Jukums Palevičs

lv
Report to editor

Works: Author (11); Person of reception (9)

Photos: Person in photo(1)

NameJukums Palevičs
SummaryJukums Palevičs (1873–1900) – rakstnieks. Idejiski saistīts ar jaunstrāvnieku ideoloģiju, viņu aizstāvēto reālismu un sociālo problemātiku literatūrā. Sarakstījis trīs nelielus darbus prozā, divas lugas un dažus publicistikas rakstus.Interese par literatūru radusies jau mācoties Liepājas ģimnāzijā, pirmos mēģinājumus radoši izpausties iedrošinājis brālis Indriķis, kas bijis cītīgs Liepājā iznākošās nedēļas lapas "Latvietis" līdzstrādnieks. Studējis Tērbatas Universitātē, vēlāk Maskavas Universitātē, kur sarakstījis savas abas lugas – lugu "Preilenīte" un drāmu "Spīgaņi", kas velak iespiesta un pazīstama ar nosaukumu "Purvā". Kaut arī Jukuma Paļeviča atstātais literārais mantojums nav liels, tas ir savdabīgs un tam pieder noteikta loma demokrātisko tradīciju veidošanā latviešu literatūrā, īpaši latviešu dramaturģijā.
Personal information1881: uzsācis mācības Liepājas ģimnāzijā, bijis aktīvs Jaņa Jansona-Brauna dibinātā latviešu puciņa biedrs. Liepājas ģimnāzijā ticis raksturots kā kluss, kautrs un atturīgs savādnieks, izcils šachists un mācību ziņā pirmais skolnieks klasē. Īpašās sekmes mācībās devušas iespēju pāriet no zemākās klases augstākajā. Klusajā savādniekā tomēr dažbrīd uzliesmojusi spītība, kas to novedusi konfliktā ar klases audzinātāju vācu valodas skolotāju Šēnu. Konflikts ar Šēnu bijis arī iemesls vairākām "netaisnām atzīmēm" kursa gaitā.
1891: pēc ģimnāzijas beigšanas strādājis par mājskolotāju "Zaļeniekos" pie muižas rentnieka Neibunga. Strādājot sacerējis stāstu "Maizes dēļ", kurš līdz mūsdienām nav saglabājies.
1892: devies studēt uz Tērbatas Universitāti, kur bez iestājpārbaudījumu veikšanas ticis uzņemts Vēstures un filoloģijas fakultātē. Universitātē ieradies ar pārliecinātu marksistisku pasaules uzskatu, nodibinājis tuvas attiecības ar Studentu zinātniski literārās biedrības radikālākajiem biedriem, drīz arī pats kļūstot par biedrības biedru. Tērbatas Universitātē atvēries – ticis raksturots kā straujš, dzīvespriecīgs un humora pilns. Studentu zinātniski literārajā biedrībā "Pīpkolonijā" bijis pats straujākais, kaislīgākais un radikālākais biedrs, sakarā ar to viņam nepārtraukti bijuši strīdi un diskusijas ar citiem biedriem.
1893: nespējot iekļauties Tērbatas Universitātes pulkā, devies studēt uz Maskavas Universitāti, kur studējis Janis Jansons-Brauns un citi liepājnieki. Iestājies Vēstures un filoloģijas fakultātē, ieguvis Mečerska stipendiju, kas to gandrīz pilnīgi materiāli nodrošinājusi. Bijis viens no Maskavas studentu marksistu pulciņa dibinātājiem – latviešu marksistiskie studenti sapulcējušies gandrīz katru sestdienas un svētdienas vakaru, lasījuši referātus, iztirzājuši periodiku, studējuši Marksa "Kapitālu", no kura atsevišķus fragmentus tulkojuši latviski.
1895: politiskā darbība un aizraušanās ar alkoholu traucējusi mācībām, tādēļ pārgājis uz Juridisko fakultāti, zaudējot Mečerska stipendiju.
1895: finansiālās situācijas dēļ rektoram iesniedzis iesniegumu ar lūgumu atgriezt viņu Vēstures un filoloģijas fakultātē.
1896: iesniedzis rektoram beidzamo lūgumu atkārtoti pārcelt viņu uz Juridisko fakultāti. Šoreiz viņa rezultāti bijuši labāki – viņu pārcēluši uz juridisko fakultāti, atstājot stipendiju.
1900: pēc studiju beigšanas atgriezies dzimtajās mājās un miris no sirdstriekas. Tikai vairākus gadus pēc viņa nāves abas lugas tikušas publicētas.
Work1889: pirmā publikācija – tēlojums "Par vēlu" laikraksta "Dienas Lapa" 258. pielikumā. Tēlojums iespiests anonīmi.
1893: otrais iespiestais darbs – satīrisks feļetons "Daiļas lasītājas un laipni lasītāji" laikraksta "Baltijas Vēstnesis" 6. pielikumā.

