Otrais literārais kino vakars "NicePlace Mansards"

majup ar uzvaru_plakats.jpg

2016. gada 12. maijā plkst. 19.00 notika kino vakars "Vilis Lācis un kino", kurā demonstrēja filmu "Mājup ar uzvaru" (1947, režisors Aleksandrs Ivanovs). Filmas literārais pirmavots ir Viļa Lāča luga "Uzvara" (1945). 

Seansa sākumā apmeklētājiem būs iespēja noklausīties LU Sociālo zinātņu profesores Dr. hist. Vitas Zelčes ievadvārdus.

Filma "Mājup ar uzvaru" ir pirmā pēc Otrā pasaules kara tapusī spēlfilma, kuras uzņemšanā bija iesaistīti latviešu kinematogrāfisti un filmēti vietējie aktieri. Šī filma ir spilgts staļinisma perioda padomju ideoloģijas un kinovalodas paraugs, tomēr tai ir arī paliekoša loma Latvijas kultūras vēsturē. Šajā filmā iemūžināta vesela Latvijas teātru zvaigžņu plejāde. Galvenajā lomā 20. gs. 40. gadu populārākais varoņlomu tēlotājs un sieviešu elks Dailes teātra aktieris Arturs Dimiters, savukārt viņa mīļotās sievietes loma uzticēta Drāmas (Nacionālā) teātra jaunajai dīvai Velta Līnei. Mātes lomā – Ludmila Špīlberga, Nacionālā teātra izcilā raksturlomu tēlotāja. "Mājup ar uzvaru" aktieru sarakstā ir arī latviešu teātra leģendārās personības – Jānis Osis, Žanis Katlaps, Edgars Zīle, Luijs Šmits, Kārlis Sebris, Arturs Filipsons un citi. Nelielajā vecenītes ar zaru nastu lomā vērojama Berta Rūmniece, kura uz Rīgas Latviešu teātra skatuves pirmo reizi kāpa 1883. gadā un savā ilgajā aktrises mūžā nospēlējusi simtiem lomu sava laika izcilākajos latviešu teātros. Arī filmas veidotāju komandā ir leģendārās personības, piemēram, Sergeja Eizenšteina filmu operators, bijušais liepājnieks Eduards Tisē, kombinēto uzņēmumu mākslinieks Viktors Šildknehts, komponists Anatols Liepiņš, otrie režisori Pāvels Armands un Leonīds Leimanis. Visu šo cilvēku darbs filmai “Mājupa ar uzvaru” piešķir paliekošu māksliniecisko kvalitāti.

"Mājup ar uzvaru" piemīt Viļa Lāča literārajiem darbiem raksturīgais spraigais sižets, kas vēsta par Otro pasaules karu, par cilvēku varonību tajā un neparastiem likteņiem. Filmas uzdevums – plašai skatītāju auditorijai piedāvāt Latvijas vēstures sovietisko versiju un vēstīt, ka tās iedzīvotāju simpātijas pieder padomju režīmam. Profesore Vita Zelče atzīst, ka šobrīd "Mājup ar uzvaru" skatīšanās ir arī lielisks padomju ideoloģijas, padomju simbolu un sociālistiskā reālisma izzināšanas veids. Tā arī rosina vērtēt Latvijas radošo cilvēku darba iespējas un rezultātus staļinisma periodā, tostarp kolaboracionismu ar okupācijas režīmu.

Grāmatu mājas "NicePlace Mansards" filmu programma sastādīta, pievēršot uzmanību rakstnieku, grāmatnieku un grāmatu pirmpublicējumu jubilejām, kā arī pēdējā laikā nepelnīti nepamanītām vai aizmirstām latviešu filmām, to skaitā bērniem domātajiem darbiem.

Vēl maija programmā:

19. maijā

"Pie jūras dzīve mana…"

Kapteinis Nulle (1964)

Literārais pirmavots: Egona Līva stāsts "Kapteinis Nulle"

Tikšanās ar kinooperatoru Miku Zvirbuli

26. maijā

"Slavenie Kolumba mazdēli"

Līdz rudenim vēl tālu (1964)

Literārais pirmavots: Zigmunda Skujiņa romāns "Kolumba mazdēli"

Literatūrzinātnieka Jāņa Ogas ievadvārdi

Kino vakarus atbalsta Rīgas domes Kultūras pārvalde, tie norisināsies Grāmatu un kultūras preču mājā "NicePlace Mansards" K. Barona ielā 21a (pagalmā), Rīgā. Ieeja seansos bez maksas.

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.