Jōņs Salinīks

lv
Report to editor
NameJōņs Salinīks
PseudonymSalinīku Dzedeņš
SummaryJōņs Salinīks (Salinīku Dzedeņš; 1837–1919) – latgaliešu literāts, dziedātājs un folkloras teicējs. Mācījies Varakļānu pagastskolā. 19. gs. 90. gados bijis Varakļānu pagasta vecākais, bet 20. gs. sākumā strādājis Rēzeknes apgabaltiesā par tiesnesi. Viens no Latgales drukas aizlieguma kultūras darbiniekiem. Bieži aicināts dažādās viesībās, kurās stāstījis pasakas, kā arī dziedājis, t.s. paša sacerētās, dziesmas.
Personal informationAudzis zemnieku ģimenē. Lielāko daļu mūža nodzīvojis Ozinīku ciemā, kur bija ieprecējies un kur viņam bija saimniecība.
WorkBieži aicināts dažādās viesībās, kurās stāstījis pasakas, kā arī dziedājis, t.s. paša sacerētās, dziesmas. Pārzinājis tautasdziesmas un garīgās dziesmas. Nekas no Salinīka stāstītā un dziedātā netika pierakstīts.
Quotations"Jys beja lobs dzīdōtōjs, ar lobu muzikalū dzērdi un lobu bolsu. Tautā beja pazeistams kai lels pōrsoku stōsteitōjs un grōmotu laseitōjs. Jū vodōja pa vīseibom – vysvairōk pi rodim – kuru jam beja lels skaits – kai laika kavātōju. Un šymā nūzarē jys bejis napōrspāts. Nu dobas apdōvynōts ar takūšu volūdu, kas beja dzidra kai olūteņš, un ar lobu atmiņu leidz pat vacumam, jys sevī apvīnōja eista kristīša vīnkōršeibu un pazemeibu. [..] Par jō literarū erudiciju līcynoj fakts, ka jys tautai stōsteja Fausta motivu un minēja Mefistofeli. [..] Jō tautas dzīsmu un pōrsoku krōjums beja lels. Jo uzraksteitu vysu, kū jys izstōstēja vīnā vokorā, sanōktu vasals sējums. [..] Lels ir bejis Salinīka dzīsmu krōjums, kas dzīdotas dažaidos vīseibos un dažaidūs dzeives gadejumūs. Nav ari ni mozōkū šaubu, ka daļu dzīsmu jys ir pats sacerējis. [..] Salinīku Dzedeņa atmiņā beja vairōki myusu vēstures un folkloras sējunu un daļa tur beja jō originaldorbs, kū jys pajēme sev leidza, jo nabeja, kas tū uzroksta."

Latkovskis, Leonards. Tautas dzejnīki. Kulturvēsturiski materiali. Minhene: Latgaļu izdevnīceiba, 1955, 139.–143. lpp.
LinksLeonards Latkovskis (1905–1991) - Relative
Occupationssinger
writer
folk performer
Birth time/place1837
Salinīki
Salinīki, Nautrēnu pagasts, Rēzeknes novads
Education
Varakļānu pagastskola
Working place1890 – 1899 (Date is approximate)
Varakļānu pagasts
Varakļānu pagasts, Varakļānu novads
Pagasta vecākais

1900 – 1909 (Date is approximate)
Rēzekne
Rēzekne
Tiesnesis Rēzeknes apgabaltiesā.
Place/time of death1919
Ozinīki [uo]
Ozinīki, Dricānu pagasts, Rēzeknes novads
Buried1919
Ozinīki [uo]
Ozinīki, Dricānu pagasts, Rēzeknes novads

Map legend

Showing 1-5 of 5 items.
#LocationDateTypeType of place
  
1Salinīki
(Salinīki, Nautrēnu pagasts, Rēzeknes novads)
1837Birth time/placeVillage
2Ozinīki [uo]
(Ozinīki, Dricānu pagasts, Rēzeknes novads)
1919Place/time of deathVillage
3Ozinīki [uo]
(Ozinīki, Dricānu pagasts, Rēzeknes novads)
1919BuriedVillage
4Varakļānu pagasts
(Varakļānu pagasts, Varakļānu novads)
1890 - 1899Working placeParish
5Rēzekne
(Rēzekne)
1900 - 1909Working placeCity

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.