Gunnars Vārpa

2 pictures

27.02.1928 – 15.04.2009

Gunnars Vārpa (1928–2009) – izdevējs un redaktors. Dzimis Valmierā kā pirmais dēls skolotāja Voldemāra Rūdolfa un viņa sievas Valijas Luīzes Vārpu ģimenē. 1944. gadā kopā ar ģimeni devies bēgļu gaitās uz Vāciju. 1949. gadā pabeidzis Kārļa Skalbes ģimnāziju Fišbahā. Paralēli mācībām sācis nodarboties ar izdevējdarbību. Viņa sakārtojumā iznākusi Jāņa Šīrmaņa grāmata "Pasakas", G. Vārpa bijis skautu žurnāla "Garezers" un latviešu jaunatnes mēnešraksta "Lāpa" redaktors. 1950. gadā devies trimdā uz Bentonhārboru (Benton Harbour) ASV. No 1955. līdz 1991. gadam strādājis vietējā pasta nodaļā. Bijis organizācijas Daugavas Vanagi mūža biedrs un Latviešu studiju centra prezidija loceklis Kalamazū.

Birth time/place

27.02.1928
Valmiera

Place/time of death

15.04.2009
Mičigana
Bentonhārbora (Benton Harbor)

Personal information

Dzimis skolotāja Voldemāra Rūdolfa un viņa sievas Valijas Luīzes (Štokmanes) Vārpas ģimenē kā pirmais dēls. Domājams, ka vārdu Gunnars vecāki, kā lieli literatūras cienītāji, izvēlējās, lasot arī ziemeļnieku darbus.Kopš 1952. gada precējies ar savu Kārļa Skalbes ģimnāzijas biedreni Līgsmu Petrīti. Dēls Roberts un meita Silvija.

Professional activity

Paralēli mācībām Kārļa Skalbes ģimnāzijā sācis nodarboties ar izdevējdarbību. Viņa sakārtojumā iznākusi Jāņa Šīrmaņa grāmata "Pasakas", G. Vārpa bijis arī skautu žurnāla "Garezers" un latviešu jaunatnes mēnešraksta "Lāpa" redaktors.

Quotes

FRAGMENRS NO G. VĀRPAS PUBLIKĀCIJAS "EGLES ZARS""Jā, arī šeit trimdā viņi ir Saulgriežu svētki – saule ies augšup, saule atkal uzvarēs tumsu. Un varbūt... līdz ar sauli šoreiz pavērsies arī gaišākas dienas latviešu tautai – ticību nepamet. Arī bagāti ir šie Saulgriežu svētki. Ja ne bagāti ar klātiem galdiem, dāvanām, veltēm, gavilēm, līksmi un prieku, tad bagāti ar atmiņām, pārdomām, cerībām un ilgām, ilgām un ticību. Un kamēr ilgas, cerība un ticība nezudīs, mūsu Ziemassvētki būs bagāti. 
...Veros egles zarā. Silti mirdz svecītes liesma, un karstas asaras līst zaļajās skujās. Līst un sasalst...
Izturi... Lāčplēša, ziemciešu tauta, pacieti!"
Vārpa, Gunnars. Egles zars. Lāpa, 01.09.1946.PAR G. VĀRPAS IKDIENU"Gunnars savu brīvo laiku mīl pavadīt savā nelielajā dārziņā, taču pēdējos gados šī laika kļuvis gaužām maz. Abi ar sievu Līgsmu viņi ir lieli mūzikas cienītāji, sevišķi mīl operu. Jau vairākus gadu desmitus viņi ir cītīgi Čikāgas operas apmeklētāji. Ceļošana ir viņu "otrā mīlestība", kuru viņi turpina vēl tagad, taču tagad biežāk ceļš ved uz Latviju."Puriņš, Ojārs. Gunnars Vārpa 70. Daugavas Vanagu Mēnešraksts, 01.05.1998.

Occupations

Working place

Žurnāls "Lāpa"
Fišbaha
Bijis viens no ģimnāzijas žurnāla redaktoriem.

1955–1991
Mičigana
Pasta nodaļa Bentonhārborā (Benton Harbor). Ierēdnis

Participation in organisations

Daugavas Vanagi
Mūža biedrs

Latviešu studiju centrs
Kalamazū
Prezidija loceklis. Izveidojis videotēku no saviem personīgajiem krājumiem.

Emigrated

1944
Drēzdene
Visa Vārpu ģimene dodas bēgļu gaitās uz Vāciju.

1950
Mičigana
No Vācijas Vārpu ģimene dodas trimdā uz Bentonhārboru Amerikas Savienotajās valstīs.

Education

1945–27.05.1949
Kārļa Skalbes ģimnāzija
Fišbaha
Beidzis humanitārās ģimnāzijas kursu ar tiesībām iestāties universitātē.

Service

1953–1955
Amerikas Savienotās Valstis
ASV armija