Jandāliņš

Publicitātes informācija

"Jandāliņā" atkal satiekas Kārļa Vērdiņa dzejoļu krājumos sastapti varoņi – tēti, mammas un viņu mazuļi, kuru sīkās roķeles stingri sagrābj savus vecākus kā ķīlniekus, liekot viņiem gan rūpēties un raizēties, gan priecāties un spēlēties, kopā ar bērniem apgūstot pasaules kārtību. 

"Desiņa – panniņā/ pīlīte – vanniņā/ pupiņas – bļodiņā/ čuriņa – podiņā…" Kā gan var droši zināt, kā ir pareizi? Varbūt tieši rutīnas nogurdinātie vecāki ir tie, kam gribas kaut ko sajaukt un sajandalēt: "desiņu – podiņā/ pīlīti – bļodiņā/pupiņas – vanniņā/ čuriņu – panniņā", bet bērni tiecas pēc kārtības un drošības: "stingri jo stingri prasa/ lai pareizi visu lasa:/ lai aitiņa saka bē bē/ lai zivtiņa klusēt prot/ lai tētis nespurdz un neākstās/un mamma nāk pabarot". 

Šīs dzīvās attiecības, kurās mainās lomas un noskaņojumi, Kārlis Vērdiņš ietvēris pantos, kurus ir viegli skaitīt, spēlējoties ar maziem bērniem, viegli atcerēties no galvas. To rīmes liek pieaugušajiem kopā ar autoru pasmīnēt un bērniem skaļi smieties. Tie mierina nogurušās mammas, kuras dzied dušā un garas darbdienas beigās izpelnās uzvaru, šaujot zaķus datorspēlītē, un tētus, kas modri sargā savus bērnus kā vienmēr gaisā riņķojoši helikopteri. Vērdiņa dzejoļi bērniem un viņu vecākiem maigi preparē ģimenes un visplašākā spektra Latvijas sabiedrības sociālās problēmas, ar precīziem tēliem trāpot dzīves realitātes jūtīgajos punktos.

Publisher

Liels un mazs

Type of publication

Literary collection

Type of work

Original work

Publishing year/ place

11.2023, Rīga