Marta Bīlenšteina

lv
Report to editor

Collections (1)

Items: Collector (89)

Works: Author (1); Artist (2)

NameMarta Bīlenšteina
Additional namesMartha Bülenstein
Name at birthMartha Bielenstein
Linkhttps://nekropole.info/lv/Marta-Bilensteine
SummaryMarta BĪLENŠTEINA (1861-1938) ir mācītāja, valodnieka un etnogrāfa Augusta Bīlenšteina meita, atbilstoši tēva stingrajiem patriarhālajiem uzskatiem baudījusi tikai mājas audzināšanu, pamazām uzņemoties Bīlenšteinu mācītājmuižas saimnieciskās dzīves vadīšanu. Marta Bīlenšteina ir devusi lielu ieguldījumu sava tēva pētījumu papildināšanā ar attēliem un kartēm: darbam Die Grenzen des lettischen Volkstammes und der lettischen Sprache in der Gegenwart und im 13. Jahrhundert ("Latviešu cilts un latviešu valodas robežas tagadnē un 13. gadsimtā") uzzīmēja sešas kartes; darbu Die Holzbauten und Holzgeräte der Letten ("Latviešu koka celtnes un iedzīves priekšmeti") papildināja ar apmēram 700 ilustrācijām, kā arī apkopoja dažādus zinātniskus materiālus un pilnībā sagatavoja nodaļu par sieviešu rokdarbu rīkiem.
Martas Bīlenšteinas pieredze ēdienu gatavošanā un taupīgā saimniekošanā apkopota pavārgrāmatā Notstandskochbüchlein ("Maza pavārgrāmata grūtiem laikiem"); 1931. un 1932. gadā žurnālā Unser Werk publicēti četri Martas Bīlenšteines stāsti; 1930.gados viņai ir līgums ar laikrakstu Rigasche Rundschau par tirgus jaunumu pārskata sagatavošanu - ziņas par cenām papildinātas ar iepirkšanās padomiem un ēdienu receptēm, izklāsts ir uzskatāms un asprātīgs. Šajā laikā Marta Bīlenšteina pievēršas arī latviešu apģērba krāsošanas izpētei, pirmā publikācija Bast und Rinde an der Kleidung der alten Letten ("Lūki un koka miza seno latviešu apģērbā") nāk klajā žurnālā Zeitschrift für Volkskunde (1932), tā pāraug plašākā pētījumā Die altlettischen Färbmethoden ("Senlatviešu krāsošanas paņēmieni", 1935), teksts papildināts ar latviešu tautasdziesmām un salīdzinošu skatu uz citu tautu pieredzi.
Personal informationhttp://www.litdok.de/cgi-bin/litdok
https://www.geni.com/people/Martha-Bielenstein/600...
LinksAugusts Bīlenšteins - Father
Inga Bīlenšteina - Niece
Birth time/place29.07.1861
Jaunauce
Jaunauce, Jaunauces pagasts, Saldus novads
ResidenceRīga
Rīga

Kazarmu iela 2-4

Place/time of death08.02.1938
Rīga
Rīga

Map legendShowing 1-3 of 3 items.
#LocationDateTypeType of location
  
1Jaunauce
(Jaunauce, Jaunauces pagasts, Saldus novads)
29.07.1861Birth time/placeVillage
2Rīga
(Rīga)
(not set)ResidenceCity
3Rīga
(Rīga)
08.02.1938Place/time of deathCity

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.