Alberts Jērums

lv
Ziņot redaktoram

Kolekcijas (1)

Attēli: Persona attēlā(1)

VārdsAlberts Jērums
KopsavilkumsAlberts Jērums (1919–1978) – diriģents un komponists.
Personiska informācijaVecākiem piederēja lauku mājas Puriķas. Tēvs Jēkabs Jērums, māte Minna Jēruma, dzimusi Abula. Abi zemnieku kārtas.
Kad Albertam Jērumam bija pieci gadi, ģimene pārcēlās uz Valku. īpaši māte nebija gribējusi palikt Igaunijas pusē, bet dzīvot Latvijā. Pusotra kilometra no Valkas, Lugažu pagastā, Jērumi iepirka lauku mājas Šķirstniekus. Tur arī pagāja bērnības un skolas gadi Albertam un viņa māsai Zentai. No Puriķām bija paņemtas līdzi arī kara laikā tēva pirktās klavieres.

1943: apprecas ar Dailes teātra aktrisi Veltu Krūzi, kas ar tai pašā gadā dzimušo meitu Ingu palika Latvijā.
1943: iesaukts Latviešu leģionā.
1947: EVW akcijas ietvaros ieceļo Anglijā. Tiek nosūtīts lauku darbos lauksaimniecības nometnē Bērlejā.
1948: pārceļas uz Londonu, kļūst par Latvju biedrības Liuelbritānijā sekretāru.
1952: apprecējās otrreiz ar Laumu Tālnora, meita Jalna - mācītāja.

Profesionālā darbībaApmēram sešu gadu vecumā tīts klavieru stundās pie Lugažu baznīcas ērģelnieka Andreja Mudīga, kas bija skolojies Cimzes seminārā. Neilgu laiku mācījies klavierspēli pie kādas Karlsona kundzes. Īstā skolotāja bija Drēzdenes konservātorijas absolvente baronese Anna fon Dāle.

Patstāvīgā mūzikālā darbība sākās ar koriem.
1938. gada 28. jan
vārī: kā jauktā kora Fortissimo diriģenta Jāņa Dreimaņa palīgs vada savu pirmo kormēģinājumu, bet 1939./40. gadā viņam ir savs Skolotāju savienības koris.
1942: vada Valsts papīrspiestuves kori un tai pašā gadā ir arī virsdiriģents novada dziesmu svētkos Ogrē.
1940–1943: Dailes teātra orķestrants, spēlē elektriskās ērģeles. Orķestri vada komponists Marģeris Zariņš, koncertmeistars Alberts Bērziņš.

Neilgi pirms kapitulācijas nokļūst Huzumā, spēlē ērģeles latviešu dievkalpojumos, bet angļu armijas klubā — trio ansamblī kopā ar vijolnieku F. Heinrichsonu un čellistu Ingu Nārunu.
1945. gada va
saras beigās: pārceļas uz bēgļu nometni Detmoldā, kur mitinās Jāzeps Vītols. Detmoldā nodibinātajā Baltijas mūzikas skolā Jāzepa Vītolu priekšgalā rums ir viens no teorijas skolotājiem.Citātu galerija"Alberts Jērums ir arī izcils un rūdīts publicists. Viņa kritikas, recenzijas un apceres par latviešu mūzikas problēmām un mūzikas darbiniekiem pierāda viņa bagātās zināšanas, aso spriešanas spēju, izkopto valodu un skaidro domu gājienu. Šīs gara dāvanas jau bija pamanījis Jānis Zālītis, aicinot viņu par savu asistentu rakstīt "Jaunākajās Ziņās", jo Zālītis viens pats nespēja noklausīties visus Rīgas koncertus, operas izrādes, mūzikālos sarīkojumus. Reiz sācis, Alberts Jērums turpināja recenzenta pienākumus cauri visiem kara gadiem. [..] Alberts Jērums pieder pie mūsu modernāko komponistu grupas. Saprotams, viņa (tāpat kā katra cita komponista) attīstība nav notikusi bez ietekmes, neuzsūcot sevī to, kas tuvs viņa mūzikālai pārliecībai un aistētikas principiem. Solo dziesmās manāmas Jāņa Zālīša mūzikas atbalsis, protams, ejot daudz tālāk — līdz pat politonālitātei, bet tautasdziesmu apdarēs Jērums sekojis Melngaiļa, Graubiņa takām, izveidojot savu paša stilu, kas pilns latviska kolorīta. Instrumentālajās kompozicijās Alberts Jērums turpretim ir internacionālāks. Sākumā viņš padevās Skrjabina ietekmei, kas nebūt nepārsteidz. Laba daļa latviešu komponistu kādreiz aizrāvās ar šā novātora ekspresīvo, emocionālo mūziku, harmoniju krāsu bagātībām."
Helmers, Pavasars. Mūsu mūzikas dzīves vadītājs Alberts Jērums. Latvju Mūzika, Nr. 2, 1969.
SaiknesJāzeps Vītols (1863–1948) - Skolotājs
Inga Jēruma (1943) - Meita
Nodarbesdiriģents
komponists
Dzimšanas laiks/vieta01.01.1919
Valkas apriņķis
Valkas novads
Dzimis Karolā.
Izglītība1932 – 1939
Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzija
Raiņa iela 28A, Valka
Raiņa iela 28A, Valka, Valkas novads, Latvija, LV-4701

Skolā bijis orķestris, un Alberts Jērums kļuva par tā vadītāju, ātri iemācīdamies spēlēt visus šī orķestra instrumentus no trombona līdz tūbai.
Orķestrim komponē valšus, maršus u. c. līdzīgus darbus, ko atskaņo skolas vakaros. Komponēti arī tāda paša rakstura darbi klavierēm.


1937 – 1940 (Datums nav precīzs)
Latvijas Konservatorija
Rīga
Rīga

Mācījās kompozīcijas klasē pie Jāzepa Vītola.


1940
Latvijas Konservatorija
Rīga
Rīga

Iestājās profesora Nikolaja Vanadziņa ērģeļmūzikas klasē.

Dienests1943
Latviešu leģions
Iesaukts.
Miršanas laiks/vieta06.01.1978
Londona
London, Greater London, United Kingdom

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-5 no 5.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1Valkas apriņķis
(Valkas novads)
01.01.1919Dzimšanas laiks/vietaNovads
2Londona
(London, Greater London, United Kingdom)
06.01.1978Miršanas laiks/vietaPilsēta
3Raiņa iela 28A, Valka
(Raiņa iela 28A, Valka, Valkas novads, Latvija, LV-4701)
1932 - 1939IzglītībaĒka, māja
4Rīga
(Rīga)
1937 - 1940IzglītībaPilsēta
5Rīga
(Rīga)
1940IzglītībaPilsēta

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.