Bormaņu Anna

lv
Ziņot redaktoram

Darbi: Darba autors (1); Recepcijas persona (6)

VārdsBormaņu Anna
KopsavilkumsBormaņu Anna (1785 - ?) ir pirmā zināmā latviešu literāte sieviete. Bijusi brāļu draudžu dziesminiece. No Bormaņu Annas dziesmām saglabājušās trīs, kuras Jaunpiebalgas mācītājs Kristofs Reinholds Girgensons ievietojis grāmatā "Kristīgas dziesmas, Vidzemes baznīcās un mājās dziedamas" (1809).
Personiska informācijaDzimusi saimnieka – audēja Anša Bormaņa ģimenē.
Precējusies ar Launkalnes muižas uzraugu.
Bijusi brāļu draudžu dziesminiece.
Profesionālā darbība1809: trīs no Bormaņu Annas dziesmām ir saglabājušās.
"Kaut jel pareizi varētu tev pateikt"
"Par savu mīļu Ķeizeru"
"Kungs, palīdz man, mans radītājs"
Jaunpiebalgas mācītājs Kristofs Reinholds Girgensons, būdams viens no grāmatas sastādītājiem, ievietojis tās grāmatā "Kristīgas dziesmas, Vidzemes baznīcās un mājās dziedamas" (1809).
Dziesmas atkārtoti ievietotas vēlākajās baznīcas dziesmu grāmatās.
Citātu galerija

Par Annas Bormanes dziesmām


"Trīs garīgas dziesmas ir tas mazais, bet vērtīgais mantojums, ko šī pirmā latviešu dzejniece atstājusi latviešu sieviešu rakstniecībai. Viena no tām ir svinīga jauna gada dziesma "Kungs, palīdz man mans radītājs, caur visām bēdām vadītājs". Otrā mātes dziesma par bērna audzināšanu "Kaut jel pareizi varētu tev pateikt mīļais debesu tētīt" un trešā aizlūgšana par valdniekiem un vecākiem "Par savu mīļu ķeizaru, ko žēlīgs Dievs man devis". Pirmā un pēdējā dziesma uzrakstīta trijos un četros pantos. Garākā ir mātes dziesma, sacerēta septiņos pantos. Visas trīs dziesmas uzņemtas 1809. g. Vidzemes dziesmu grāmatā "Kristīgas dziesmas". Kā Annas Bormanes dziesmu garīgais svaigums nav paspējis vēl novīst, liecina tas, ka viņas "Jaungada dziesma" atrodama arī kādā 1922. gadā izdotā dziesmu grāmatā."

Lilija Brante. Latviešu sieviete. R.: 1931, 38. lpp.

"Ja jautājam, kāda nozīme bijusi Bormaņu Annas, šīs pirmās latviešu dziesminieces, dziesmām, jāsaka, ka toreizējai latviešu literatūrai tās nekā jauna nevarēja dot, bet varēja noderēt ierosinājumam. Mūsdienās tās rāda, ka dzejas dzirksts latviešiem nav trūkusi arī bargajos dzimtniecības laikos. Diemžēl, paraugu, kas paglābušies, ir maz, un tie ir laimīgi izņēmumi, kas pilnīgi neatspoguļo darbu, kas norit latviešu starpā un rada pamatu nākamajiem latviešu rakstniekiem un dzejniekiem. "

Aleksanders Jansons. Bormaņu Anna. "Izglītības Mēnešraksts" Nr. 9, 1943.

"Nav zināms, cik lielā mērā Kristofs Reinholds Girgensons dziesmas pārveidojis, kopumā tās ir līdzvērtīgas citu krājumā publicēto autoru sacerējumiem."

Zigrīda Frīde. Latviešu rakstniecība biogrāfijās. R.: Zinātne, 2003.
Nodarbesliterāte
Dzimšanas laiks/vieta1785
Rauna
Rauna, Raunas pagasts, Raunas novads

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
#VietaDatumsVeidsVietas tips
  
1Rauna
(Rauna, Raunas pagasts, Raunas novads)
1785Dzimšanas laiks/vietaCiems

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.