva tēvs bija saimnieks. Toreiz tikai Mazsalacā bijusi draudzes skola, bet tēvs negribējis ne par ko dēlu skolā sūtīt, – kam zemniekam skolas vajadzīgas? Tā viņš palika bez skolas mācības. Bet kā jau teikts, pats vēlāk samācījās daudz ko. Jānim 20 gadus vecam esot gadījās mājā ienākt kādam žīdam, kurš grāmatas sēja; no tā noskatījies viņš arī sāka mēģināt iesiet grāmatas. Tēvs iedeva 25 rubļus, par ko viņš Cēsīs pie grāmatu sējēja Friča iepirka grāmatas. Tajā laikā bija dziesmu grāmatas, Stendera Gudrības grāmata, Katķismis, Vecā Stefenhāgena Ābece, Hackera Vidzemes Kalendārs, un kādas mazas garīga satura grāmatiņas; ar tām viņš apbraukāja tuvējos tirgus. Dziesmu grāmata tā tikuse pirkta, ka jaunais tirgotājs nav spējis iesiet vajadzīgo skaitu. Tā Alksnis pamazām iesāka grāmatu tirgošanos, kuru piekopa līdz mūža vakaram. No 1873. g. viņš pārcēlās uz Rūjeni, kur viņš ietaisīja pilnīgu grāmatu tirgotavu un tai blakus koloniālpreču pārdotavu.
A. divreiz devies laulībā. Pirmā sieviņa viņam pēc gada nomira, no otrās laulības viņam dzīvas divas meitas. Dēls, pazīstamāks latviešu mākslinieks Ādams Alksnis, mira ap 30 gadu vecs. Vecais Alkšņa tēvs priekš gadi septiņi vairs neredzēja lasīt un gadi četri palika pavisam bez acu gaismas, bet jauniznākušās grāmatas arvienu mātei vai meitai bij jālasa priekšā. Alkšņa apgādībā iznākušas vairāk grāmatas, starp tām dažas vairāk reizes iespiestas. Salda atdusa pēc garā darba mūža!"
J. M. Rūjene. Dzimtenes Vēstnesis, Nr. 153, 05.07.1912, 2. lpp.

Avoti
Aleksejs Apīnis, Lilija Limane (b. g.). Šķirklis Alksnis Jānis. Datubāze "Latviešu grāmatniecības darbinieki līdz 1918. gadam". http://lgdb.lnb.lv/index/person/87/
Nodarbesgrāmatizdevējs
izdevējs
tirgotājs
grāmatsējējs
kolportieris
Dzimšanas laiks/vieta20.04.1818
Mazsalaca
Mazsalaca, Valmieras novads
Dzimis Mazsalacas Vecalkšņu mājās.

Darbavieta1873
Rīgas iela, Rūjiena
Rīgas iela, Rūjiena, Valmieras novads

1873. gadā Rūjienā, Limbažu (mūsdienās Rīgas) ielā atvēris grāmatu un koloniālpreču veikalu.

Miršanas laiks/vieta15.07.1912
Rūjiena
Rūjiena, Valmieras novads

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-3 no 3.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1Mazsalaca
(Mazsalaca, Valmieras novads)
20.04.1818Dzimšanas laiks/vietaPilsēta
2Rūjiena
(Rūjiena, Valmieras novads)
15.07.1912Miršanas laiks/vietaPilsēta
3Rīgas iela, Rūjiena
(Rīgas iela, Rūjiena, Valmieras novads)
1873DarbavietaIela

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.