Nikolajs Mollīns

lv
Report to editor

Works: Person of reception (2)

NameNikolajs Mollīns
Additional namesMollyn, Mollinus, Mollynus, Mollin
SummaryNikolajs Mollīns (Mollyn, Mollinus) Nikolajs (ap 1550/1555–1625) – pirmais grāmatu iespiedējs un izdevējs Rīgā.
Personal informationBiogrāfiskās ziņas trūcīgas. Nikolajs Mollīns dzimis grāmatu iespiedēja ģimenē.
Domājams, piederējis pie kādas protestantu konfesijas (visticamāk, pie kalvinistiem), tāpēc 1587. gadā, kad Flandrijā un Brabantē nostiprinās katoliskā reakcija un spāņu okupanti, Mollīns Antverpeni atstāj. Rīgā Mollīns ieradies vai nu 1587. gada beigās, vai arī 1588. gada agra pavasarī.

Vispārpieņemts uzskats, ka Mollīnu uz Rīgu tās rātes uzdevumā aicinājis virssekretārs un vēlākais juriskonsults Dāvids Hilhens.
Vēsturnieks J. Straubergs pieļāvis, ka Mollīnu varētu būt aicinājis rīdzinieks, Kalendāra nemieru neformālais līderis, jurists Mārtiņš Gīze.
Work

Izdevējdarbība

No 1575. līdz 1587. gadam strādājis par grāmatu iespiedēju Antverpenē.
1588. gadā pārcēlies uz Rīgu, kur rātes uzdevumā ierīkojis pirmo tipogrāfiju.
1590. gada 1. janvārī Mollīns iegūst Rīgas grāmatizdevēja, iespiedēja un grāmattirgotāja monopoltiesības.

Rīgā Mollīns izdevis ap 180 izdevumu, galvenokārt garīgo literatūru, kalendārus, skolas grāmatas, dažas vēstures, juridiskas u.c. zinātņu grāmatas, filozofiskus traktātus, kā arī Rīgas rātes rīkojumus, Rīgas plānus un panorāmas.
Mollīns izdevis grāmatas latīņu, retāk vācu valodā, arī zviedru un somu valodā, kā arī Rīgā pirmo latviešu valodā iespiesto grāmatu – Vidzemes luterāņu rokasgrāmatas 1. izdevumu (1615), kur ar atsevišķām titullapām un lappušu numerāciju apvienotas trīs grāmatas (tajā ietilpst dziesmugrāmata, mazais katehisms, evanģēliji un epistulas). Mollīna izdevuma pamatā izmantota Kēnigsbergā izdotā luteriskās baznīcas rokasgrāmata (1586–1587).

Lielākā Mollīna iespieddarbu kolekcija glabājas LU Akadēmiskajā bibliotēkā.
Quotations"Mollīns, protams, bija vidusmēra tipogrāfs, un mēs nesalīdzināsim viņu ar šīs profesijas izcilākajiem pārstāvjiem tālaika Eiropā – ar grāmatu iespiedējiem, kuru vārdus saglabājušas hronikas un kuru attēli skatāmi gravīrās un gleznās. Par Mollīna dzimtu vēsture gandrīz vai klusē. Mēs pat nemaz skaidri nezinām, kāpēc viņš atstāja lielo Eiropas grāmatniecības centru Antverpeni, kur Kristofa Plantēna veidoto tipogrāfiju dēvēja par astoto pasaules brīnumu, lai dotos uz svešu zemi un citas tautas vidū sāktu visu no gala.
Un tomēr ar savām apmēram 180 Rīgā iespiestajām grāmatām čaklais un enerģiskais nīderlandietis iznirst no gadsimtu krēslas un paliek mūsu atmiņā. Ar pirmajām rīdziniekiem un līdz ar to latviešiem izdotajām grāmatām, kas tapušas par spīti nebeidzamiem militāriem konfliktiem, par spīti badam, mērim, stihiskām nelaimēm. Par spīti trūcīgajai iespiedtehnikai un pilsētas rātes iecelto inspektoru uzmācībai, kas raudzījās, lai Mollīns "viscentīgi sargātos no viltus rakstiem, ķecerībām, paskvilam un citām nelietībām, lai kādos vārdos tās sauktos.""
Ojārs Zanders. Tipogrāfs Mollīns un viņa laiks. Rīga: Zinātne, 1988, 5.–6. lpp.
Occupationspublisher
publisher
trader
Birth time/place1550 (Date is approximate)
Antverpene
Antwerp, Antwerp Province, Belgium
Dzimis ap 1550. vai 1555. gadu Antverpenē.
Working place1575–1587
Antverpene
Antwerp, Antwerp Province, Belgium
No 1575. līdz 1587. gadam strādājis par grāmatu iespiedēju Antverpenē.

1588–1625
Rīga
Rīga
Grāmatiespiedējs, izdevējs un grāmattirgotājs Rīgā. 1590. gada 1. janvārī Mollīns iegūst Rīgas grāmatizdevēja, iespiedēja un grāmattirgotāja monopoltiesības.
Travelled1594
Frankfurte pie Mainas
Frankfurt am Main, Hesse, Germany
1594. gadā Mollīnam vienīgo reizi izdodas apmeklēt grāmatu mesu Frankfurtē pie Mainas.
Place/time of death1625
Rīga
Rīga

Map legend

Showing 1-5 of 5 items.
#LocationDateTypeType of location
  
1Antverpene
(Antwerp, Antwerp Province, Belgium)
1550Birth time/placeCity
2Antverpene
(Antwerp, Antwerp Province, Belgium)
1575 - 1587Working placeCity
3Frankfurte pie Mainas
(Frankfurt am Main, Hesse, Germany)
1594TravelledCity
4Rīga
(Rīga)
1625Place/time of deathCity
5Rīga
(Rīga)
1588 - 1625Working placeCity

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.