Oļģerts Kroders

lv
Ziņot redaktoram

Darbi: Darba autors (3); Recepcijas persona (5)

VārdsOļģerts Kroders
Personiska informācijaOĻĢERTS KRODERS
(09.08.1921 – 10.10.2012)
Latviešu teātra režisors, pedagogs un aktieris, aktrises Hertas Vulfas un teātra kritiķa Roberta Krodera dēls. Audzis radošā un demokrātiskā teatrāļu un mākslinieku vidē, ieguvis klasisku pirmās Latvijas brīvvalsts ģimnāzijas izglītību, iestājies LU Filoloģijas un filozofijas fakultātē, bet pēc pirmā kursa 1941. gada jūnijā kopā ar ģimeni deportēts uz Sibīriju. Jaunībai un izsūtījuma laikam veltītā Oļģerta Krodera autobiogrāfiskā grāmata Mēģinu būt atklāts (1993) uzskatāma par unikālu tekstu latviešu Gulaga literatūras tradīcijā, jo, pateicoties autora pasaules izjūtai, tēlo šo laiku kā traģikomiskam farsam līdzīgu pieredzi.
Atgriežoties Latvijā 1956. gadā, Oļģerts Kroders savu dzīvi spēj iedomāties tikai saistībā ar teātri. Sākotnēji raksta teātra recenzijas, iestudē dažas izrādes neprofesionālā teātrī, bet profesionālajā teātrī debitē 1959. gadā ar Jāņa Kalniņa operas Ugunī iestudējumu Liepājas teātrī. Kopš šī brīža visu turpmāko mūžu Oļgerts Kroders strādājis kā režisors gandrīz visos Latvijas teātros. Visilgāk Kroders bijis saistīts ar Liepājas (1959.-1964., 1974.–1989.), Nacionālo (1990.-1995.) un Valmieras teātri (1964.-1974.), kurā atgriezās 2001. gadā un palika līdz pat sava mūža beigām. Dažādos gados iestudējis izrādes arī Dailes, Jaunatnes, Krievu drāmas teātrī. Paralēli ik pa laikam kā aktieris filmējies latviešu un krievu filmās, 90. gados nospēlējis divas lomas Alvja Hermaņa izrādēs Jaunajā Rīgas teātrī – donu Pablo A.B. Valjeho Liesmojošajā tumsā (1995) un Sorinu A. Čehova Kaijā (1996). Kaut arī Oļģerta Krodera vienīgā profesionālā teātra izglītība ir Augstākie režijas kursi Teātra institūtā Maskavā (1964), viņa plašās kultūras intereses, izlasīto grāmatu kalni un asā laikmeta izjūta padara Oļģertu Kroderu par vienu no erudītākajām latviešu teātra personībām.
Teātrī Kroderu vienmēr primāri interesējis cilvēks – gan kā aktieris ar savu radīšanas procesu, gan kā izrādes materiāls ar savu daudzveidīgo izpausmes formu. Pateicoties režisora personības cilvēciskajai un profesionālajai harizmai, Oļģertam Kroderam Valmieras teātrī jau 60.gados izdodas radīt savu domubiedru teātri, ko apvieno tam laikam aktuālā utopiskā ticība mākslas spējai ietekmēt sabiedrību, audzināt t.s. domājošo skatītāju. Oļģerts Kroders aktierus saliedē, padarot daudz nozīmīgāku viņu lomu gan mēģinājumu procesā, rosinot diskusijas un patstāvīgu ideju rašanos, gan teātra stratēģijas izstrādē, sastādot repertuāru, aktīvi analizējot kopējā darba rezultātu. Turpmākajā profesionālajā dzīvē šaurāku vai plašāku, bet uzticīgu domubiedru kopu Kroderam izdodas sapulcēt visos teātros, kur nācies strādāt.
Režisors Oļģerts Kroders uzskatāms par psiholoģiskā teātra spilgtu pārstāvi. Viņa uzvedumiem raksturīga smalka cilvēku savstarpējo attiecību pētniecība, ironiska attieksme pret klišejiskiem estētiskiem kanoniem un liekulīgu varas vai sabiedrības morāli. Oļģerta Krodera paša gara aristokrātisms un iekšēja neatkarība ļāvusi viņam gan mākslā, gan dzīvē vērsties pret varmācību, gan garīgu, gan fizisku, iestudējumos uzsverot cilvēka kā domājošas būtnes garīgās aktivitātes un iekšējās brīvības nozīmību. Savu teātra ideju Oļģerts Kroders vispārliecinošāk realizējis, izstrādājot jaunu pieeju klasikai – Viljama Šekspīra, Fridriha Šillera, Henrika Ibsena, Antona Čehova u.c. lugām, atrodot agrāko laikmetu situācijās un varoņos arhetipisku, arī mūslaiku cilvēkam aktuālu pieredzi. Oļģerts Kroders miris Valmierā 2012. gada 10. oktobrī
http://www.kroders.lv/pats_ok


SaiknesValdemārs Kroders - Brālēns
Zelma Krodere - Radiniece
Arturs Kroders - Tēvabrālis
Roberts Kroders - Tēvs
Maija Augstkalna - Bijusī sieva
Rita Krodere - Bijusī sieva
Nodarbesrežisors
pedagogs
aktieris
Dzimšanas laiks/vieta09.08.1921
Miršanas laiks/vieta10.10.2012
Valmiera
Valmiera
ApbalvojumiTriju Zvaigžņu ordenis
Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks ar Ordeņa domes 2000. gada 12. marta lēmumu.
IV šķira
2000


:Nav norādīta kategorija
Tiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
#VietaDatumsVeidsVietas tipsTeksta fragments
   
1Valmiera
(Valmiera)
10.10.2012Miršanas laiks/vietaPilsēta

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.