Izstāde "Tēvs un dēls Tilbergi". Ainava un ilustrācijas romānam "Plaisa mākoņos"

Tilbergs_Rits.jpg

No 9. jūnija līdz 2. septembrim Andreja Upīša memoriālajā muzejā, Brīvības ielā 38–4, bija apskatāma izstāde "Tēvs un dēls Tilbergi". Ainava un ilustrācijas romānam "Plaisa mākoņos".

2017. gadā, sagaidot Andreja Upīša 140. jubileju, rakstnieka muzejs turpināja izstāžu ciklu "Muzeja mākslas kolekcijas pērles".

Rakstnieka Andreja Upīša dzīvokļa plašajā viesistabā, starp vairākām latviešu mākslinieku gleznām, goda vieta ierādīta Jāņa Roberta Tillberga gleznotai Latvijas ainavai, kuras centrā tumšo mākoņu ieskautajā debesjumā iemirdzas gaismas strēle. Šo gleznu rakstniekam 1962. gadā, viņa 85. jubilejā, pasnieguši Rakstnieku savienības pārstāvji Jūlijs Vanags, Žanis Grīva, Bruno Saulītis, Elvīra Zaķe, Arvīds Grigulis un Jānis Grants.

“It īpaši ievērīgs un sajūtīgs lasītājs un skatītājs, aplūkodams tikai tās gleznas pie manu istabu sienām, droši vien kādās detaļās uztvers zināmu tuvu radniecību ar tā sauktajām “dabas ainavām” manos romānos. Es patiešām esmu no tām un daudzām citām mācījies – tomēr nekļūdams par gleznotāju kopētāju,” reiz rakstījis Andrejs Upīts.

Kā liecina ieraksts manuskriptā, 1951. gada 29. oktobrī plkst. 2.35 Brīvības ielas dzīvoklī rakstnieks pieliek punktu pēdējai romāna “Plaisa mākoņos” lappusei.

1955. gadā nāk klajā romāna trešais izdevums, to ilustrējis nesen Mākslas akadēmiju absolvējušais Romans Tillbergs. Tas ir viņa augsti novērtētais diplomdarbs. Atverot romāna titullapas ilustrāciju, kas veidota eļļas tehnikā, saskatāma attāla līdzība ar viņa tēva Jāņa Roberta Tillberga gleznoto ainavu, ko muzeja apmeklētāji nereti nosauc par “Plaisu mākoņos”.

Muzeja krājumā atrodas divdesmit Romana Tillberga 1953. gadā dažādās tehnikās veidotas romāna “Plaisa mākoņos” ilustrāciju skices. Sākotnēji tie ir gleznojumi eļļas tehnikā, tad top skices ar zīmuli un tušu. Mākslinieks rūpīgi pētījis romānā attēlotā laikmeta liecības, tipus un tēlus. Kādās no skicēm atpazīstam romāna personāža Eduarda Veidenbauma vaibstus, citā – pilsētas gorodovoju, vai vienkāršu Rīgas fabrikas strādnieku. Romāna “Plaisa mākoņos” izdevumā mākslinieks no skiču klāsta izvēlējies reālistiski veidotus tušas zīmējumus.

Romans Tillbergs (16.03.1920.– 12.12.1993.), gleznotāja, profesora Jāņa Roberta Tillberga dēls, mācījies Jaņa Rozentāla mākslas skolā, sācis studijas LU Arhitektūras fakultātē, vēlāk beidzis Latvijas Mākslas akadēmiju kā grafiķis. 1956. gadā kļuvis par Mākslinieku savienības biedru. Darbojies grāmatu grafikā, ilustrējis bērnu un mācību grāmatas, veidojis zīmējumus arī žurnālos “Bērnība”, “Draugs”, “Zīlīte” un karikatūras žurnālā “Dadzis”. Piedalījies starptautiskajās karikatūristu izstādēs Zviedrijā, Polijā un citās valstīs.

Izstādes autore Inese Kaire.

Mākslinieks Ints Sedlenieks.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.