Arnolds Sildegs

lv
Ziņot redaktoram

Kolekcijas (1)

Darbi: Mākslinieks (6)

Attēli: Persona attēlā(2)

VārdsArnolds Sildegs
KopsavilkumsArnolds Sildegs (1915-2003) - mākslinieks, gleznotājs un redaktors. Ilggadējs žurnāla „Latvju Māksla" redaktors un aktīvs latviešu mākslas veicinātājs. Zīmējis dekorācijas latviešu teātrim Fišbahā, vēlāk latviešu teātrim Čikāgā. Dienišķais darbs iespiedgrafikas laukā rosināja darbā apgūtās tehniskās iemaņas un vismodernāko iekārtu izmantošanas iespējas Sildegu pamudināja sadarbībai ar ASV vidienes latviešu grāmatizdevējiem, veidojot grafiskās apdares Jāņa Veseļa, Jāņa Medeņa, Ādolfa Ersa, Jēkaba Janševska un Jāņa Širmaņa rakstu sējumiem, kā arī citām latviešu publikācijām.
Personiska informācijaAgri zaudējis tēvu. Gleznot sācis 14 gadu vecumā, ierosmi gūstot pēc mākslinieku biedrības "Zaļā Vārna" viesošanās Valkā.

1942: apprecējies ar aktrisi Galliju (Helēnu) Kalniņu (1916. g. 25. martā Arrisā Krievijā-2010. g. 10. oktobrī Kalamazū).
Profesionālā darbībaTrimdas gados Vācijā mākslinieks turpināja darbu mākslas jomā kā mākslas un mākslas vēstures skolotājs latviešu skolās Fišbachā un Minhenē, Starptautiskās mākslas skolas līdzdibinātājs.

1963: Kalamazū pirmā gleznu izstāde.

25 gadus bija žurnāla "Latvju Māksla" redaktors un izdevējs.

Trimdā piedalījies izstādēs ASV, Kanādā, Austrālijā u. c., kā arī ir daudzu latviešu trimdas grāmatu vāku un ilustrāciju autors, kā arī veidojis dekorācijas latviešu trimdas teātru vai teātru kopu izrādēm.
Lasījis lekcijas par latviešu mākslu. arī Rietummičiganas univeristātes latviešu programmas studentiem, latviešu vidsusskolā Gaŗezerā, 2x2 un 3x3 nometnēs vadījis mākslas ievirzes.
1956: noorganizēja latviešu lietišķās mākslas kustību ASV.
1960. un
1970. gados: Pasaules Brīvo Latviešu Apvienības (PBLA) un Amerikas Latviešu Apvienības Kultūras fonda referents latviešu lietišķ mākslā, un PBLA Kultūras fonda tēlotājas mākslas sekcijas vadītājs.
1976-1980: Latviešu institūta padomes loceklis.

Apbalvojumi un atzinības
1980: PLBL Kultūras fonda Goda balvu par sekmīgu žurnāla "Latvju Māksla" vadīšanu.
1985
: PBLA Kultūras fonda un Amerikas Latviešu Apvienības goda balva.
1996: Edgara
Sūnas godalga.
1997:
PBLA Latviešu Kultūras fonda atzinības raksts.
1998. un 1999:
PBLA Latviešu Kultūras fonda Krišjāņa Barona balva. 1998. un
2000: Latvijas valsts Triju Zvaigžņu ordenis.
Citātu galerija"Sildega daiļrades būtība nepārprotami izaugusi no latviešu glezniecības reālisma celma. Saskarē ar jauniem strāvojumiem Rietumpasaules mākslas apritē arī Sildegs ir sajutis sauksmi tos atbalsot savās gleznās, tomēr gūtās ierosmes pakļaujot dziļi iesakņotai mērenībai. Laika tecējumā viņš izveidojis savu - rokrakstā atraisītu, it kā saplākšņotu izteiksmes veidu. Viņa gleznas veido mirgojošu krāslaukumu saaudums harmoniskās toņu gammās ar impresionismā smeltu kolorīta dzidrumu un gaismas
virmojumu. Gleznu tematika tradicionāla - portreti, klusās dabas, ainavas. Mākslinieka pieredze skatuves glezniecībā, liekas, ietekmējusi viņa pieeju ainavām, arī ūdeņu gleznām, kurās bieži izmanāma skatuviski sakāpināta, dramatizēta noskaņa. Krāsu tīkamība un gaismas akcenti raksturo viņa klusās dabas un puķu
gleznojumus, kamēr portretos uzsvērts reālismā balstīts, bet sīkumots modeļa ārējā un iekšējā
cilvēka raksturojums. Sildega gleznu kompozīcija izsvērta, kolorīts un izteiksmes veids ar uzsvērtām tīkamības nosliecēm un vēlmi atspoguļot optimistisku pasaules skatījumu. Arnolda Sildega gleznas atrodamas kā latviešu, tā amerikāņu privātkolekcijās. Atstātās gleznas pārvestas uz mākslas krātuvēm Latvijā, galvenām kārtām uz mākslinieka dzimto Valku."

