Amanda Aizpuriete // dzimšanas diena

Logo_Aizpuriete.jpg

29. martā plkst. 19.00 Hāgenskalna komūnā (Nometņu iela 49) notiks dzejnieces un tulkotājas Amandas Aizpurietes 62. dzimšanas dienas atzīmēšanas pasākums, kurā Aizpuriete uzstāsies ar dzejas lasījumu, pastāstot arī par dzejoļu tapšanas vēsturi un būs gatava atbildēt uz publikas jautājumiem.

Pēc dzejas lasījuma uzstāsies dziesminieks Jānis Cirvelis, kas atskaņos dziesmas ar Amandas Aizpurietes vārdiem.

Amanda Aizpuriete (1956) ir septiņu latviešu valodā izdotu dzejas krājumu autore un viņas darbi ir tulkoti vismaz četrpadsmit valodās. Studējusi filoloģiju un filozofiju Latvijas Universitātē, kā arī literatūru M. Gorkija institūtā Maskavā. Tulkojusi no krievu, vācu un angļu valodām, tai skaitā Annas Ahmatovas, Georga Trākla, Josifa Brodska, Nikolaja Gumiļava dzeju, kā arī Kena Kīzija “Kāds pārlaidās pār dzeguzes ligzdu”, Džona Apdaika “Īstvikas raganas”, Franca Kafkas “Procesu” un citus romānus. Vācu valodā izdotas trīs Aizpurietes dzejas grāmatas, 1999. gadā saņēmusi Bavārijas mākslas akadēmijas Dzejas balvu. Par labākajiem dzeju krājumiem saņēmusi Dzejas dienu balvu (2000) un Ojāra Vācieša balvu (2013), savukārt par labāko atdzejojumu (Annas Ahmatovas dzeas izlase 2003. gadā) saņemta Literatūras gada balva.


Sēru vītols traķenes parkā

jauno autoru semināri tolaik marta beigās notiek benjamiņu namā. kā jau padomijā – pompozi un tukšvārdīgi. neko sev svarīgu jaunā autore neizdzird. bet semināra noslēgums ir ar vīnu un dejām, viņa dejo šeiku ar tolaik jau diezgan prominentu dzejnieku, un viņi pa benjamiņu nama trepēm aizšeiko prom. kā vēlāk izrādās – prom no visas viņas iepriekšējās dzīves

dzejnieks atklāj viņai savu rīgu: gleznotāju darbnīcas, nelegālās dzertuves, ieleņu istabas. šeikojums ilgst dienas desmit, un pēc tam viņa vairs nevar atgriezties.

uz brīdi viņa apmetas pie kursabiedra, kurš plašā avotielas dzīvoklī palicis viens ar mazu meitu un kaķi, tāpēc ka sieva nogādāta uz traķeni pēc tam, kad ar virtuves nazi savainojusi vīra draugu, kurš uz virtuves galda maigojies ar viņas senāko mīlnieku. savainojums nav bīstams, arī draugs no ķirurģijas jau pārvests uz krēzeni. abi ar kursabiedru viņi brauc nosacīti trakos (vai tomēr prasti trakos?) apciemot, četratā viņi idilliski sēž traķenes parkā dīķa maliņā zem sēru vītola.

Amanda Aizpuriete

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.