Danskovīte

lv
Ziņot redaktoram

Kolekcijas (2)

Darbi: Darba autors (2)

Audio/video: Teicējs (1)

Attēli: Persona attēlā(1)

VārdsDanskovīte
Papildu vārdiAnita Ločmele
PseidonīmsDanskovīte
Dzimtais vārdsAnita Mežale
KopsavilkumsDanskovīte (īstajā vārdā Anita Ločmele; 1961) ir dramaturģe, latviešu valodas un literatūras skolotāja, amatierteātra "Palādas" režisore. Izdoti divi lugu krājumi – "3 lugas, 1 skečs" (2008) un "Ontans i Anne" (2015). Pēc Danskovītes tautas komēdijas "Ontans i Anne" motīviem Latvijas Nacionālajā teātrī tapuši iestudējumi – "Latgola.lv 1" (2010) un "Latgola.lv 2" (2014), kas kļuva populāri un plaši apmeklēti. Latgaliešu kultūras gada balvas "Boņuks" (2010), Autortiesību bezgalības (2011) un Nikodema Rancāna balvas (2017) ieguvēja.

Profesionālā darbība

Publicētie lugu krājumi

2008: "3 lugas, 1 skečs".
2015: "Ontans i Anne" (luga 8 daļās).

Sarakstījusi arī lugas – "Sīvasmotes senču laiki" (3 daļas), "Tāva meitas", skeču "Duorgīs pierkums" u. c.

Pagodinājumi

Dalība ar lugas "Ontans i Anne" otro daļu dramaturga Artura Rubeņa (1927–2020, ASV) organizētajā konkursā "Latgaļu drāma", kur iegūta balva par Baltinavas izloksnes popularizēšanu.
2005: Latvijas amatierteātru iestudējumu parādē "Gada izrāde 2004" Jelgavā Baltinavas pagasta dramatiskais kolektīvs ar Danskovītes izrādi "Ontons i Anne" izcīnīja laureātu titulu.
2008: par savdabīgu latgaliešu mentalitātes un valodas popularizēšanu saņemts Latgales plānošanas reģiona Atzinības raksts.
2009: amatieru teātru iestudējumu skatē "Gada izrāde 2008" Danskovīte atzīta par labāko aktrisi (Anne izrādē "Ontons i plāšnīca").
2011: Baltinavas novada domes Atzinības raksts.
Citātu galerija"Danskovīte šobrīd ir vispieprasītākā un visatzītākā dramaturģe Latgalē. Viņa pēc 60 gadu pārtraukuma ir atsākusi savulaik Latgalē tradicionālo dramaturģijas žanru, kad autori sacerēja lugas noteiktam teātrim, noteiktam dramatiskajam kolektīvam, zinot aktieru spējas un atbilstību noteiktai tēlu grupai, un lugu sižetus izvēlējās no vienkāršo ļaužu sadzīves, vai tos atrada Latgales cilvēkiem aktuālajās dzīves un domāšanas veida tēmās".

Slišāns, Antons. Priekšvārds. 3 lugas, 1 skečs. Rēzekne: GIRG zemnieku saimniecība "Jākupāni", 2008.
Nodarbesskolotāja
režisore
dramaturģe
Dzimšanas laiks/vieta17.06.1961
Danski
Danski, Baltinavas pagasts, Balvu novads
Dzimusi Baltinavas pagasta Dansku ciemā.
IzglītībaBaltinavas vidusskola
Baltinava
Baltinava, Baltinavas pagasts, Balvu novads

1986
Pētera Stučkas Latvijas Valsts universitāte (1958–1990)
Visvalža iela 4a, Rīga
Visvalža iela 4A, Rīga, LV-1050

Filoloģijas fakultātes latviešu valodas un literatūras nodaļa


2018
Latvijas Kultūras akadēmija
Ludzas iela 24, Rīga
Ludzas iela 24, Rīga, LV-1003
Režijas un aktiermeistarības kursi skatuves mākslas kolektīvu vadītājiem
Darbavieta1986 līdz šim
Baltinavas vidusskola
Baltinava
Baltinava, Baltinavas pagasts, Balvu novads
Latviešu valodas un literatūras skolotāja, vada skolas dramatisko kolektīvu, organizē skolā folkloras vakarus, teātra nedēļas un dzejas kafejnīcas.
Dalība organizācijās2021 līdz šim
Biedrība "Dramaturgu asociācija"
Ūbeles iela 2 - 1, Rīga
Ūbeles iela 2 - 1, Rīga, LV-1073
Biedre
ApbalvojumiLatgaliešu kultūras gada balva "Boņuks"
Gada cilvēks
2010

