Agnese Krivade

lv
Ziņot redaktoram

Kolekcijas (1)

@@@@: Author (26); Editor (1); Person of reception (8)

Ilustrācijas: Person in photo(1)

VardasAgnese Krivade
Saitehttps://www.facebook.com/agnese.krivade
KopsavilkumsAgnese Krivade (1981) – latviešu dzejniece. Vidzemes augstskolā ieguvusi bakalaura grādu sabiedriskajās attiecībās. Strādājusi par žurnālisti, darbojusies sabiedrisko attiecību un reklāmas jomā. Rakstījusi kultūras slejas laikrakstam "Diena", kritikas par latviešu un cittautu dzeju un prozu, publicistiku – žurnālam "Rīgas Laiks". Krivades dzejoļi un stāsti publicēti literatūras mēnešrakstā "Karogs", laikraksta "Diena" pielikumā "Kultūras Diena" un laikrakstā "Kultūras Forums". Dzejā spilgti debitē ar 2007. gada krājumu "Bērnība" ("Neputns"). Pirmās grāmatas dzeju raksturo disharmonija, galēji kontrasti, plašs epatāžas izmantojums. Pēc krājuma iznākšanas dzeju publicē reti, jaunākā posma dzejoļiem raksturīgs harmoniskāks pasaules redzējums, asociatīva rakstība un ēteriska noskaņa.
Personiska informācija
Dzejniece ieguvusi "sliktās meitenes" tēlu, iesaistīta vairākos Latvijas kultūras un literatūras skandālos. 2005. gadā piedaloties LTV raidījuma "100 g kultūras" diskusijā "Vai rakstnieks ir sociālpolitiska figūra?", Krivade nosauca skatītājus par "lohiem" (pamuļķis — krievu valodā).

Otrs skandāls izcēlās 2015. gada 28. septembrī pēc incidenta Āgenskalna Valsts ģimnāzijā, kad skolotājai Ivetai Ratinīkai tika izteikts neoficiāls aizrādījums par A. Krivades dzejoļa "ō" analīzi stundas laikā. Dzejolī, kas sākas ar vārdiem "ō, svētīgi, svētīgi sasvīdušie...", izmantoti vairāki no krievu valodas nākuši lamu vārdi, kas raisīja sabiedrības diskusiju par to, vai šāds materiāls ir apskatāms vidusskolas klasē. Pēc vairāku tulkotāju iniciatīvas tika apkopoti dzejoļa "ō" tulkojumi arī citās pasaules valodās (franču, angļu, itāļu, vācu, japāņu, grieķu, poļu, ivritā u.c.), un diskusija par dzejā izmantotajiem izteiksmes līdzekļiem ieguva starptautisku rezonansi. Daudzi literāti un kultūras cilvēki iebilda pret to, ka literāru tekstu uzskata par nepiedienīgu, it īpaši gadījumā, kad tā izteiksmes līdzekļi tiek analizēti un skaidroti.
Profesionālā darbība

Dzeja

2007: dzejas krājums "Bērnība" ("Neputns").

Agneses Krivades dzejoļi un stāsti publicēti literatūras mēnešrakstā "Karogs", laikraksta "Diena" pielikumā "Kultūras Diena" un laikrakstā "Kultūras Forums”. Prozas darbi iekļauti dažādos latviešu stāstu krājumos.

Autore ir rakstījusi kultūras slejas laikrakstam "Diena", literatūras kritikas par latviešu un cittautu dzeju un prozu.
Citātu galerija

Par dzejoļu krājumu "Bērnība" (Neputns, 2007)

"Viena no spilgtākajām Krivades rakstu mākslas iezīmēm ir nevairīšanās no disharmonijas, gluži otrādi – viņa uz to traucas kā naktstauriņš uz televizora ekrānu, kurā rāda degošu sveci. Gan slejās, gan dzejās nemitīgi jūtami izmisīgi domu sakārtošanas mēģinājumi, atrodamas savas pasaules revidēšanas, sagraušanas un renovācijas projektu skices. Un, protams, bagātīgs epatāžu (nu, visādu šokējošu lietu) izmantojums."

Vērdiņš, Kārlis. Krivades zaimi un lūgšanas. Diena, Nr. 126, 2007.

"Agnesi Krivadi nereti mēdz dēvēt par dumpīgo, dusmīgo meiteni latviešu jaunākajā dzejā. Tas liek iztēloties vienmēr īgnu un agresīvu būtni saplēstās zeķu biksēs un izspūrušiem matiem. Taču daudz kas krājumā īsti nelīmējas kopā ar šo tēlu. Ja arī Agnese Krivade uzraksta kādu rupjāku vārdu, patiesībā šādi viņa dot svētību mums - sasvīdušajiem, uz mirkli izgājušajiem, nesmukajiem un garajiem augumā."

Viguls, Arvis. Kuces un lapsiņi. Satori, 2007.07.30.
Nodarbespoetė
Birth time/place22.07.1981
Rīga
Rīga
EducationVidzemes University of Applied Sciences
Bakalaura grāds sabiedriskajās attiecībās.
Working placeRīga
Rīga
Strādājusi par žurnālisti, darbojusies sabiedrisko attiecību un reklāmas jomā.
Awards2008
Ventspils
Ventspils
Starptautiskās Rakstnieku un tulkotāju mājas un Ventspils pilsētas domes balva "Sudraba tintnīca" – dzejā.

Kartes leģenda

Rodomi rezultatai 1-33.
#VietaDataTipasVietas tips
  
1Rīga
(Rīga)
22.07.1981Birth time/placeCity
2Rīga
(Rīga)
(Nav norādīts)Working placeCity
3Ventspils
(Ventspils)
2008AwardsCity

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.