Lugas

1903: pirmo reizi laikraksta "Pēterburgas Avīzes" literārajā pielikumā iespiesta joku luga 4 cēlienos "Preilenīte". Lugas oriģināls nozudis, līdz ar to nav iespējams noskaidrot tās sarakstīšanas laiku. Tā ir asa satīra par buržuāziju, tās audzināšanas metodēm, mantrausību un tautiskajiem veikaliem. Jaunais Rīgas teātris "Preilenīti" iestudē 1908. gadā, Dailes teātris – 1926. gadā.
1903: drāma "Spīgaņi" ar nosaukumu "Purvā" tika publicēta laikraksta "Pēterburgas Avīzes" literārajā pielikumā.

Stāsti

1894: laikrakstā "Dienas lapa" publicēts pēdējais prozas darbs – "Romantisks stāsts pret romantismu" – stāsts "Kā Cibiņu Juris iebrauca laulības ostā", tas ir satīrisks stāsts, kas vērsts pret mietpilsonību, tautiskā romantisma epigonismu un senlliteratūru.

Krājumi

1937: "Kopoti raksti" (Prometejs).
LinksMilda Paleviča (1889–1972) - Niece
Janis Jansons (1872–1917) - Like-minded
Indriķis Palēvičs (1862–1940) - Brother
Occupationsauthor
autors
Birth time/place18.05.1873
Dzimis Bunkas pagasta Izriedes muižā. Dzimis kalpa ģimenē, bijis jaunākais no septiņiem dēliem.
Education
Ezeres pagasts
Ezeres pagasts, Saldus novads

Mācījies Lielezeres ministrijas skolā, ko vadījis viņa vecākais brālis Indriķis.


1888 – 1891
Liepājas ģimnāzija
Liepāja
Liepāja

Mācījies Liepājas ģimnāzijā, kur aktīvi iesaistījies skolnieku pašizglītības pulciņā kopā ar Jāni Jansonu-Braunu, Frici Roziņu un citiem vēlākajiem jaunstrāvniekiem.


1892 – 1893
Tērbatas Universitāte
Ülikooli 18, Tartu
Ülikooli 18, Tartu, Estonia

Studējis Tērbatas Universitātes Vēstures un filoloģijas fakultātē.


1893 – 1900
Maskavas Universitāte
Maskava
Moscow, Russia

Studējis Maskavas Universitātes Vēstures un filoloģijas un Juridiskajā fakultātē.

Place/time of death23.07.1900
Ropaži
Ropaži, Ropažu pagasts, Ropažu novads
Pēc studiju beigšanas atgriezies dzimtajās mājās un piedzīvojis pēkšņu nāvi.
Buried27.07.1900
Baltezera kapi
Baltezera iela 2, Baltezers, Ādažu pagasts, Ādažu novads, LV-2164

Map legend

Showing 1-6 of 6 items.
#LocationDateTypeType of place
  
1Ropaži
(Ropaži, Ropažu pagasts, Ropažu novads)
23.07.1900Place/time of deathVillage
2Baltezera kapi
(Baltezera iela 2, Baltezers, Ādažu pagasts, Ādažu novads, LV-2164)
27.07.1900BuriedCemetery
3Ezeres pagasts
(Ezeres pagasts, Saldus novads)
(Not set)EducationParish
4Liepāja
(Liepāja)
1888 - 1891EducationCity
5Ülikooli 18, Tartu
(Ülikooli 18, Tartu, Estonia)
1892 - 1893EducationBuilding, house
6Maskava
(Moscow, Russia)
1893 - 1900EducationCity

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.