Kalendārs "Atbalss"

OrganizācijaKalendārs "Atbalss"
Papildu informācija

Kalendārs iznāk Rīgā, tā izdevējs Matīss Siliņš ienāk bargas konkurences apstākļos - 1888. gadā ir publicēti vēl 28 dažāda nosaukuma latviešu kalendāri. Ar 1892. gadu publicē tautas ticējumus, 1894. gadā - aicinājumu iesūtīt "tautas gara mantas - teikas, pasakas, parunas", sadarbojas ar teicējiem. Kopumā publicē 4 teikas un 4 gadagājumos arī ticējumus. Iesūtītāju loks - pieci vīri no Vidzemes, starp tiem plašāk pazīstamais tautasdziesmu vācējs Lodziņu Pēteris, biškopis Pāvuls Jansons un skolotājs Kleķeru Kārlis.

"1889.gadā no Maskavas likvidējamies un bijām Rīgā. Te pasāku izdot tā dēvēto «Atbalss» kalendāru», literātiski stingra tautiska satura. Saturu tam sastrādāju visu pats. Sevišķi kā pielikumu tam piedevu klāt pa atsevišķai kādai karšu lapai ģeogrāfiska, vēsturiska vai arheoloģiska satura par Latviju. Kalendāram bija stipri daudz cienītāju. Tā izdošanu turpināju līdz 1898. gadam. " No Matīsa Siliņa atmiņām. Sievietes Pasaule. nr. 2 (1936)

Bez kalendārās daļas izdevumam ir arī literārs pielikums un jau kopš pirmā gada gājuma - ielocē karte, šādā ziņā Matīsa Siliņa kalendārs ir pirmais. Literārajā daļā publicēta oriģinālliteratūra (t.sk. paša Siliņa darbi) un tulkojumi.

Karšu izdošanai izrādoties daudz ienesīgākam biznesa veidam, Siliņš no kalendāra atsakās. Kartogrāfijas ziņā sevišķi nozīmīga kalendāra 2. gadagājumam pievienotā Latvijas karte - pirmoreiz apzīmējums "Latvija" kartē attiecināts arī uz Vitebskas guberņu.


KrājumiLatvijas literatūra
Tiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
NosaukumsAutorsIzdošanas gadsIzdošanas vietaŽanri 
 
Latvijas karte (Kurzeme līdz ar Vidzemes un Vitebskas guberņu latviešu daļu)Matīss Siliņš
1889Rīga
Tiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
Tiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
NosaukumsAutorsIzdošanas gadsIzdošanas vietaŽanri 
 
Latvijas karte (Kurzeme līdz ar Vidzemes un Vitebskas guberņu latviešu daļu)Matīss Siliņš
1889Rīga
Tiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1Rīga
(Rīga)
1888 - 1898Atrašanās vietaPilsēta
Persona
Vieta, notikums
Veids
No
Līdz

Idejas autors, izdevējs, redaktors, vairāku literārajos pielikumos publicēto tekstu autors un tulkotājs, karšu sastādītājs.

Īpaši tas [kalendaris] griezīs vērību uz savu pielikumu, dažādiem oriģinālstāstiem un visādiem citiem sacerējumiem, padarīdams to par vietiņu, kur lai mums nolūkoties pašu tautas sadzīves būšanās (..). Šiem stāstiem un rakstu gabaliem, gan nopietniem, gan jautriem, noderēt nevien derīgam laika kavēklim, bet īpaši vēl pacildināt tautas garu uz pašapziņu, uz pareiziem, nopietniem dzīves uzskatiem un visu, kas mums vēl nepieciešami un vajadzīgs, lai savu līdziemītnieku starpā ieņemtum godātu un cienītu vietu.
No: Atbalss. Kalendaris uz 1889.gadu. Rīga: M.Siliņš,
888, 76.lpp.

Bez kalendārija izdevumam ir arī literārais pielikums un katru gadu ielocē - karte.

Rīga
Dalība organizācijās
1888
1898

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.