Autortiesību bezgalības balva
Autortiesību bezgalības balva par lugu ciklu par Antonu un Anni, kas plaši izmantots Latvijas amatierteātros, publicēts grāmatā "Trīs lugas, viens skečs", iestudēts Latvijas Nacionālajā teātrī ar nosaukumu "Latgola.lv", kā arī fragmentos demonstrēts Latvi
2011

Nikodema Rancāna balva
Balva piešķirta par latgaliešu valodas popularizēšanu caur dramaturģiju.
2017

Kartes leģenda

Tiek rādīti ieraksti 1-6 no 6.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1Danski
(Danski, Baltinavas pagasts, Balvu novads)
17.06.1961Dzimšanas laiks/vietaCiems
2Baltinava
(Baltinava, Baltinavas pagasts, Balvu novads)
(Nav norādīts)IzglītībaCiems
3Visvalža iela 4a, Rīga
(Visvalža iela 4A, Rīga, LV-1050)
1986IzglītībaĒka, māja
4Ludzas iela 24, Rīga
(Ludzas iela 24, Rīga, LV-1003)
2018IzglītībaĒka, māja
5Baltinava
(Baltinava, Baltinavas pagasts, Balvu novads)
1986DarbavietaCiems
6Ūbeles iela 2 - 1, Rīga
(Ūbeles iela 2 - 1, Rīga, LV-1073)
2021Dalība organizācijāsĒka, māja
Danskovīte (īstajā vārdā Anita Ločmele) dzimusi 1961. gada 17. jūnijā Baltinavas pagasta Dansku ciemā. Mācījusies Baltinavas vidusskolā, Latvijas Valsts universitātes Filoloģijas fakultātes latviešu valodas un literatūras nodaļā. Kopš universitātes beigšanas 1986. gadā strādā par latviešu valodas un literatūras skolotāju Baltinavas vidusskolā. Ir Baltinavas dramatiskā kolektīva “Palādas” režisore. Līdzās tam – arī vairāku lugu autore.

Rakstīšana aizsākās 1999. gadā, kad projektu nedēļā skolā tikušas pētītas teātra tradīcijas Baltinavā. Pētījuma rezultātā atklājies, ka teātri spēlējuši tieši skolotāji un Anita Ločmele nolēmusi sākt veidot savu dramatisko kolektīvu. Tika iestudēta latviešu klasika – Annas Brigaderes luga “Čaukstenes”, Rūdolfa Blaumaņa “Skroderdienas Silmačos” u. c. darbi. Tomēr Anita Ločmele konstatēja, ka atrast lugas un piemērotus tekstus saviem aktieriem ir pagrūti un sāka tos rakstīt pati ar pseidonīmu “Danskovīte”.

Pa šo laiku tapušas vairākas lugas – “Sīvasmotes senču laiki” (3 daļās), “Tāva meitas"” u. c. Iznākuši divi lugu krājumi – “3 lugas, 1 skečs” (2008) un “Ontans i Anne” (2015).

Vispopulārākā no tām ir luga “Ontons i Anne” (8 daļās). Pēc šīs lugas Latvijas Nacionālajā teātrī tapa izrādes “Latgola.lv 1” (2010) un “Latgola.lv 2” (2014) (režisors Valdis Lūriņš), kas tautā sevišķi iecienītas un plaši apmeklētas.

Latvijas Nacionālā teātra mājaslapā lasāms: “Ontons un Anne un viņu kaimiņi Pīters un Mare jau sen vairs nav populāri tikai Latgalē, tos uz Nacionālā teātra skatuves ir redzējuši jau vairāk nekā 60 000 skatītāju no visas Latvijas. Latgaliešu vitalitāte, kolorīti tipāži, komiskas sadzīves situācijas, mīlestības peripetijas par spīti pensijas gadiem – tas viss liks saprast, kur atrodama latviešu izdzīvošanas recepte. Latgola ruļļavoj!” (https://teatris.lv/izrade/latgolalv-1)

Ar savas lugas “Ontans i Anne” otro daļu Danskovīte piedalījusies Artura Rubeņa (ASV) organizētajā konkursā “Latgaļu drāma” un ieguvusi balvu par Baltinavas izloksnes popularizēšanu. Savukārt Latvijas amatierteātru iestudējumu parādē “Gada izrāde 2004” Jelgavā Baltinavas pagasta dramatiskais kolektīvs ar Danskovītes izrādi “Ontons i Anne” izcīnīja laureātu titulu.

Anita Ločmele (Danskovīte) saņēmusi Latgaliešu kultūras gada balvu “Boņuks” (nominācijā “Gada cilvēks”, 2010), Autortiesību bezgalības (2011) un Nikodema Rancāna balvu (2017).

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.