Šturma, Eleonora. Arnolds Sildegs. Latvju Māksla, Nr. 26, 2006.


"Arnolda Sildega mākslas
daiļrade ietver, gleznas, grafiku, ilustrācijas grāmatām un žurnāliem, scenogrāfiju, metus kapu pieminekļiem vairākiem latviešu komponistiem, māksliniekiem un latviešu kapu nodaļām, kā arī metus Kalamazū ev. lut. baznīcas dievnama altārim un iekštelpu izveidojumiem. Mākslinieka darbi izstādīti Latvijā, Vācijā, ASV un Austrālijā. Arnolds Sildegs ziedojis savus trimdas gadus, atbalstot latviešu māksliniekus un daiļamatniekus, veicinot arī jaunāko paaudžu iesaistīšanos kopējās latviešu mākslinieku organizācijās un piedalīšanos ikgadējos mākslinieku saietos. [..] Apdāvināts rakstnieks un mākslas zinātnieks Arnolds Sildegs bija līdzautors četrām latviešu lietiskās mākslas grāmatām, un 1975. gadā nodibināja žurnālu "Latvju Māksla", strādājot bez atalgojuma kā redaktors un mākslinieciskais iekārtotājs, ar izcilu redakcijas kollēģijas atbalstu. Trimdas latviešu saime augsti vērtējusi šo kvalitātīvo izdevumu, kas pat pārsniedza iecerēto mērķi kā „kopīgs rakstu un attēlu krājums plašajā pasaulē izkaisīto latviešu mākslinieku apzināšanai un apvienošanai". Žurnāls sniedzis plašu apskatu par trimdas māksliniekiem un izstādēm, piegriežot īpašu vērību jaunāko paaudžu mākslinieku darbiem. Kopš Latvijas neatkarības atgūšanas arvien vairāk Latvijas mākslinieku darbi ietverti žurnāla saturā, liecinot par tuvāku sadarbošanos starp trimdas un Latvijas māksliniekiem. "Latvju Māksla" ir neaizvietojams vēsturisks dokuments, kas ir Arnolda Sildega devums latviešu mākslas vēsturei."

Šēfere-Dzirne, Dace. Arnolds Sildegs mūžībā. Latvija Amerikā, Nr. 41, 2003, 18. okt.

Nodarbesmākslinieks
pedagogs
scenogrāfs
dizaineris
Dzimšanas laiks/vieta10.01.1915
Valka
Valka, Valkas novads

Izglītība1938 – 1944
Latvijas Mākslas akadēmija
Rīga
Rīga

Mācījies pie Konrāda Ubāna, Voldemāra Tones, Augusta Annusa, kā arī Jāņa Kuga monumentālās glezniecības meistardarbnīcā.

DarbavietaFišbaha
Fischbach bei Nürnberg, Bavaria, Germany
Mākslas un mākslas vēstures skolotājs latviešu bēgļu skolā Fišbahā.

Minhene
Munich, Bavaria, Germany
Mākslas un mākslas vēstures skolotājs latviešu bēgļu skolā Minhenē.

1951 – 1961
Mičigana
Michigan, USA
Mācībspēks un mākslas studijas vadītājs Batlkrikas (Battle Creek, Michigan)
mākslas centra gleznošanas nodaļā.

1962 – 1980
Kalamazū
Kalamazoo, Michigan, United States
Vizuālās komunikācijas mākslinieks (Allied Art and Photo Service, Inc.)
Emigrē1944
Vācija
Germany
Devās bēgļu gaitās.

1950
Amerikas Savienotās Valstis
United States
Ceļojums08.07.1971 – 30.07.1971
Eiropa
Europe
Kopā ar dzīvesbiedri Helēnu iepazinās ar Francijas, Itālijas, Šveices un Austrijas mākslas krātuvēm.
Miršanas laiks/vieta03.10.2003
Kalamazū
Kalamazoo, Michigan, United States

Kartes leģenda

Tiek rādīti ieraksti 1-10 no 10.
#VietaDatumsVeidsVietas tips
  
1Valka
(Valka, Valkas novads)
10.01.1915Dzimšanas laiks/vietaPilsēta
2Kalamazū
(Kalamazoo, Michigan, United States)
03.10.2003Miršanas laiks/vietaPilsēta
3Vācija
(Germany)
1944EmigrēValsts
4Amerikas Savienotās Valstis
(United States)
1950EmigrēValsts
5Rīga
(Rīga)
1938 - 1944IzglītībaPilsēta
6Fišbaha
(Fischbach bei Nürnberg, Bavaria, Germany)
(Nav norādīts)DarbavietaPilsētas daļa
7Minhene
(Munich, Bavaria, Germany)
(Nav norādīts)DarbavietaPilsēta
8Mičigana
(Michigan, USA)
1951 - 1961DarbavietaNovads
9Kalamazū
(Kalamazoo, Michigan, United States)
1962 - 1980DarbavietaPilsēta
10Eiropa
(Europe)
08.07.1971 - 30.07.1971CeļojumsReģions, apgabals

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.